Փաշինյան. Ապրիլի 9-ի երդմնակալությունը պետք է վերածել խղճուկ երեկույթի
Փետրվարի 18-ից հետո Հայաստանում հաստատված քաղաքական իրավիճակը դինամիկ փոփոխությունների է ենթարկվում: Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց ՀԱԿ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ասաց, որ ժողովուրդը չի նահանջելու ոչ մի դեպքում. «Սերժ Սարգսյանը, Գորիկ Հակոբյանը, Վլադիմիր Գասպարյանը պետք է հստակ գիտակցեն, որ կարող են գրոոհել, սակայն ժողովուրդը բռնությանը բռնությամբ չի պատասխանելու և անելու է ավելին` չի նահանջելու»:
Ն. Փաշինյանի խոսքով` Ազատության հրապարակի շարժումն ունի կարևոր խնդիրներ` իշխանության, կառավարության ձևավորում, այլ կերպ ասած` իշխանափոխություն, «որը միայն ու միայն Րաֆֆի Հովհաննիսյանի գործառույթն ու լիազորությունն է»:
Պատգամավորն առաջարկեց, որ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի թույլտվությամբ գումարվի բաց հասարական խորհուրդ, որի ժամանակ նոր իշխանության վերաբերյալ իրենց առաջարկները կներակայցնի հասարակությունը:
«Արդեն իսկ ակնհայտ է, որ քաղաքական գործընթացը գագաթակետին է հասնելու ապրիլի 9-ին, երբ ժողովրդի կողմից ընտրված նախագահը պետք է ստանձնի իր պաշտոն»,- հայտարարեց Փաշինյանը:
Կանխելու համար Սերժ Սարգսյանի երդմնակալությունը, Ն. Փաշինյանի խոսքով, պետք է այն անիմաստ դարձնել. «Նույն օրը մենք պետք է լցնենք Հանրապետության հրապարակը, և ապացուցենք, որ ժողովորդն ընտրել է իր նախագահին, ով Սերժ Սարգսյանը չէ: Նա ունի միայն մի դահլիճ, որի կեսից ավելին մտքով Հանրապետության հրապարակում է»:
Ն. Փաշինյանը նշեց, թե երդմնակալությունը պետք է վերածել «խղճուկ երեկույթի»,  պետք է վերահաստատել ժողովրդի կայացրած որոշումը, ըստ որի՝ նախագահ է ընտրվել Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
«Հանրապետության հրապարակ եկեք ընտանիքներով: Այդ օրը չի լինելու բախում, այդ օրը լինելու է մեծ տոն»,- խոստացավ Փաշինյանը:

After the February 18 election, the political situation has been changing dynamically, the deputy of HAK parliamentary faction Nikol Pashinian said during the rally in Liberty Square today.
He stated that the people will not retreat. “Serzh Sargsyan, Gorik Hakobian and Vladimir Gasparian should realize that they can storm, but the people will not respond with violence, moreover, they will not retreat,” Pashinian said.
In his words, the current movement in Liberty Square pursues important goals such as the formation of a government. The opposition MP suggested convening an open public council in Liberty Square, saying that during the discussions, movement participants may submit their proposals concerning the formation of a new government to Raffi Hovannisian.
“It is obvious that the political process will reach its apogee on April 9 when the president elected by the people assumes his office,” Pashinian said.
According to him, in order to prevent Serzh Sargsyan’s inauguration ceremony, it is necessary to make it senseless. “We should pack Republic Square on that day and prove that the people elected their president, and this is not Serzh Sargsyan,” Pashinian said.
In his words, the inauguration ceremony should be turned into a “wretched party” and the people’s decision, according to which Raffi Hovannisian has been elected president, needs to be confirmed.
“Come to Republic Square with your families. There will be no clashes on that day, It is going to be a grand occasion”, Nikol Pashinian stated.