Ա. Սարգսյան. Մութալիբովը պահանջում էր Գորբաչևից դատարկել Ղարաբաղը հայերից
«Այազ Մութալիբովը Ադրբեջանի ավելի տոլերանտ նախագահի իմիջ ուներ և 20 տարի անց նա հայտարարում է, որ «Կոլցո» գործողության իրականացումը ինքն է պարտադրել Միխայիլ Գորբաչևին»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այազ Մութալիբովի` Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ վերջին հայտարարություններին, ասաց Հայաստանի Կոմկուսի ԿԿ նախկին առաջին քարտուղար, Դեմկուսի առաջնորդ Արամ Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ ադրբեջանական կողմը երբեք մարդասիրական զգացմունքներ չի տածել հայերի նկատմամբ, իսկ Մութալիբովը 1990-ական թթ.-ին պահանջում էր Գորբաչևից դատարկել Ղարաբաղը հայերից:
«1991 թ.-ին ինձ Մոսկվայում մոտեցավ Մութալիբովը և խնդրեց հետաձգել Միխայիլ Գորբաչևի հետ իմ հանդիպումը, իսկ ինքը դրան ի պատասխան կդադարեցնի հայերի դեպորտացիան, սակայն ես մերժեցի նրան»,- ասց բանախոսը:
Անդրադառնալով 1995 թ.-ին իր և Այազ Մութալիբովի` Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, Սարգսյանը նշեց, որ այդ ժամանակ Մութալիբովը խոստովանել է, որ Ադրբեջանը պարտվել է ղարաբաղյան պատերազմում, սակայն հայերը չպետք է իրենցից պահանջեն ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը:
Բանախոսը նշեց, որ Այազ Մութալիվովի այդ հայտարարությունները պետք է օգտագործվեն հայկական դիվանագիտության կողմից՝ կապված թե' «Կոլցո» գործողության հետ, թե' Խոջալուի դեպքերը հետ կապված ադրբեջանական ապատեղեկատվությանը պատասխանելու առումով:

“Mutallibov demanded that Gorbachev deport Armenians from Karabakh”
“Ayaz Mutallibov had the reputation for being rather tolerant, and 20 years later he declares that he forced Mikhail Gorbachev to conduct Koltso (The Ring) operation”, the former First Secretary of the Communist Party of Armenia, currently the leader of Democratic Party Aram Sargsyan said at a meeting with reporters today, in connection with the recent statements of former Azerbaijani President Ayaz Mutallibov regarding Nagorno Karabakh.
He said the Azerbaijani side has never showed humane feelings for Armenians, while Mutallibov himself in the 1990s demanded that M. Gorbachev should deport all Armenians from Karabakh.
“In 1991 Mutallibov approached me in Moscow and asked me to postpone my meeting with Mikhail Gorbachev, promising to stop deporting Armenians in return for that, but I refused,” the speaker noted.
When recalling his meeting with Mutallibov in Moscow in 1995, Aram Sargsyan said at that time Mutallibov admitted that Azerbaijan lost the Karabakh war, but he added that the Armenians should not demand that Azerbaijan recognize the independence of Nagorno Karabakh.
According to A. Sargsyan, Armenian diplomacy should use these statements of Ayaz Mutallibov in order to respond to Azerbaijan’s misinformation concerning the Ring operation and the Khojalu events.