Խոսրովի արգելոցի տնօրենի անունը՝ աշխատանքային 3 օրվա ընթացքում
Խոսրովի արգելոցի տնօրենի մրցույթին 11 թեկնածուներից միայն 7-ը մասնակցեց մրցույթին: Մյուս չորս մասնակիցներից երկուսը մինչ սկսվելը դուրս մնացին մրցույթից, մեկը այդպես էլ չներկայացավ, ևս մեկը ինքնաբացարկ հայտարարեց:
Քննությունը դրական են հանձնել՝ 70 տոկոսանոց շեմը հաղթահարել են, մասնակիցներից երեքը՝ Վարանցով Բարսեղյանը (75 %), Գառնիկ Շաբոյան (77.5 %), Հրաչ Հովակիմյանը (99.1 %): Արգելոցի տնօրենի նշանակման որոշումը կկայացվի աշխատանքային 3 օրերի ընթացքում:
«Էկոլուր» բնապահպանական-հասարակական կազմակերպության ներկայացուցիչները նշում են, որ հակառակ սեփական խոստման` Բնապահպանության նախարարությունը թույլ չտվեց հասարակայնության ներկայացուցիչներին ներկա գտնվել «Խոսրովի անտառ» պետական արգելոցի տնօրենի ընտրության մրցույթին:
Հիշեցնենք, որ մրցույթին հասարակայնության ներկայացուցիչների մասնակցության մասին Էկոլոգիական հասարակական դաշինքի համակարգող Սիլվա Ադամյանի դիմումին ի պատասխան նախարարությունը պաշտոնապես պատասխանեց.
«Հայտնում ենք, որ ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը պատրաստակամ է ապահովելու մրցույթին հետևելու հանրության ցանկությունը»: Անակնկալն այն է, որ հասարակայնության եւ մամուլի ներկայացուցիչներին մրցույթին ներկա գտնվել թույլ տալու փոխարեն նախարարությունը կազմակերպեց տեխնիկական խոտաններով Life stream:
Մրցույթին թույլ չտրվեց մասնակցել ոչ միայն ակտիվիստներին ու մամուլին, այլև WWF-Հայաստանին, Կովկասի բնության հիմնադրամին (CNF)` այսինքն այն կազմակերպություններին, որոնց միջոցով Խոսրովի արգելոցը միլիոնների հասնող ներդրումներ է ստացել իր գործունեության բարելավման համար:
Հիշեցնենք, որ Բնապահպանության նախարարության հարաբերությունները միջազգային հիմնադրամների հետ վատացան այն բանից հետո, երբ Խոսրովի արգելոցի տնօրենի ընտրության առաջին մրցույթին տնօրենի պաշտոնում ընտրվեց Գաբրիել Պողոսյանը, որի թեկնածության դեմ էին հանդես գալիս հասարակայնությունն ու հիմնադրամները: Այս մասին նշված է «Էկոլուրում»:

Имя директора Хосровского заповедника будет объявлено в течение 3 дней
Сегодня состоялся конкурс на замещение вакантной должности директора ГНКО «Государственный заповедник „Хосровский лес”». Из 11 кандидатов в конкурсе участвовали только семеро. Двое из остальных четырех кандидатов выбыли из конкурса еще до его начала, один не явился на конкурс, а другой объявил самоотвод.
По итогам конкурса, 70% планку преодолели 3 кандидата – Варанцов Барсегян (75 %), Гарник Шабоян (77.5 %) и Грачья Овакимян (99.1 %). Решение о назначении директора государственного заповедника «Хосровский лес» будет принято в течение трех дней.
Представители экологической общественной организации «Эколур» отмечают, что, несмотря на обещание, министерство охраны природы не позволило представителям общественности присутствовать на конкурсе выбора директора государственного заповедника «Хосровский лес».
Не были допущены к участию в конкурсе не только активисты и представители СМИ, но и организациям «Caucasus Nature Fund» (Фонд природы Кавказа) и Всемирного фонда дикой природы (World Wildlife Fund, WWF), которые оказывали крупную финансовую поддержку заповеднику с целью улучшения его деятельности.
Напомним, что страсти вокруг поста директора Хосровского заповедника кипят в Армении не первый месяц. Отношения министерства охраны природы Армении с международными организациями ухудшились, когда победителем конкурса на замещение вакантной должности ГНКО «Государственный заповедник “Хосровский лес”» был признан Габриель Погосян, который ранее был членом муниципального совета города Арташат.
Практически сразу же представители экологических движений и гражданских инициатив заявили о «неприемлемости того, что управление специальной охраняемой территорией будет возложено на полуграмотного человека, который неправильно произносит даже название вуза, который окончил, а также дает ошибочное определение понятию „экосистема”».
Уже 27 ноября 2012г. координатор «Caucasus Nature Fund» в Армении Арман Вермишян и директор армянского филиала Всемирного фонда дикой природы (WWF) Карен Манвелян заявили, что прекращают оказываемую государственному заповеднику «Хосровский лес» финансовую поддержку, и потребовали от министра охраны природы Армении Арама Арутюняна отменить итоги проведенного 23 ноября конкурса.