Վրեժ Գալստյանը մոտ մեկ տարի առաջ բուժվել է հոգեբուժարանում
ԱԺ-ի շենք ապօրինի մուտք գործած Վրեժ Գալստյանը մոտ մեկ տարի առաջ բուժվել է հոգեբուժարանում։ Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը:
Նրա փոխանցմամբ` այս մասին հարցաքննության ժամանակ հայտնել է Վ.Գալստյանի մայրը: Նախաքննական մարմինը համապատասխան գերատեսչությունից պահանջել է նրա հոգեկան վիճակի վերաբերյալ փաստաթղթեր։
Ս. Տռուզյանի խոսքով` նշանակվել են դատաբժշկական, դատաձգաբանական փորձաքննություններ, հարցաքննվել են ականատեսները, ԱԺ մուտքի մոտ ծառայություն իրականացնող անվտանգության աշխատակիցները, Վ.Գալստյանի մայրը։
Ավելի վաղ Թիվ 1 համալսարանական հիվանդանոցի գլխավոր բժիշկ Կարեն Սահակյանը Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշել էր, որ Վ. Գալստյանին զննել է հոգեբույժը և պարզել, որ նրա մոտ առկա են հոգեկան շեղումներ, և նա համապատասխան մասնագիտացված կլինիկայում բուժման կարիք ունի:
«Վ. Գալստյանի վիճակը գնահատվում է բավարար, այսօրվա ընթացքում նա կտեղափոխվի հիվանդասենյակ: Մեզ մոտ բուժումն ավարտելուց հետո կորոշվի, արդյոք կարիք կա նրան հարկադիր կերպով ուղարկել համապատասխան բուժման»,-ասել էր նա:
Հիշեցնենք, որ դեպքի կապակցությամբ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի հատկանիշներով, կատարվում է քննություն։

Вреж Галстян год назад проходил лечение в психиатрической клинике
Предпринявший 22 марта попытку незаконного проникновения на территорию парламента Армении Вреж Галстян год назад проходил лечение в психиатрической клинике. Об этом в беседе с корреспондентом Aysor.am сообщила советник генерального прокурора Армения Сона Трузян.
Как отметила С.Трузян, об этом во время допроса сообщила мать Врежа Галстяна. Следственный орган уже затребовала у соответствующего ведомства документы о его психическом состоянии.
По ее словам, назначены судебно-медицинская и судебно-баллистическая экспертизы, допрошены очевидцы, сотрудники служба безопасности у входа в парламент, мать В.Галстяна.
Ранее главный врач Первой клинической больницы Карен Саакян сообщил в беседе с корреспондентом Aysor.am, что в результате осмотра психиатр обнаружил у В.Галстяна психические отклонения и он нуждается в лечении в соответствующей специализированной клинике.
«Состояние Галстяна оценивается как удовлетворительное, сегодня он будет переведен в палату. После завершения лечения у нас, будет решено, есть ли необходимость принудительного лечения в специализированной клинике», - сказал К.Саакян.
Напомним, накануне вооруженный ножом Вреж Галстян пытался проникнуть на территорию Национального Собрания Армении. Служба безопасности в ходе пресечения попытки проникновения на территорию парламента применила огнестрельное оружие. 25-летний Вреж Галстян был доставлен в больницу со сквозным огнестрельным ранением бедра.
В связи с инцидентом Специальной следственной службой возбуждено уголовное дело по признакам, предусмотренным статьей 316 УК Армении (насилие в отношении представителя власти).