Ահարոն Ադիբեկյան.  ԲՀԿ, ՀԱԿ և «Ժառանգության» վարկանիշը կընկնի
Երևանում պատրաստվում են ավագանու ընտրություններին, սա շատ լուրջ է, իսկ «Ժառանգությունը» փորձում է ցույց տալ, որ ազգային ճգնաժամ գոյություն ունի: Ավագանու ընտրություններից կախված՝ կլինեն հետագա քաղաքական զարգացումներ. Եթե ՀՀԿ-ն պարտվի, ապա լուրջ կասկածներ կլինեն նախագահական ընտրությունների արդյունքների նկատմամաբ, եթե բալանսը պահպանվի, ընդդիմության հավակնությունները՝  ներկայանալ որպես ժողովրդի ընտրյալ և Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ներկայացնել որպես Հայաստանի չորրորդ նախագահ, անհիմն են: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին ասաց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն Ահարոն Ադիբեկյանը:
Ընդդիմությունից ամենալուրջ խաղացողը, ըստ Ադիբեկյանի, Վարդան Օսկանյանն է, ով որպես քաղաքապետ չի դիտարկվում, այլ բան է, եթե ԲՀԿ ցուցակը գլխավորեր Գուրգեն Արսենյանը
, քանի որ նա բիզնեսի ներկայացուցիչ է և ԱԺ-ում սոցիալական խնդիրներով է զբաղվում: «Ժառանգության» ցուցակը գլխավորող Արմեն Մարտիրոսյանը, ըստ սոցիոլոգի, քիչ շանսեր ունի, քանի որ չկա մի ոլորտ, որտեղ Մարտիրոսյանն իրեն լիարժեք դրսևորած լինի: ՀԱԿ-ից նախկին քաղաքապետ Վահագն Խաչատրյանին,  «Սոցիոմետրի» դեկտեմբերի հարցման համաձայն, քչերն են հիշում:
ՕԵԿ ցուցակի առաջին համար, ԱԻՆ նախարար Արմեն Երիցյանի վարկանիշը նախարար դառնալուց հետո բավականին բարձրացել է, հանրությունը նրա վերաբերյալ դրական կարծիք ունի:
Առաջիկա ընտրություններում կարող է ընկնել ԲՀԿ-ի, ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» վարկանիշը, քանի որ նրանց ցուցակները չեն գլխավորում կուսակցության առաջնորդները՝ Գագիկ Ծառուկյանը, Լևոն Տեր-Պետրոսյանը, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Տարոն Մարգարյանի՝ քաղաքապետ լինելու ընթացքում վարկանիշը բարձրացել է, Երևանի վիճակն էլ լավացել է, այս կարծիքի են հարցված երևանցիները:
Ահարոն Ադիբեկյանը հավելեց, որ ավագանու ընտրություններին պայքարը գնալու է կուսակցությունների ու ցուցակի առաջին համարների միջև:
Հիմնական պայքարը կծավալվի ԲՀԿ-ի և ՀՀԿ-ի միջև: Խնդիր կա, թե ինչպես կվերաբաշխվեն ընդդիմադիր կուսակցությունների ձայները, որոնց նախագահական ընտրություններին համախմբեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը: Ըստ Ադիբեկյանի՝ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն այս ընտրություններում առավելագույնը կարող է ստանալ ձայների 10 տոկոսը:
6 տոկոսի շեմը անցնելու խնդիր կունենան ՀՅԴ-ն և ՕԵԿ-ը, քանի որ նրանց ձայների մեծ մասը գալիս են մարզերից: Դեկտեմբերին անցկացրած հարցման համաձայն՝ ավագանու ընտրություններին պատրաստ է մասնակցել հարցվածների 47 տոկոսը:

Adibekian: Ratings of BHK, HAK and Heritage will fall
Political forces are preparing for the elections to Yerevan Council of Elders, while Heritage party is trying to show there is a national crisis now. The election results will impact the further political developments: if Republican Party of Armenia (HHK) loses, the outcome of the last presidential elections will be called into question, but if the balance is maintained, then the opposition’s ambitions to present Raffi Hovannisian as the fourth president of Armenia will be baseless. Director of Socipometer center Aharon Adibekian made this statement at a meeting with reporters.
He said that Gurgen Arsenian, who is a businessman and deals with social problems as a deputy of the National Assembly, should have led the list of Prosperous Armenia party (BHK). In Adibekian’s words, Armen Martirosian who leads Heritage Party’s list does not stand a chance because he is not a notable figure in any field. As for former Yerevan Mayor Vahagn Khachatrian of Armenian National Congress (HAK), Adibekian said that according to a survey carried out by Sociometer in December, few people remember him.
Armen Yeritsian’s rating, who is number one of the list of Orinats Yerkir Party (OEK), has risen after he became Minister of Emergency Situations, and the public has a high opinion of him.
Ratings of BHK, HAK, and Heritage Parties are likely to fall in the upcoming elections because their lists are not led by their leaders: Gagik Tsarukian, Levon-Ter-Petrosian, and Raffi Hovannisian, respectively. Incumbent Mayor Taron Margarian’s ratings have risen during his term, with positive changes made in Yerevan, as many of surveyed Yerevan residents said.
Aharon Adibekian noted that BHK and HHK will be the main rivals during the elections. A question arises: how the opposition votes received by Raffi Hovannisian in the last presidential election will be redistributed? In the opinion of Adibekian, Raffi Hovannisian will receive a maximum of 10% of votes in the upcoming elections.
ARFD and OEK will have problems overcoming the 6% threshold because most of their voters are from provinces. A December survey showed that 47% of respondents were ready to vote in the elections to Yerevan Council.