Երկուշաբթի՝ ժամը 10.00-ին. Րաֆֆին ժամադրեց Սուրիկ Խաչատրյանին
Ապրիլի 1-9-ը «Ժառանգության» առաջնորդ, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կմեկնի մարզեր: Այս մասին Ազատության հրապարակում ընթացող հանրահավաքի ժամանակ հայտարարեց Ր. Հովհաննիսյանը:
Նա թվարկեց բոլոր այն մարզերն ու քաղաքաները, որոնցում լինելու է այդ օրերին, ապա կոչ արեց մարզպետներին, քաղաքապետներին պատրաստվել: Նա կոչ արեց նաև ոստիկաններին հետևել իրենց:
«Ապրիլի 5-ին լինելու է մեծ հանրահավաքը: Ես չեմ հրամայելու, չեմ հրահանգելու, թե ով ինչ է անելու: Այդ օրը մենք որոշելու ենք, թե ինչ ենք անելու ապրիլի 9-ին»,- ասել է Ր. Հովհաննիսյանը:
Հանրահավաքի ընթացքում Ր. Հովհաննիսյանն անդրադարձավ մասնավորապես Սյունիքի մարզպետ Ս. Խաչատրյանի խոսքին` ընդգծելով, որ դա որպես մարզպետ, նրա վերջին հարցազրույցն էր: Ապա դեմ առ դեմ խոսելու նպատակով Ս. Խաչատրյանին ժամադրեց` ապրիլի 1-ին՝ ժամը 10-ին՝ Սյունիքում:

Hovannisian “fixes appointment” with Syunik governor at 10 am Monday
The leader of Heritage Party, ex-presidential candidate Raffi Hovannisian will be visiting provinces on April 1-9. Hovannisian made this announcement during the rally in Liberty Square today.
He enumerated the provinces and cities he plans to visit, after which he called on governors and mayors to be prepared for meetings with him. He also called on policemen to follow him.
“There will be a large rally on April 5. We will decide what to do on April 9,” Hovannisian said.
At the rally Raffi Hovannisian also spoke about the interview of Syunik governor Suren Khachatrian who made some impolite remarks about Raffi Hovannisian’s father, Richard Hovannisian. Raffi Hovannisian said that it is Khachatrian’s last interview as regional governor. He announced that he will visit Syunik on April 1, adding that Suren Khachatrian may meet and talk with him. “You threatened to break my head publicly – all right! I will fix the time and place – 10 am on Monday, in Kapan,” Hovannisian said.