Բաբլոյան. «Պարզեք` քանի՞ հիվանդ է մահանում Երևանի հիվանդանոցներում ամեն օր»
««Արաբկիր» ԲԿ-ն աշխատում է 110-120 տոկոս ծանրաբեռնվածությամբ: Գիշերվա ընթացքում այնքան հիվանդներ ենք ունենում, որ ասես ողջ Երևանի պոլիկլինիկաների դերը կատարենք մինչև առավոտ»,- Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց կենտրոնի գիտական ղեկավար Արա Բաբլոյանը:
Ավելի վաղ Aysor.am-ը անդրադարձել էր «Արաբկիր» ԲԿ-ում գրանցված երկու մահվան դեպքերին: Այս տարվա հունվարի 2-ին «Արաբկիր» բժշկական կենտրոնում մահացած 2-ամյա Լիա Միսակյանի հայրը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել էր, որ իր երեխան մահացել է «Արաբկիր» ԲԿ-ի բժիշկների մեղքով:
2012 թ. սեպտեմբեր 4-ին «Արաբկիր» ԲԿ-ում մահացած 1-ամյա Էլեն Փարսադանյանի մայրը ևս պնդում է, որ իր երեխան մահացել է բժիշկների պատճառով:
«Վերջին շրջանում վերին շնչուղիների ինֆեկցիաների աճ է նկատվում: Դուք կարող եք հետազոտություն անցկացնել և պարզել, թե քանի հիվանդ է մահանում Երևանի տարբեր հիվանդանոցներում ամեն օր»,- ասաց Ա. Բաբլոյանը, իսկ մեր առարկությանը, որ մահվան դեպքերը ավելի վաղ են գրանցվել, նա հետևյալ կերպ պատասխանեց.
««Արաբկիրը» աշխատում է այնպիսի ծանրաբեռնվածությամբ, որ նույնիսկ միջանցքում ու բժիշկների սենյակում են հիվանդներին պառկեցնում: «Արաբկիրը» հիվանդների հանդեպ բժիշկների ուշադրության առումով ևս միշտ առաջատար է եղել, բացի այդ, մեզ մոտ ծառայությունների մակարդակը վերահսկող համակարգ է աշխատում: Նաև լուրջ ներդրումներ ենք կատարում կենտրոնի մասնաշենքի կառուցուման և տեխնիակական հագեցման ուղղությամբ: Եվ այս ամենի հետ ասել, որ «Արաբկիրը» թերի է սպասարկում, ճիշտ չեմ գտնում: Մենք մահվան նման դեպք ունեցել ենք, սակայն դա պետք է դատական բժիշկը ուսումնասիրի, ես չեմ կարող պատասխան տալ դրա պատճառների մասին: Մինչև հետաքննության արդյունքները հայտնի չդառնան, մենք չենք կարող հրապարակել մեր ներքին հետաքննության արդյունքները»,- ասաց Ա. Բաբլոյանը:
Հիշեցնենք, որ Լիա Միսակյանի մահվանից հետո «Արաբկիր» ԲԿ-ում ներքին հետաքնննություն էր սկսվել, սակայն ԲԿ-ի մամուլի բաժնից Aysor.am-ի թղթակցին հայտնել էին, որ չեն կարող հայտնել հետաքննության արդյունքները հրապարակել, քանի որ դրանք ուղարկել են ՀՀ առողջապահության նախարարություն:
Առոջապահության նախարարության Մոր և մանկան առողջության պահպանման վարչության պետ Կարինե Սարիբեկյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել էր, որ այդ դեպքին ծանոթ է, և որևէ ներքին հետաքննության մասին տեղեկատվություն իրենք «Արաբկիր» ԲԿ-ից չեն ստացել:
«Այժմ նախաքննություն է գնում, և դրա վերաբերյալ տվյալները ոչ հրապարակման, ոչ էլ մասնագիտական փորձաքննության ենթակա չեն: Եթե ներանք ներքին վերլուծություն են արել, ապա այդ տվյալներն իրենց մոտ են, իրենք մեզ միայն դատաբժշկական փորձաքննության պատասխանն են ուղարկել, և այն, ինչ-որ մամուլում կա, մեզ միայն դա է հայտնի: Երբ որ կլինի դատարանի մեղադրական եզրակացություն, այդ ժամանակ էլ մենք իրավունք կունենանք արձագանքել դեպքին»,- ասել էր Կ. Սարիբեկյանը:
Նշենք, որ Aysor.am-ի տեղեկություններով, ԲԿ-ում այս դեպքից հետո բժիշկներին նախազգուշացում է հայտարարվել:

А.Баблоян: Выясните, сколько больных умирает каждый день в больницах Ереван
«Медицинский центр «Арабкир» работает с загруженностью 110-120 процентов. В течение ночи мы принимаем столько больных, как будто работаем за все поликлиники города Еревана до утра», - заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am научный руководитель центра Ара Баблоян.
Ранее Aysor.am уже обращался к зарегистрированным в медицинском центре «Арабкир» двум случаям смерти. Отец умершей 2 января этого года в медицинском центре «Арабкир» 2-летней Лии Мисакян в беседе с корреспондентом Aysor.am заявил, что ребенок погиб по вине врачей этого центра.
Мать скончавшейся 4 сентября 2012 года в медицинском центре «Арабкир» годовалой Элен Парсаданян также утверждает, что ребенок умер из-за недосмотра врачей.
«В последнее время наблюдается рост числа инфекционных заболеваний верхних дыхательных путей. Вы можете провести исследование и выяснить, сколько больных умирает каждый день в больницах Еревана», - сказал А.Баблоян. На замечание корреспондента Aysor.am о том, что случаи смерти в центре «Арабкир» были зарегистрированы раньше, А.Баблоян ответил:
«Медицинский центр «Арабкир» работает с такой загруженностью, что больных укладывают даже в коридорах и комнатах врачей. Медицинский центр всегда был лидером в плане внимания врачей к пациентам, кроме того, у нас работает система контроля уровня оказываемых услуг. Мы также осуществляем серьезные инвестиции в строительство корпуса медицинского центра и техническое оснащение. И со всем этим говорить о том, что в медицинском центре «Арабкир» нехорошее обслуживание, я не считаю правильным. У нас был такой случай смерти, однако его должен изучить судебный врач, я не могу дать ответ на вопрос о причинах смерти. До того, как результаты расследования будут известны, мы не можем публиковать результаты нашего внутреннего расследования», - сказал А.Баблоян.
Напомним, после смерти Лии Мисакян в медицинском центре «Арабкир» началось внутреннее расследование, однако в пресс-службе центра сообщили корреспонденту Aysor.am, что не могут опубликовать результаты расследования, поскольку маиериалы отправлены в министерство здравоохранения Армении.
Начальник отдела охраны здоровья матери и ребенка министерства здравоохранения Армении Карине Сарибекян сообщила в беседе с корреспондентом Aysor.am, что знает об этом случаем, однако информацию о каком-либо внутреннем расследовании они из медицинского центра «Арабкир» не получали.
«Пока идет расследование, и данные об этом не подлежат ни публикации, ни экспертному заключению. Если они провели свое внутреннее расследование, то эти данные должны быть у них, нам они направили только ответ судебно-медицинской экспертизы», - сказала К.Сарибекян.
Отметим, что по сведениям Aysor.am, после этого инцидента врачи медицинского центра получили предупреждение.