Հայաստանում բոտուլիզմի հետևանքով մահվան ևս մեկ դեպք է գրանցվել
Փետրվարի 20-ին Լոռու մարզի Վանաձոր քաղաքում արձանագրված սննդային թունավորման՝ բոտուլիզմի դեպքը մահվան ևս մեկ ելք է ունեցել: Այս մասին հայտնում են ՀՀ առողջապահության նախարարության հասարակայնության հետ կապերի բաժնից: Սննդային թունավորման պատճառը փետրվարի 18-ին տնային պայմաններում պատրաստված կարմիր պղպեղի պահածոյի օգտագործումն էր:
Պահածոյաղված կարմիր պղպեղը կերել էին ընտանիքի 4 անդամներ՝ մայրը և երեք դուստրերը: Հենց հաջորդ օրը նրանց մոտ ի հայտ են եկել բոտուլիզմին բնորոշ հետևյալ ախտանշանները` թուլություն, գլխացավ, գլխապտույտ, երկտեսություն, ռնգախոսություն, կլման ակտի խանգարում: Բոլոր 4 հիվանդները հոսպիտալացվել են և ստացել հակաբոտուլինային շիճուկ: Հիվանդներից 2-ի վիճակը գնահատվում էր ծայրահեղ ծանր: Չնայած երկարատև բուժմանը և բժիշկների ջանքերին, 92-ամյա մոր և 70-ամյա դստեր կյանքը չի հաջողվել փրկել: Նշենք, որ մայրը մահացել է փետրվարի 21-ին։
Բոտուլիզմի հերթական դեպքն է արձանագրվել Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում
Մարտի 10-ին Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղում արձանագրվել է բոտուլիզմի նոր դեպք` 1 տուժածով: Համաճարակաբանական հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ տուժածը մորաքրոջ 2 երեխաների և հարևանի հետ (4 հոգով) մարտի 9-ին սննդում օգտագործել է տնային պայմաններում պատրաստված լոբու պահածո: Ուտելուց 4 ժամ անց հիվանդի մոտ ի հայտ են եկել բոտուլիզմին բնորոշ հետևյալ ախտանշանները` թուլություն, սրտխառնոց, մշուշոտ տեսողություն, երկտեսություն, կոպի իջեցում, դժվարացած շնչառություն, կլման ակտի խանգարում: Հիվանդը մարտի 10-ի գիշերը ժամը 2-ին դիմել է Աբովյանի ԲԿ, որտեղից էլ գիշերը ժամը 3-ին շտապօգնության մեքենայով տեղափոխվել է «Արմենիա» ՀԲԿ:
«Արմենիա» ՀԲԿ-ում հիվանդին անմիջապես ներարկվել է հակաբոտուլինային շիճուկ, վիճակը գնահատվում է միջին ծանրության, նկատվում է դրական դինամիկա, բուժումը շարունակվում է:
Լոբու պահածո օգտագործած մյուս երեք անձանց մոտ բոտուլիզմին բնորոշ ախտանշաններ չկան:
Բոտուլիզմից խուսափելու նպատակով ՀՀ առողջապահության նախարարությունը կրկին ու կրկին կոչ է անում.
• խուսափե´ք տնային պայմաններում պատրաստված պահածոների օգտագործումից
• տնային պայմաններում պատրաստված պահածոներն օգտագործելուց առաջ ենթարկե´ք ջերմային մշակման` պահածոյի պարունակությունը եռացնելով 20-25 րոպե

В Армении зарегистрирован очередной случай ботулизмом с летальным исходом
Зафиксированный 20 февраля в городе Ванадзор в Лорийской области Армении случай ботулизма закончился летальным исходом. Как сообщает пресс-служба министерства здравоохранения Армении, причиной пищевого отравления стало употребление в пишу 18 февраля приготовленного в домашних условиях консервированного красного перца.
Согласно информации, консервированный красный перец съели 4 члена семьи – мать и три сестры. На следующий день у них появились следующие присущие ботулизму симптомы: слабость, головная боль, головокружение, удвоение зрения. Все 4 члена семьи были госпитализированы, им была введена противоботулиническая сыворотка. Состояние двух больных оценивалось как крайне сложное. Несмотря на долгое лечение и усилия врачей, жизни 92-летней матери и 70-летней дочери не удалось спасти. Отметим, что мать скончалась 21 февраля.
10 марта очередной случай заражения ботулизмом был зафиксирован и в Котайкской области, в селе Ариндж. Спустя 4 часа после употребления в пищу приготовленной в домашних условиях законсервированной фасоли, у одного из членов семьи начали проявляться присущие ботулизму признаки отравления. Больной был доставлен в республиканский медицинский центр «Армения», его состояние врачи оценивают как средней тяжести.
Министерство здравоохранения Армении для профилактики ботулизма призывае рекомендуют соблюдать следующие правила гигиены:
• избегать употребления консервов домашнего приготовления;
• перед употреблением консервов домашнего приготовления прокипятить их, не снимая крышки, в течение 15-20 мин;
• не покупать приготовленные в домашних условиях консервы на рынке или у случайных людей;
• при первых признаках пищевого отравления немедленно вызывать врача на дом, после чего приступать к оказанию скорой доврачебной помощи.