Ազատության հրապարակում միջադեպի հետ կապված հարուցվել է քրգործ (Տեսանյութ)
Մարտի 23-ին` Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած միջադեպի կապակցությամբ Կենտրոն և Նորք Մարաշ վարչական շրջանների դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ և ուղարկել ոստիկանության Կենտրոնականի քննչական բաժին՝ նախաքննություն կատարելու համար։ Այս մասին Aysor.am-ի թղթակցին հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258 հոդվածի հատկանիշներով:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Ժառանգություն» կուսակցության տարածած հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ շաբաթ օրը անհայտ մի տղամարդ` մուտք գործելով Ազատության հրապարակ, գոռում-գոչյունով կատաղի կերպով ճեղքել է հավաքված բազմության շարքերը և ուղղվել դեպի հարթակ, ուր Րաֆֆի Հովհաննիսյանը մասնակցում էր «Բարևահեղափոխություն» շարժման ամենշաբաթյա համերգին՝ տեղի ունեցածը գնահատելով, որպես Ր.Հովհաննիսյանի կյանի դեմ ուղղված ոտնձգության փորձ։
Ոստիկանությունը երեկ արձագանքել էր «Ժառանգության» հաղորդագրությանը՝ նշելով, որ նույն օրը ժամը 18.30-ին, ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ՊՊԾ գնդի 4-րդ հատուկ գումարտակի 2-րդ վաշտի 1-ին դասակի ծառայողները Ազատության հրապարակից ոստիկանության Կենտրոնականի բաժին են ներկայացրել 1961 թ. ծնված Ղազար Ղ.-ին, որը նույն օրը, ժամը 18.30-ին, Ազատության հրապարակում բարձրաձայն հայհոյանքներ տալով «Ժառանգություն» կուսակցության նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հասցեին` հավաքված քաղաքացիներին հրելով վազել է նրա ուղղությամբ:

В связи с инцидентом на площади Свободы в Ереване возбуждено уголовное дело
Прокуратура административных районов Кентрон и Норк-Мараш возбудила уголовное дело в связи с инцидентом, произошедшим 23 марта на площади Свободы в Ереване. Как сообщила корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь генерального прокурора Армении Сона Трузян, уголовное дело направлено в Центральный следственный отдел Полиции Армении для предварительного расследования.
По факту инцидента возбуждено уголовное дело по признакам статьи 258 Уголовного кодекса РА (хулиганство).
Напомним, партия «Наследие» распространила накануне заявлении о том, что в субботу, 23 марта, неизвестный мужчина, вступив на площадь Свободы, с дикими возгласами протолкнулся сквозь собравшуюся толпу и направился к площадке, на которой Раффи Ованнисян принимал участие в очередном субботнем концерте, проходившем в рамках движения «Hello Revolution».
Полиция вчера откликнулась на сообщение партии «Наследие», отметив, что в тот же день, в 18:30, сотрудники 1-го взвода 2-й роты специального батальона 4-го полка ППС управления полиции Еревана доставили в Центральное отделение полиции с площади Свободы Казара К., 1961 года рождения, который в тот же день, в 18:30, выкрикивая ругательства в адрес лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна, толкая собравшихся граждан, бежал в его направлении. Обстоятельства инцидента уточняются.