«Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը փոխշփումների նոր հարթակ է»
Այսօր ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը ելույթ է ունեցել Ֆրանսիական համալսարանում անցկացված «Ֆրանկոֆոնիա. հնարավորություն Հայաստանի համար» համաժողովին, որին ներկա էին Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, հայկական առաջատար բուհերը ներկայացնող դասախոսներ և ուսանողներ: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Իր խոսքում նախարար Նալբանդյանը նշել է, որ լինելով Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը Ֆրանսիայում՝ պատիվ է ունեցել առաջին քայլերը ձեռարկել Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջև հարաբերությունների հաստատման գործընթացում։ Հայաստանը 2006 թ.-ին դարձավ կազմակերպությունում դիտորդ, այնուհետև 2008թ.-ին՝ ասոցացված անդամ և ի վերջո 2012 թ.-ին` լիիրավ անդամ:
«Կինշասայում կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովին կազմակերպությանը Հայաստանի լիիրավ անդամակցությամբ նոր էջ է բացվել ֆրանկոֆոն աշխարհի հետ մեր հարաբերություններում: Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունը մեզ համար փոխշփումների նոր հարթակ է հանդիսանում աշխարհի հինգ մայրցամաքներում գտնվող ֆրանկոֆոն երկրների հետ` քաղաքական, տնտեսական և մշակութային համագործակցության բնագավառներում» ,- ասել է նախարարը:
Նախարար Նալբանդյանը նաև շեշտել է, որ վերջին տասնամյակի ընթացքում բազում ջանքեր են գործադրվել Հայաստանի կրթական և համալսարանական համակարգում ֆրանսերենի ներկայության ամրապնդման համար պայմանների ստեղծման և Հայաստանում ֆրանսախոս միջավայրի ձևավորման ուղղությամբ, և այդ ջանքերի լավագույն ապացույցներից է Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի արդյունավետ գործունեությունը:
«Յուրաքանչյուր տարի ֆրանսերեն լեզվով հարյուրավոր մշակութային, կրթական և համալսարանական միջոցառումներ են կազմակերպվում Երևանում և Հայաստանի շրջաններում: 2013 թ. մարտի 19-ին մեկնարկած ֆրանկոֆոնիային նվիրված միջոցառումների շրջանակներում նախատեսված է 410 միջոցառում, որն աննախադեպ է իր ծավալով»,-հավելել է նախարարը:
Հայաստանն ակտիվորեն մասնակցում է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի աշխատանքներին, 2011թ. Երևանում կայացավ Ֆրանսախոս Քաղաքապետերի Միջազգային Ընկերակցության Գլխավոր վեհաժողովը, այս տարվա հոկտեմբերին Վալանսում կայանալիք հայ-ֆրանսիական ապակենտրոնացված համագործակցության երրորդ համաժողովը կնախանշի հետագա անելիքները և առավել կամրապնդի այդ ոլորտում գործընկերային համագործակցությունը:
«Հայաստանը իր նպաստը կբերի միջազգային ասպարեզում Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության հեղինակության և դերակատարության բարձրացմանը, կազմակերպության առավել ներգրավվածությանը միջազգային գործընթացներում», -ավարտելով իր ելույթը, նշել է նախարարը:
Համաժողովի բացմանը ելույթներով հանդես են եկել նաև Ֆրանսիական համալսարանի ռեկտոր Ժան-Ժակ Մոնթուան և Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն:

Международная организация Франкофонии – новая платформа для контактов
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян сегодня выступил на конференции «Франкофония: Возможность для Армении», организованной во Французском университете. На конференции присутствовали аккредитованные в Армении послы, преподаватели и студенты, представляющие ведущие армянские вузы. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
В своей речи министр Э.Налбандян отметил, что, будучи послом Армении во Франции, имел честь предпринять первые шаги в процессе установления отношений между Арменией и Международной организацией Франкофонии. В 2006 году Армения получила статус наблюдателя организации, затем в 2008 году – статус ассоциированного члена, и наконец, в 2012 году Армения стала полноценным членом организации.
«Полноценное членство Армении в организации на состоявшейся в Киншасе конференции Франкофонии открыло новую страницу в наших отношениях с миром Франкофонии. Международная организация Франкофонии является для нас новой платформой для контактов с франкофонными государствами в политической, экономической и культурной сферах»,- заявил министр.
Эдвард Налбандян также отметил, что в течение последнего десятилетия приложены многочисленные усилия для укрепления присутствия французского языка в образовательной и университетской системе Армении, формирования франкоязычной атмосферы в Армении, и лучшим доказательством этих усилий является эффективная деятельность Французского университета в Армении.
«Каждый год на французском языке в Ереване и в областях Армении организуются многочисленные культурные, образовательные и университетские мероприятия. В рамках стартовавших 19 марта мероприятий, посвященных Франкофонии, предусмотрено 410 мероприятий, что беспрецедентно по своему объему», - сказал Э.Налбандян.
Глава МИД отметил, что Армения активно участвует в работах Парламентской ассамблеи Франкофонии. «Армения внесет свой вклад в повышение рейтинга и роли Международной организации Франкофонии, большей вовлеченности организации в международных процессах»,- подчеркнул Э.Налбандян.
На открытии конференции выступили также ректор Французского университета Жан-Жак Монтуа и посол Франции в Армении Анри Рено.