ՍԴ-ն պետք է պատշաճ վերաբերեր նաև մյուս միջորդություններին և փաստերին
Մեր հետագա քայլերի մասին մենք կտեղեկացնենք վաղը` ժամը 17-ին Ազատության հրապարակում տեղի ունենալիք հանրահավաքի ժամանակ: ՍԴ որոշումը լսելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ներկայացուցիչ Զարուհի Փոստանջյանը:
Նա ևս մեկ անգամ նշեց, որ հանրապետության բոլոր իրավական մարմիններն ընտրությունների ընթացքում ցույց տվեցին անգործություն. «Այսօր անգործություն ցուցաբերեց նաև ՍԴ-ն»:
Ր. Հովհաննիսյանի մեկ այլ ներկայացուցիչ Կարեն Մեժլումյանը ևս անդրադարձավ անվավեր ճանաչված 17/5 տեղամասի արդյունքներին` նշելով, որ բոլոր այն տեղամասերում, որտեղ իրենք, ինչպես 17/5 տեղամասում, կարողացել են պատշաճ հսկողություն ապահովել, ընտրությունների արդյունքները մոտ են եղել իրականությանը:
«17/5-ում եղան խախտումներ, դատարանը դրա արդյունքները անվավեր ճանաչեց, իսկ մյուս տեղամասերում, որտեղ մենք կարողացանք հսկել, մասնակցությունը չգերազանցեց 50 տոկոսը և հաղթեց Ր. Հովհաննիսյանը»,- ասաց Կ. Մեժլումյանը;
Նա նշեց նաև, որ եթե ՍԴ-ն կարողացավ պատշաճ քննություն անցկացնել 17/5-ի դեպքում, պետք է պատճաշ վերաբերմունք ցուցաբերեր նաև իրենց մյուս միջորդությունների և ներկայացրած փաստերի վերաբերյալ:
Եզրափակելով խոսքը` Կ. Մեժլումյանը նշեց, որ եթե ՍԴ-ն այդքան իրավական և ճշգրիտ կառույց լիներ, ապա իր որոշումը կհրապարակեր օրենքով նախատեսված կարգով ուղիղ 18:00-ին և ոչ թե կուշացներ:

КС должен был проявить надлежащее отношение и другим ходатайствам и фактам
«Завтра, в 17:00, на ереванской Площади Свободы состоится митинг, и мы известим о наших дальнейших шагах»,- заявила сегодня на брифинге после оглашения решения Конституционного суда Армении член фракции «Наследие» НС РА Заруи Постанджян.
Она вновь отметила, что все правоохранительные органы республики бездействовали в ходе выборов.
«Эти структуры легко могли в течение двух дней открыть мешки и выяснить, что произошло. Правоохранительные органы, организаторы этого процесса проявили абсолютное бездействие», - сказала Заруи Постанджян.
«Сегодня бездействие продемонстрировал и Конституционный суд Армении», - отметила она.
Другой представитель Раффи Ованнисяна, адвоката Карен Межлумян обратившись к признанным недействительными результатам на избирательном участке № 17/5, отметил, что на всех тех участках, где они смогли обеспечить надлежащий контроль, результаты выборов были близки к реальным.
Он заявил, что если КС смог надлежащим образом провести следствие в случае избирательного участка № 17/5, должен был проявить надлежащее отношение также к другим представленным ими ходатайствам и фактам.
По словам К.Меджлумяна, если бы в КС был такой правовой и правильной структурой, опубликовал бы свое решение в установленном законом порядке в 18:00, без задержки.
Напомним, чуть ранее Конституционный суд Армении огласил вердикт по делу об обжаловании двумя участниками состоявшихся 18 февраля президентских выборов – лидером партии «Наследие» Раффи Ованнисяном и Андриасом Гукасяном – итогов голосования. КС оставил в силе решение ЦИК РА №62А о признании результатов выборов.