Վարչապետ. Առևտրային բանկերը ցածր են գնահատում գույքը
ՀՀ կառավարությունը հավանություն է տվել «Անշարժ գույքի գնահատման գործունեության մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու ՀՀ օրենքների նախագծերին:
«Մենք Համաշխարհային բանկից առաջարկություններ էինք ստացել ֆինանսական միջոցները հասանելի դարձնելու վերաբերյալ, և այնտեղ մի դրվագ կար, որը վերաբերում էր անշարժ գույքի գնահատմանը»,- ասաց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը։
Վարչապետը նշեց, որ միևնույն գույքը տարբեր գնահատողներ էական տարբերություններով են գնահատում, առևտրային բանկերն աշխատում են երեք-չորս գնահատողների հետ, սակայն, որպես կանոն, այդ գնահատողները շատ ցածր են գնահատում գույքը, իսկ շուկայում կան այլ գնահատողներ, որոնք տալիս են որակապես այլ գնահատական։
«Մի կողմից` երևի առևտրային բանկերը չպետք է աշխատեն միայն մեկ-երկու գնահատողի հետ, այսինքն` եթե շուկայում կան տասնյակ գնահատողներ, եթե նրանք միայն մեկ-երկուսի հետ են աշխատում, ապա արդեն որոշակի շուկայական շեղում է կատարվում: Մրցակցություն չկա»,- ասաց վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը ՏՄՊՊՀ նախագահ Արտակ Շաբոյանին առաջարկեց ուսումնասիրել՝ կա՞ մրցակցություն և կա՞ն արդյոք պայմանավորվածություններ, որոնք խաթարում են շուկայի բնականոն զարգացումը։

The Armenian government approved today the draft laws on making additions to the RA Law on Real Estate Appraisal Activity.
Prime Minister Tigran Sargsyan said that different appraisers value the same property at different prices. According to him, the commercial banks work only with three or four appraisers who, as a rule, set very low prices when appraising a property.
In his words, Armenian commercial banks work with a small number of appraisers, whereas there are dozens of them in the market, as a result of which there is no competition.
The prime minister instructed Chairman of the State Commission for the Protection of Economic Competition to conduct checks regarding competition and reveal if there are any agreements, which hinder the normal development of the market.