Գուանտանամոյի գրեթե բոլոր բանտարկյալները հացադուլի մեջ են
Գուանտանամո բանտի բանտարկյալները հացադուլ են հայտարարել՝ բողոքելով սեփական իրերը, այդ թվում և Ղուրանը բռնագրավելու դեմ: Ինչպես հայտնում է Russia Today-ը, բողոքի ակցիան սկսվել էր դեռևս փետրվարին, սակայն բանտարկյալների փաստաբաններն այդ մասին պատմել են միայն այժմ: Բանտարկյալներից շատերը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, նրանց կերակրում են արհեստական խողովակների միջոցով: Հացադուլ է հայտարարել գրեթե ողջ բանտը՝ բացառությամբ մեծահասակների և առողջական խնդիրներ ունեցող տղամարդկանց՝ ընդհանուր առմամբ 130 մարդ:
France Presse-ին տված հարցազրուցում Գուանտանամոյի Միավորված աշխատանքային խմբի հասարակության հետ կապերի տնօրեն Ռոբերտ Դյուրանը հայտարարել է, որ հինգ բանտարկյալի իսկապես կերակրել են արհեստական խողովակների միջոցով՝ ավելացնելով, որ «սննդից հրաժարվելը չի նշանակում, որ ամբաստանյալները հացադուլ են հայտարարել»:
«Բանտարկյալը կամ նույնիսկ ամբողջ բանտը կարող է հրաժարվել ճաշարանում թարմ, տաք սննդից, սակայն մենք տեսել ենք, թե ինչպես են նրանք կերել իրենց սենյակում, իսկ դա նշանակում է, որ այդ սնունդը բավարար է իրենց»,-վստահեցնել է Դյուրանը:
Իր հերթին ամբաստանյալներից մեկի փաստաբանը պնդում է, որ իր հաճախորդն արդեն 30 օր հաց չի կերել և «կորցրել է ավելի քան 20 ֆունտ, սակայն նրան չի ցուցաբերվել բժշկական օգնություն, թեև վերջինս հիվանդ է շաքարախտով»:
Արդյունքում 12 իրավաբան նամակով դիմել է Գուանտանամոյի ղեկավարությանը՝ «օրեցօր ծայրահեղ կետին մոտեցող հարցը» քննարկելու համար: Նշենք, որ Գուանտանամոյի «բնակիչների» մեծամասնությունը մուսուլմանական երկրիների քաղաքացիներ են՝ Եմեն, Աֆղանստան և Սաուդյան Արաբիա:

Заключенные Гуантанамо объявили голодовку из-за конфискации Корана
Заключенные лагеря Гуантанамо объявили голодовку в знак протеста против конфискации личных вещей, в том числе Корана. Как передает rt.com, бастует практически весь лагерь, за исключением пожилых и слабых здоровьем мужчин – в целом это около 130 человек.
Согласно информации, акция протеста началась еще в феврале, но адвокаты заключенных рассказали об этом только сейчас. Многие узники находятся в критическом состоянии, их кормят искусственно через трубки.
В интервью агентству France Presse директор по связям с общественностью Объединенной целевой группы Гуантанамо Роберт Дюран заявил, что пятерых заключенных действительно кормили через питательные трубки. При этом он добавил, что «отказ от пищи еще не значит, что заключенный бастует».
«Заключенный или даже весь блок могут отказаться от свежего, горячего питания в столовой, но мы видели, как они ели у себя в блоке, значит, этого питания им достаточно», – уверяет Дюран.
В то же время адвокат одного из заключенных Пардисс Кебриай уверяет, что ее клиент голодает уже 30 дней и «потерял более 20 фунтов, но в медицинской помощи ему было отказано, хотя его здоровье находится в серьезной опасности, так как он болен сахарным диабетом».
Отмечается также, что в итоге 12 юристов обратились с письмом к командующему Гуантанамо, контр-адмиралу Джону Смиту, чтобы обсудить «вопрос, который с каждым днем приближается к критической отметке».
В письме, копия которого оказалась в распоряжении France Presse, говорится о том, что многие заключенные «кашляют кровью и теряют сознание». Помимо этого адвокаты указывают на неуважительное отношение охранников тюрьмы, которые, изъяв у заключенных Коран, оскорбили их религиозные чувства.
Как указывает rt.com, большую часть заключенных Гуантанамо составляют граждане мусульманских стран: Йемена, Афганистана и Саудовской Аравии.