Չորս բուհեր Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության անդամ են
ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր ընդունել է Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության գլխավոր քարտուղար Վանդա Դիեբոլթին: Այս մասին հայտնում են ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը կարևորել է աշխարհի հինգ մայրցամաքների շուրջ 800 համալսարաններ միավորող կառույցի գլխավոր քարտուղարի այցը Հայաստան: Նախարարը նշել է, որ անցած տարի Հայաստանի Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությանը լիիրավ անդամակցությունը կարևոր հանգրվան հանդիսացավ ոչ միայն Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության, այլ նաև կազմակերպությանը կից գործակալությունների հետ համագործակցության զարգացման առումով։
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Վանդա Դիեբոլթը բարձր է գնահատել Հայաստանի կրթական համակարգում ֆրանսերենի ներկայության ամրապնդման համար գործադրվող ջանքերը՝ նշելով, որ այսօր հայկական չորս բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության անդամ են:
Երկուստեք կարևորվել է Հայաստանի և Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության միջև լեզվական պակտի ստորագրումը, Հայաստանի ֆրանսիական համալսարանում Սենգորի ամբիոնի հիմնադրումը, Բրյուսովի անվան լեզվաբանական համալսարանում Ակադեմիական նվաճումների կենտրոնի և Ֆրանկոֆոն թվայնացված կենտրոնի բացումը, որոնք հավելյալ խթան կհանդիսանան Հայաստանում ֆրանսերեն լեզվի և ֆրանկոֆոն մշակույթի տարածման համար։
Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել Հայաստանում Ֆրանկոֆոնիայի համալսարանական գործակալության ծրագրերի ընդլայնման վերաբերյալ:

4 армянских вуза являются членами Университетского агентства Франкофонии
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня генерального секретаря Университетского агентства Франкофонии Ванду Диеболт. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостью, глава внешнеполитического ведомства Э.Налбандян подчеркнул важность визита в Армению главы организации, объединяющей порядка 800 вузов на пяти материках. Министр отметил, что членство Армении в Международной организации Франкофонии стало важной вехой в развитии сотрудничества не только с организацией, но и с ее агентствами.
Поблагодарив за прием, Ванда Диеболт высоко оценила усилия в направлении расширения представленности французского языка в образовательной системе страны, отметив, что четыре армянских вуза являются членами Университетского агентства Франкофонии.
Стороны отметили важность подписания языкового пакта между Арменией и Международной организацией Франкофонии, открытия кафедры Франкофонии имени Леопольда Седара Сенгора во Французском университете, основания в ЕГЛУ Центра академических достижений и цифрового Франкофонный центра, которые станут дополнительным стимулом для распространения французского языка и культуры.