Փորձագետ. Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քայլը հուսահատության տարրեր է պարունակում
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի քայլը հուսահատության տարրեր է պարունակում: Անդրադառնալով Րաֆֆի Հովհանիսյանի հացադուլին` Aysor.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի հայաստանյան մասնաճյուղի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Մարկարովը:
«Քաղաքականության մեջ կան կոնվենցիոնալ և ոչ կոնվենցիոնալ պայքարի ձևեր և եղանակներ: Դրանք բնորոշ են քաղաքական գործընթացին և քաղաքական պայքարի տարբեր փուլերին: Տվյալ պարագայում պարզ էր, որ հետընտրական զարգացումներում իրենց ծանրակշիռ տեղը կզբաղեցնեն բողոքային ենթատեքստ ունեցող գործընթացները: Եվ այն դեպքում, երբ այդ զարգացումները չեն ստանում կազմկերպիչների կողմից ակնկալվող` առնվազն ստացված ձայներին համարժեք հանրային օժանդակությունը, այս քայլը կարող է դիտվել բողոքի այն համապատասխան միջոցը, որը լիակատար կերպով ցուց կտա անհամաձայնությունը կատարվող գործընթացների հետ»,- նշեց Ա. Մարկարովը:
«Այս քայլը վկայում է այն մասին, որ հետընտրական բողոքի ալիքի գնում է դեպի նվազում և գործընթացները փոխանցվում են առանձին անձանց կողմից իրականացվող քայլերին, որոնք կարող է և չունենան լայնածավալ քաղաքական ազդեցություն»,- հավելեց բանախոսը:
«Այս քայլը հուսահատության որոշակի տարր է պարունակում»,- շեշտեց Ա . Մարկարովը` հավելելով, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պարզորոշ գիտակցում է, որ կարող է շարունակել պայքարը, սակայն հռչակված նպատակին` այն է իշխանափոխության, հասնել չի կարող:
Բանախոսը նշեց, որ քաղաքական հեռանկարի տեսանկյունից Րաֆֆի Հովհաննիսյանի և նրա մերձավոր շրջապատի համար ավելի շահեկան կլիներ կենտրոնանալ Երևանի ավագանու գալիք ընտրությունների վրա:
«Քաղաքական գործընթացը չի ավարտվում նախագահական ընտրություններով: Առջևում Երևանի ավագանու ընտրություններն են: Եթե հաշվի առնենք այն հանգամանքը, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը նախագահական ընտրություններում Երևանում ստացել էր ընտրողների ձայների 40 տոկոսից ավելին, դա բավականին լուրջ քաղաքական ներուժ է, որը կարելի է օգտագործել գալիք ընտրություններում: Սակայն Րաֆֆի Հովաննիսյանը ավելի շատ նայում է անցյալին` նախագահական ընտրություններին, քան ապագային»,- ասաց Ալեքսանդր Մարկարովը:

Эксперт: Шаг Раффи Ованнисяна содержит определенные элементы отчаяния
Решение Раффи Ованнисяна объявить голодовку содержит элементы отчаяния. Такое мнение высказал в беседе с корреспондентом Aysor.am директор армянского филиала Института стран СНГ, политолог Александр Маркаров.
«В политике есть конвенциональные и не конвенциональные методы и формы борьбы. Они свойственны политическим процессам и различным этапам политической борьбы. В данном случае, очевидно, что в поствыборных развитиях свое важное место займут процессы, имеющие протестный подтекст. И в том случае, когда эти развития не получают ожидаемого организаторами, адекватной минимуму полученных голосов поддержки, этот шаг может рассматриваться как соответствующее средство протеста, полноценно продемонстрирующее несогласие с происходящими процессами», - отметил А.Маракаров.
«Этот шаг свидетельствует о том, что поствыборный протест идет на спад и процессы переходят на отдельные шаги лиц, которые могут не иметь широкомасштабного политического воздействия», - отметил политолог.
По словам А.Маркарова, этот шаг Р.Ованнисяна содержит в себе определенные элементы отчаяния. Он отметил, что Раффи Ованнисян прекрасно осознает, что может продолжать борьбу, однако достичь провозглашенной цели – смены власти – не может.
Политолог подчеркнул, что с точки зрения политической перспективы для Раффи Ованнисяна и его ближайшего окружения было бы выгоднее сосредоточиться на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана.
«Политический процесс не заканчивается президентскими выборами. Впереди выборы в Совет старейшин Еревана. Если учесть то обстоятельство, что Раффи Ованнисян получил на президентских выборах в Ереване более 40% голосов избирателей, это довольно серьезный политический потенциал, который можно использовать на предстоящих выборах. Однако Раффи Ованнисян смотрит больше в прошлое – на президентские выборы, чем в будущее», - сказал Александр Маркаров.