Սերժ Սարգսյանի այցը Մոսկվա երկկողմ հարաբերություններում հստակ մեսիջ է
«ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Մոսկվա կատարած այցը մեսիջ էր և ցույց էր տալիս ռուս-հայկական ռազմավարական հարաբերությունների կարևորությունը Երևանի համար»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն, քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
Նա նշեց, որ այցի ընթացքում քննարկվել է ռուսական գազի գնի հարցը Հայաստանի համար և ինքը կարծում է, որ Հայաստանի համար սահմանվող գները բարձրանալու են, սակայն շարունակելու են ընդունելի մնալ հայկակական կողմի համար:
«Հայաստանը շարունակում է պահպանել իր արտաքին քաղաքականության շարունակականությունը. հայ-ռուսական հարաբերություններում նկատվում է դրական դինամիկա»,- ասաց Ա. Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստանը կարողացել է պահպանել իր արտաքին քաղաքականության ավանդական ուղենիշները: Քաղաքագետը նշեց, որ Ռուսաստանը պետք է Հայաստանին` անվտանգության ապահովման առումով, և դա Երևանի համար «կարմիր գիծ» է:
Ա. Իսկանդարյանն ասաց, որ Հայաստանը այժմ փորձում է համագործակցության եզրեր գտնել Մաքսային Միության հետ, սակայն Երևանը դա փորձում է անել՝ չխաթարելով ԵՄ-ի հետ խորը և համապարփակ ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները, չնայած նրան, որ դա բավականին բարդ է իրականացնել:
«Սերժ Սարգսյանը փորձում է համոզել Ռուսաստանին և ԵՄ-ին, որ կարող է կառուցել այդ երկու կենտրոնների հետ վերոնշյալ հարաբերությունները. Պետք է սպասել, թե որքանով դա կհաջողվի»,- ասաց քաղաքագետը:

Iskandarian: Armenian president’s visit to Moscow was “message”
“Armenian President Serzh Sargsyan’s visit to Moscow was a “message” and demonstrated the importance of Armenian-Russian strategic relations to Yerevan,” Director of Caucasus Institute, political scientist Alexander Iskandarian said at the meeting with reporters today.
According to him, the price of natural gas supplied to Armenia was discussed at the meeting. Iskandarian expressed an opinion that the prices will increase, but remain acceptable to the Armenian side.
“Armenia continues implementing a consistent foreign policy and the Armenian-Russian relationship has positive dynamics,” Iskandarian stated.
In his words, Armenia has managed to keep the traditional directions of its foreign policy. “We have maintained good-neighborly ties with Russia and at the same time deepened relations with the European Union, which can be considered a serious achievement,” he stressed.
The political scientist said Armenia is currently trying to find common points of cooperation with the Customs Union, but Yerevan tries to do it without hindering the negotiations on the establishment of a deep and comprehensive free trade zone with the EU, which is quite difficult.