Վ.Սեդրակյանին կալանավորելու հարցը կբողոքարկվի մինչև ՄԻԵԴ. Փաստաբան
«Էպոսագետ, նախագահի նախկին թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին կալանավորելու հարցը մենք պատրաստ ենք բողոքարկել մինչև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան»: Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց Վ. Սեդրակյանի փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Փաստաբանն ասաց, որ առայժմ Վերաքննիչ դատարանից պատասխան չեն ստացել, սակայն ամեն պահի սպասում են, քանի որ նման դեպքերում արագ պատասխան է լինում:
«Մենք իրատես ենք և մեծ հույսեր չենք կապում, որովհետև այս հոդվածով ոչ մի երկրում հեշտ բաց չեն թողնում: Մենք ունենք երկու խնդիր, մեկը` ինչքանով է օրինական մեղադրանքը և մյուսը, որ Վ. Սեդրակյանի կալանքը օրինական չէ: Մեկը մյուսի հետ կապ չունի և կալանքի մասով մենք բողոքելու ենք մինչև ՄԻԵԴ»,-ասաց Ալ.Սիրունյանը:
Հարցին, իսկ ինչպես է իրեն զգում Վ. Սեդրակյանը, Ա.Սիրունյանը նշեց, որ խնդիրը մրսածությունն էր, նրա տրամադրությունը այժմ զարմանալիորեն բարձր է, իրեն նորմալ է զգում:

Appeal against decision about Sedrakian’s arrest may be filed to ECHR
“We are ready to file an appeal against the decision to arrest epos expert, ex-presidential candidate Vardan Sedrakian even to the European Court of Human Rights,” Sedrakian’s defense lawyer Alexander Sirunian told the correspondent of Aysor.am.
He said there has been no response so far from Armenia’s Court of Appeals, but they expect it to come at any moment as courts rapidly respond in such cases.
“We are realistic and don’t have great hopes because people detained under that article are not easily released in any country. We have two problems: how legal the charge was, and, secondly, V. Sedrakian’s arrest was illegal. The two problems have no connection with each other, and we are going to appeal even to ECHR regarding his arrest,” the lawyer said.