Երկաթգծի վերաբերյալ Սահակաշվիլիի հայտարարությունը հակասում է երկրի շահերին
«Սահակաշվիլիի` աբխազական երկաթգծի մասին արված հայտարարությունը կարելի է դիտարկել Վրաստանում ներքաղաքական լարված իրավիճակի ենթատեքստում և այդպիսի արտաքին քաղաքական հայտարարությունները ներքաղաքական պայքարի արտացոլանքն է»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Վրաստանի նախագահ Միխաիլ Սահակաշվիլիի՝ աբխազական երկաթգծի վերաբացման վտանգների մասին հայտարարությանը ասաց Վրաստանի հարցերով փորձագետ Ջոնի Մելիքյանը:
Նա նշեց, որ Վրաստանի նախագահի և վարչապետի միջև կա սուր լարվածություն և աբխազական երկաթգծի վերաբերյալ բոլոր հայտարարությունները այդ հակամարտության ոլորտից են:
«Այսօրվա դրությամբ աբխազական երկաթգծի վերագործարկման հարցը բավականին դժվար լուծվող հարց է, սակայն աբխազական երկաթծգի վերագործարկումը շատ կարևոր է հենց Վրաստանի համար»,- ասաց բանախոսը:
Մելիքյանը նկատեց, որ Վրաստանը ցանկանում է դիվերսիֆիկացնել իր տրանսպորտային հնարավորությունները և այդ աբխազական երկաթգիծը կկապի Վրաստանը Ռուսաստանի հետ նաև երկաթգծով, ինչը Վրաստանի համար տրանզիտային հնարավորություններ կընձեռի:
Նրա խոսքով՝ աբխազական երկաթգիծը շուտափույթ վերագործարկումը բավականին բարդ գործընթաց է, քանի որ կան խնդիրներ աբխազական կողմի հետ, Ռուսաստանը ևս պետք է այդ ուղղությամբ ջանքեր գործադրի և հնարավոր է առաջիկա 5 տարիների ընթացքում այդ երկաթգծի հարցը լուրջ լուծում ստանա:
Ջ. Մելիքյանը նշեց, որ Ադրբեջանը գտնվում է Հայաստանի հետ հակամարտության մեջ, իսկ երկաթուղին կաշխատի հօգուտ Հայաստանի. պարզ է, որ աբխազական երկաթգծի վերագործարկումը հակասում է ադրբեջանական շահերին, սակայն պարզ չէ, թե ինչով է այդ երկաթգիծը վնասում վրացական շահերին:
«Վրաստանը Ադրբեջան չէ և այսօրվա դրությամբ այդպիսի հայտարարությունները վնասում են հենց վրացական ազգային-պետական շահերին»,- հավելեց բանախոսը:

Заявление Саакашвили об абхазской железной дороге не в интересах Грузии
«Заявление Михаила Саакашвили об абхазской железной дороге можно рассматривать в контексте напряженной внутриполитической ситуации в Грузии. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am эксперт Джонни Меликян, касаясь озвученных президентом Грузии Михаилом Саакашвили множества вопросов и тревог в связи с возможным открытием абхазской железной дороги.
Эксперт отметил, что между президентом и премьер-министром Грузии есть довольно серьезное противостояние и все заявления об абхазской железной дороге в сфере этого конфликта.
«На сегодняшний день задействование абхазской железной дороги довольно сложный вопрос, однако это очень важно именно для Грузии», - заявил эксперт.
Дж.Меликян отметил, что Грузия стремится диверсифицировать свои транспортные возможности и абхазская железная дорога свяжет также Грузию с Россией, что предоставит Грузии транзитные возможности.
По словам эксперта, быстрое открытие абхазской железной дороги – довольно сложный процесс, поскольку есть проблемы с абхазской стороной, Россия также должна приложить усилия в этом направлении и возможно в ближайшие пять лет этот вопрос получит решение.
Эксперт также отметил, что открытие железной дороги в интересах Армении, однако противоречит азербайджанским интересам, поскольку Азербайджан находится в конфликте с Арменией. По его словам, при этом неясно, какой вред может нанести задействование абхазской железной дороги интересам Грузии.