«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը կոչ է անում դադարեցնել հետապնդումները
«Սիվիլիթաս» հիմնարդամը հաղորդագրություն է տարածել, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայությունը (ԱԱԾ), որը «փողերի լվացման» հատկանիշներով «Սիվիլիթաս» հիմնադրամին և նրա հիմնադիր Վարդան Օսկանյանին առնչվող քրեական գործ էր հարուցել 2012թ. մայիսի 25-ին, որոշել է «Սիվիլիթաս» հիմնադրամից պահանջել տվյալներ և փաստաթղթեր 2012 և 2013 թվականների ֆինանսավորման աղբյուրների, ինչպես նաև դրանց տնօրինման վերաբերյալ:
ԱԱԾ-ն Հիմնադրամից պահանջում է նաև հայտնել, թե 2009- 2011 թվականներին անձերի և կառավարությունների կողմից 41 մեծ և փոքր նվիրատվությունների և դրամաշնորհների գումարները ինչպես են ծախսվել կամ տնօրինվել:
Իր հերթին, Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեն Սիվիլիթաս հիմնադրամում ստուգումները օրենքով թույլատրված 90 աշխատանքային օր հետաձգելու փոխարեն 155 աշխատանքային օր հետաձգելուց հետո տեղեկացրել է, որ պատրաստվում է ստուգել Հիմնադրամի ամբողջ գործունեությունը՝ իրականացված բոլոր ծրագրերով հանդերձ:
Արդեն շուրջ տասը ամիս տևող անհեռանկար և հորինված դատավարական ընթացակարգերը խորապես խոչընդոտել և շարունակում են խոչընդոտել Հիմնադրամի աշխատանքները՝ անհասկանալի և ծավալուն փաստաթղթաբանության անհիմն պահանջներով, աշխատակիցներին ԱԱԾ-ի կողմից տևականորեն և անհասկանալի, հետապնդման նախնական և հետագա նպատակների հետ առնչություն չունեցող հարցերի վերաբերյալ հարցաքննություններով, Հիմնադրամի բոլոր հնարավոր գործընկերներին և Հիմնադրամի հետ համագործակցած անձանց իբր Հիմնադրամի կողմից կատարված օրինախախտումների վերաբերյալ երկարաշունչ նախաբաններով նամակների և հաղորդումների ներկայացմամբ: Մինչդեռ առ այս պահը նախաքննության մարմինը չի որոշակիացրել, թե ինչ մեղադրանքների կամ օրինախախտումների բացահայտման նպատակով է իրականացվում այս տոտալ հետապնդումը, ըստ երևույթին հույս ունենալով գտնել հետապնդումների հիմնավորումը՝ ապագայում Հիմնադրամի գործունեության մյուս բոլոր հնարավոր ոլորտների ստուգումներով:
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը հայտարարում է, որ այս ամենը քաղաքական դրդապատճառներ ունեցող հետապնդում է, որի նպատակն է խոչընդոտել «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի՝ քաղաքացիական հասարակության ուժեղացմանն ուղղված ծրագրերը և հատկապես լրատվական գործունեության իրականացումը: Այլ խոսքով, սա ուղղակիորեն Հիմնադրամի արտահայտվելու ազատության սահմանադրական իրավունքին օրենքով արգելված և քրեական դատավարության նպատակներով քողարկված ապօրինի միջամտություն է:
«Սիվիլիթաս» հիմնադրամը ՀՀ բարձրագույն իշխանություններին կոչ է անում դադարեցնել հետապնդումները և Հիմնադրամին հնարավորություն տալ շարունակել բնականոն գործունեությունը»,- ասվում է հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:

Фонд «Сивилитас» призывает власти прекратить преследования
«Служба национальной безопасности при правительстве республики Армения, которая в 25 мая 2012 года завела уголовное дело против фонда «Сивилитас» и ее основателя Вардана Осканяна, решила потребовать от фонда данные и документы об источниках финансирования в 2012 и 2013 годах, а также о распоряжении этими средствами. Об этом говорится в заявлении, распространенном фондом «Сивилитас».
Согласно источнику, СНБ требует от фонда также сообщить, каким образом были потрачены суммы 41 больших и малых пожертвований от частных лиц и правительств и суммы различных грантов.
Как отмечается в заявлении, Комитет государственных доходов при правительстве Армении в свою очередь отложил проверку деятельности фонда, вместо предусмотренных законом 90 дней, на 155 дней, и проинформировал о том, что комитет намерен проверить всю деятельность фонда вместе со всеми реализованными программами.
Продолжающиеся уже около десяти месяцев бесперспективные и вымышленные процедуры судопроизводства нарушали и продолжают нарушать естественный ход работы фонда, предъявляя непонятные требования к делопроизводству, проводя длительные и непонятные допросы сотрудников в СНБ, представляя непонятные письма о якобы совершенных фондом злоупотреблениях всем партнерам и тем, кто сотрудничал с фондом.
«В то время как до сих пор орган следствия не уточнил, с целью выяснения каких обвинений и нарушений осуществляется это тотальное преследование, скорее всего, надеясь найти обоснование преследований в дальнейшем за счет проверки всех возможных сфер деятельности фонда.
Фонд «Сивилитас» заявляет, что все эти преследования имеют политическую мотивацию, цель которой препятствовать фонду в реализации программ по усилению гражданского общества, особенно журналистской деятельности.
Фонд «Сивилитас» призывает власти прекратить преследования и предоставить фонду возможность продолжать нормальную деятельность», - сказано в заявлении.