Արշակ Սադոյանը առաջարկներ է ուղարկել Սերժ Սարգսյանին և Րաֆֆի Հովհաննիսյանին
«Ազգային ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցության նախագահ Արշակ Սադոյանը բաց նամակ է ուղղել Սերժ Սարգսյանին և Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, որում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն Սերժ Սարգսյան,
Հարգելի պարոն Րաֆֆի Հովհաննիսյան,
Ս/թ մարտի 21-ին «Ազգային ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցության անունից ես դիմել էի Ձեզ որոշակի առաջարկությամբ: Սակայն և պարոն Ր.Հովհաննիսյանի կողմից հաջորդ օրը ուղարկված հայտնի նամակում և պատասխանի մեջ մեր առաջարկությանը առնչվող անդրադարձ չկար:
Հաշվի առնելով բարձրացված հարցերի բացառիկ կարևորությունը` այն, որ նոր կառավարության ծրագրում անհրաժեշտ է, որ ընդգրկված լինեն համապատասխան դրույթներ, մշակվեն և ժամանակին ընդունվեն Սահմանադրության համապատասխան փոփոխությունները, օրենսդիր, գործադիր մարմիններում, Սփյուռքում ձևավորվեն համապատասխան կառույցներ և հանրությունն էլ տեղեկացված լինի.
Այս Բաց նամակով կրկնում ենք մեր առաջարկությունը.
Աշխարհքաղաքական արդի զարգացումները, հեռահաղորդակցման ոլորտում առկա նվաճումները ներկայումս լայն հնարավորություններ են ընձեռում մեծ սփյուռք ունեցող ժողովուրդներին աշխարհով մեկ ինքնակազմակերպվելու, ձևավորելու գործուն կառույցներ, իրենց ուրույն տեղն ու դերը գրավելու քաղաքակրթական զարգացումներում:
Հաշվի առնելով, որ`
• ներկայումս ՀՀ-ում բնակվողները 3 միլիոնից էլ պակաս են, իսկ Սփյուռքում մեր հայրենակիցների թիվը 6,5 միլիոնից ավելին է,
• մեծ դժվարությամբ դեռ կարողանում ենք դիմակայել ուծացմանը,
• և ռեալ հնարավորություն չկա առաջիկայում կազմակերպել զանգվածային ներգաղթ,
• առանց պետական կազմակերպված միջամտության հնարավոր չէ էապես դիմակայել ուծացմանը, ներազգային համագործակցության առողջ մթնոլորտ ձևավորել, պայմաններ ստեղծել նպատակաուղղված միասնական գործունեության համար,
• դեռ ունենք Սփուռքում գործող որոշ համազգային կառույցներ, քաղաքական ավանդական կուսակցություններ, ազգային ազդեցիկ բարեգործական կազմավորումներ,
• հայաստանյան կազմակերպություններից, պետական այրերից, դերակատարում ունեցող անձերից շատերը հստակ գիտակցում են, որ միայն ներազգային համագործակցությամբ, համատեղ ջանքերով է հնարավոր դիմակայել մարտահրավերներին,
«Ազգային ժողովրդավարների դաշինք» կուսակցությունը գտնում է որ հրատապ անհրաժեշտություն է դարձել կյանքի կոչել իր ծրագրային հիմնական դրույթը` արագացնել Հայաստան մայրաքաղաք պետությամբ համազգային կառույցների ամբողջական համակարգի` նպատակային գործունեության սուբյեկտ Ազգ կազմակերպության ձևավորման գործընթացը:
Հաշվի առնելով նաև, որ հետընտրական արդի զարգացումները, եթե այսպես շարունակվեն կարող են բացասաբար անդրադառնալ հայության ներուժը ի մի բերելու հարցում, սակայն դեռևս հնարավորություն կա քաղաքական համաձայնության հասնելու ճանապարհով, ոչ միայն շտկել իրավիճակը, այլ ավելի նպաստավոր պայմաններ ստեղծել.
• համոզված լինելով, որ ակունքներով անմիջականորեն Սփուռքին կապված Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, ով ՀՀ-ում ստացել է կես միլիոնից ավել ընտրողների քվեն, ունի համապատասխան փորձ, կարողություններ և վերը նշված գործըթացում լուրջ, կարևոր դերակատարում կարող է ունենալ.
• գտնելով, որ և Հանրապետական կուսակցությունը և անձամբ Նախագահ Ս.Սարգսյանը կարևորում են այդ գործընթացը և կաջակցեն, որ ձևավորվի համապատասխան լիազորություններ ունեցող մարմին, կատարվեն անհրաժեշտ սահմանադրական փոփոխություններ, Սփյուռքում և կառավարությանը կից կազմավորվեն համապատասխան արդյունավետ կառույցներ,
• որ այդ գործըթացը կնպաստի նաև ՀՀ-ում քաղաքացիական հասարակության ձևավորմանը, ժողովրդավարական բարեփոխումներին,
• հայտնելով մեր պատրաստակամությունը առանց պայմանի մեր բոլոր համապատասխան մշակումներն ու ծրագրերը տրամադրել.
Դիմում ենք շահագրգիռ բոլոր ուժերին առաջարկությամբ` գալ քաղաքական համաձայնության, համատեղված ուժերով ձևավորել կարգավորման, կառավարման մարմիններն ու առաջիկա երկու տարում մինչև մեծ եղեռնի 100–ամյակը աշխարհով մեկ կազմավորել իր արժեհամակարգով, հայեցակարգերով, իր ծրագրերով և խնդիրներով, արդյունավետ որոշումերի ընդունման մեխանիզմներով նպատակասլաց գործունեության ունակ Ազգ Կազմակերպություն:

Аршак Садоян направил предложения Раффи Ованнисяну и Сержу Саргсяну
Председатель партии «Блок национальных демократов» Аршак Садоян направил сегодня открытые письмо президенту Армении Сержу Саргсяну и лидеру партии «Наследие» Раффи Ованнисяну.
В письме А.Садояна отмечается, что 21 марта этого года он от имени партии «Блок национальных демократов» обратился к С.Саргсяну и Р.Ованнисяну с определенным предложением, на которое не получил отзыва.
«Учитывая исключительную важность поднятых вопросов – то, что в программу нового правительства необходимо включить соответствующие положения, разработать и своевременно приняты соответствующие изменения в Конституцию, в законодательных и исполнительных органах, сформировать в Диаспоре соответствующие структуры, и проинформировать общественность об этом – повторяем наши предложения в данном письме», - говорится в послании А.Садояна.
В частности, подчеркивается, что «стала срочной необходимостью» реализация в жизнь основного программного тезиса представляемой А.Садояном политической силы – ускорить процесс формирования являющейся субъектом целевой деятельности Организации «Нация» со столицей в Армении. В письме отмечается, что «еще есть возможность посредством достижения политического согласия не только исправить ситуацию, но и создать более благоприятные условия».
«1. Будучи уверенными, что связанный корнями с армянской диаспорой Раффи Ованнисян, который на выборах президента РА получил более полумиллиона голосов избирателей, имеет соответствующий опыт, способности, полагаем, что он может сыграть серьезную роль в вышеназванном процессе.
2. Полагаем, что и Республиканская партия Армении, и лично президент Серж Саргсян считают важным этот процесс и поспособствуют формированию структуры, которая будет наделена соответствующими полномочиями, а также будут выполнены необходимые конституционные изменения, сформированы соответствующие структуры при правительстве РА и в армянских общинах.
3. Считаем, что этот процесс также поспособствует формированию в Армении гражданского общества и проведению демократических реформ.
4. Выражаем нашу готовность без условий предоставить все наши соответствующие наработки и программы.
5. Обращаемся ко всем заинтересованным силам с предложением – прийти к политическому соглашению, совместными силами сформировать структуры регулирования и управления и в ближайшие 2 года, до 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи в 1915 года, создать Организацию «Нация», способную к целеустремленной деятельности благодаря своей системе ценностей, концепции, программам и проблемами», - говорится в письме А.Садояна.
При этом политик выражает уверенность, что «все личные и другие вопросы должны быть преодолены перед этой широкомасштабной проблемой».