Փաշինյան. Ապրիլի 9-ի երդմնակալությունը պետք է վերածել խղճուկ երեկույթի
Փետրվարի 18-ից հետո Հայաստանում հաստատված քաղաքական իրավիճակը դինամիկ փոփոխությունների է ենթարկվում: Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասաց, որ ժողովուրդը չի նահանջելու ոչ մի դեպքում. «Սերժ Սարգսյանը, Գորիկ Հակոբյանը, Վլադիմիր Գասպարյանը պետք է հստակ գիտակցեն, որ կարող են գրոոհել, սակայն ժողովուրդը բռնությանը բռնությամբ չի պատասխանելու և անելու է ավելին` չի նահանջելու»:
Ն. Փաշինյանի խոսքով` Ազատության հրապարակի շարժումն ունի կարևոր խնդիրներ` իշխանության, կառավարության ձևավորում, այլ կերպ ասած` իշխանափոխություն, «որը միայն ու միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գործառույթն ու լիազորությունն է»:
Պատգամավորն առաջարկեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թույլտվությամբ գումարվի բաց հասարական խորհուրդ, որի ժամանակ նոր իշխանության վերաբերյալ իրենց առաջարկները կներակայցնի հասարակությունը:
«Արդեն իսկ ակնհայտ է, որ քաղաքական գործընթացը գագաթակետին է հասնելու ապրիլի 9-ին, երբ ժողովրդի կողմից ընտրված նախագահը պետք է ստանձնի իր պաշտոն»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Կանխելու համար Սերժ Սարգսյանի երդմնակալությունը, Ն. Փաշինյանի խոսքով, պետք է այն անիմաստ դարձնել. «Նույն օրը մենք պետք է լցնենք Հանրապետության հրապարակը, և ապացուցենք, որ ժողովորդն ընտրել է իր նախագահին, ով Սերժ Սարգսյանը չէ: Նա ունի միայն մի դահլիճ, որի կեսից ավելին մտքով Հանրապետության հրապարակում է»:
Ն. Փաշինյանը նշեց, թե երդմնակալությունը պետք է վերածել «խղճուկ երեկույթի»,  պետք է վերահաստատել ժողովրդի կայացրած որոշումը, ըստ որի՝ նախագահ է ընտրվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Հանրապետության հրապարակ եկեք ընտանիքներով: Այդ օրը չի լինելու բախում, այդ օրը լինելու է մեծ տոն»,- խոստացավ Փաշինյանը:

Н.Пашинян: Церемонию инаугурации нужно превратить в «жалкую вечеринку»
Установившаяся после 18 февраля в Армении политическая ситуация динамично меняется. Об этом заявил сегодня в ходе митинга на площади Свободы в Ереване депутат от оппозиционного «Армянского национального конгресса» (АНК) Никол Пашинян.
Н.Пашинян отметил, что «народ не намерен ничего крушить, но сделает больше – не отступит». «Серж Саргсян, Горик Акопян, Владимир Гаспарян должны четко осознать, что могут штурмовать, однако народ не ответит насилием на насилие, он сделает больше – не отступит», - сказал он.
По словам Н.Пашиняна, движение на площади Свободы имеет важные цели – формирование власти, правительства. Оппозиционер предложил также провести на площади Свободы публичные обсуждения гражданского совета, в ходе которых участники движения представят Раффи Ованнисяну свои «предложения относительно формирования новой власти, нового правительства».
«Уже очевидно, что политический процесс достигнет апогея 9 апреля, когда избранный народом президент должен приступить к своим полномочиям», - заявил Н.Пашинян.
Как заявил Н.Пашиняна, чтобы предотвратить церемонию инаугурации Сержа Саргсяна, нужно сделать ее бессмысленной. «Мы должны в тот же день заполнить площадь Республики и доказать, что народ выбрал своего президента, и это не Серж Саргсян. У него есть только один зал, больше половины которого в мыслях на площади Республики», - сказал Н.Пашинян.
Он отметил, что церемонию инаугурации нужно превратить в «жалкую вечеринку», нужно подтвердить вновь принятое народом решение, согласно которому президентом избран Раффи Ованнисян.
«Приходите на площадь Республики семьями. В этот день не будет столкновения, в этот день будет большой праздник», - отметил Пашинян.