Ա. Սարգսյան. Մութալիբովը պահանջում էր Գորբաչևից դատարկել Ղարաբաղը հայերից
«Այազ Մութալիբովը Ադրբեջանի ավելի տոլերանտ նախագահի իմիջ ուներ և 20 տարի անց նա հայտարարում է, որ «Կոլցո» գործողության իրականացումը ինքն է պարտադրել Միխայիլ Գորբաչևին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի` Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ վերջին հայտարարություններին, ասաց Հայաստանի Կոմկուսի ԿԿ նախկին առաջին քարտուղար, Դեմկուսի առաջնորդ Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ ադրբեջանական կողմը երբեք մարդասիրական զգացմունքներ չի տածել հայերի նկատմամբ, իսկ Մութալիբովը 1990-ական թթ.-ին պահանջում էր Գորբաչևից դատարկել Ղարաբաղը հայերից:
«1991 թ.-ին ինձ Մոսկվայում մոտեցավ Մութալիբովը և խնդրեց հետաձգել Միխայիլ Գորբաչևի հետ իմ հանդիպումը, իսկ ինքը դրան ի պատասխան կդադարեցնի հայերի դեպորտացիան, սակայն ես մերժեցի նրան»,- ասց բանախոսը:
Անդրադառնալով 1995 թ.-ին իր և Այազ Մութալիբովի` Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, Սարգսյանը նշեց, որ այդ ժամանակ Մութալիբովը խոստովանել է, որ Ադրբեջանը պարտվել է ղարաբաղյան պատերազմում, սակայն հայերը չպետք է իրենցից պահանջեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Բանախոսը նշեց, որ Այազ Մութալիվովի այդ հայտարարությունները պետք է օգտագործվեն հայկական դիվանագիտության կողմից՝ կապված թե' «Կոլցո» գործողության հետ, թե' Խոջալուի դեպքերը հետ կապված ադրբեջանական ապատեղեկատվությանը պատասխանելու առումով:

А.Саркисян: Муталибов требовал у М.Горбачева очистить Карабах от армян
Бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов был политиком с умеренным и толерантным имиджем и спустя 20 лет он открыто объявляет, что сам принудил Михаила Горбачева к проведению операция «Кольцо» по частичной депортации армянского населения Нагорного Карабаха. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами бывший первый секретарь Центрального Комитета Коммунистической партии Армении, председатель Демократической партии Армении Арам Саркисян, касаясь недавнего интервью Аяза Муталибова.
Он отметил, что азербайджанская сторона никогда не проявляла гуманизма к армянам, а Муталибов в 1990-х требовал у М.Горбачева депортировать армянское население Карабаха.
«В 1991 году в Москве Муталибов подошел ко мне и попросил отложить мою встречу с Михаилом Горбачевым, обещав прекратить взамен депортацию армян, однако я отказал ему», - сказал А.Саркисян.
Обратившись к своей встрече с Муталибовым в Москве в 1995 году, А.Саркисян сообщил, что тогда Муталибов признался, что Азербайджан проиграл в карабахской войне, но армяне не должны требовать у них признания Нагорного Карабаха.
А.Саркисян отметил, что заявления Аяза Муталибова должны использоваться армянской дипломатией для ответа азербайджанской стороне как в вопросе операции «Кольцо», так и в связи с событиями в Ходжалу.