«Արմավիան» 54,2 մլն է պարտք Ռուսաստանին
Հայաստանի ազգային փոխադրող «Արմավիան» ռուսաստանյան ընկերություններին և գերատեսչությունների նկատմամբ 54,2 մլն ռուբլու չափով ժամկետանց պարտքեր ունի: Այս մասին ասված է Ռոսավիացիայի պաշտոնական հարղորդագրության մեջ:
Lenta.ru-ի փոխանցմամբ` 44,3 մլն ռուբլին, ավիաընկերությունը պարտք է «Внуково», 1-ական մլն ռուբլի` «Сочи» և «Краснодар» օդանավակայաններին:
Բացի այդ, «Արմավիան» 288 հազար ԱՄՆ դոլար (ավելի քան 8,9 մլն ռուբլի) է պարտք Ռոսավիացիային` 2013թ.-ի հունվար ամսվա ընթացքում ավիանավիգացիոն սպասարկման համար:
«Արմավիայի» սեփականատեր Միխայիլ Բաղդասարովը դեռևս 1 տարի առաջ հայտարարել էր հնարավոր սնանկության մասին: Ավիաընկերությունում ֆինանսական դժվարությունները կապում էին «Զվարթնոց» օդանավակայանում սպասարկման բարձր սակագներով:

«Армавиа» имеет крупные долги перед российскими аэропортами
«Авиакомпания «Армавиа» имеет существенные задолженности перед российскими аэропортами, топливно-заправочными комплексами и провайдером аэронавигационных услуг, и в настоящее время продолжается их увеличение. Несмотря на многочисленные переговоры российских авиапредприятий с руководством «Армавиа» и составление графиков погашения задолженностей, армянская сторона их не соблюдала», - отмечается в сообщении, опубликованном на сайте Росавиации.
По данным ведомства, долг «Армавиа» перед московским аэропортом «Внуково» составляет 44,3 млн рублей, перед аэропортами Сочи и Краснодара - около 1 млн рублей. Более 288 тысяч долларов перевозчик задолжал ФГУП «Государственная корпорация по организации воздушного движения в Российской Федерации» за аэронавигационное обслуживание в январе 2013 года.