Արամ Մանուկյանը հանդիպել է Ելիշկա Ժիգովայի հետ
ՀՀ ԱԺ «Հայ ազգային կոնգրես» խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը մարտի 12-ին հանդիպել է Չեխիայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության Հյուսիսային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների վարչության պետ տիկին Ելիշկա Ժիգովայի հետ: ՀՀ ԱԺ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ` հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Պետր Միկիսկան ու ՉՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Յեսթրաբը:
Որպես ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի ու Եվրոպական լիբերալ դեմոկրատական և բարեփոխումների կուսակցության խորհրդի անդամ՝ Արամ Մանուկյանը փաստել է եվրաինտեգրման կարևորությունն ու համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցներն անդրադարձել են Հայաստանում հետընտրական գործընթացներին: ՀԱԿ խմբակցության քարտուղարը միջազգային կառույցներին և հատկապես դիտորդական առաքելություններին կոչ է արել ուշադրության առանցքում պահել ընտրական գործընթացները:
Արամ Մանուկյանը հյուրերին տեղեկացրել է, որ Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրություններին ՀԱԿ-ը հակված է մասնակցել: Նա նշել է, որ ընտրություններին միասնական ցուցակով մասնակցելու վերաբերյալ խորհրդարանական այլ ուժերի հետ բանակցությունները դեռ չեն ավարտվել:
Չեխիայի արտգործնախարարության պաշտոնյան հետաքրքրված էր՝ արդյոք ընդդիմությունը տեսնում է բարեփոխումների և ընդհանրապես փոփոխությունների միտում: ՀԱԿ խմբակցության քարտուղարը փաստել է դրական տեղաշարժերը զանգվածային լրատվության միջոցների ազատության ուղղությամբ, նաև ընդգծել է, որ քաղաքական վիճակը համեմատելի չէ 2008 թ. հետ. այն զգալիորեն բարելավվել է:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային խնդիրների, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ու դրա ձևաչափին, հայ-թուրքական հարաբերություններին, այլ հարցերի:

Секретарь парламентской фракции АНК встретился с Элишкой Жиговой
Секретарь парламентской фракции «Армянского национального конгресса (АНК) Арам Манукян встретился сегодня с начальником Управления стран Северной и Восточной Европы МИД Чешской Республики Элишкой Жиговой. Как сообщает пресс-служба парламента Армении, на встрече присутствовали Временный поверенный в делах Чешской Республики в РА Петр Микиска и посол Чехии в Армении Иван Йестраб.
В ходе встречи обсуждались поствыборные развития в Армении. Арам Манкуян призвал международные структуры и особенно наблюдательские миссии держать в центре внимания избирательные процессы.
А.Манукян также сообщил о намерении АНК принять участие в предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана, отметив, что консультации с другими парламентскими силами вокруг формирования единого списка кандидатов на этих выборах пока не завершились.
Чешские дипломаты поинтересовались тем, видит ли оппозиция Армении тенденции к реформам и переменам в целом. Секретарь фракции АНК констатировал, что прогресс в сфере свободы СМИ, а также выразил мнение, что политическая ситуация не идет ни в какое сравнение с той, что была в 2008 году: она значительно улучшилась.
Собеседники обратились также к региональным проблемам, переговорам по урегулированию карабахского конфликта и его формату, армяно-турецким отношениям и другим вопросам.