Ապրիլի 4-ին և 5-ին ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի դիտարկում կանցկացնի Մարտակերտ-Թարթառ և Աղդամ-Բարդա ուղղություններով՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մասնակցությամբ:
Դիտարկումը կիրականացվի ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկի գլխավորությամբ:
Նախատեսվում է, որ դիտարկման ժամանակ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կհատեն շփման գիծը ականազերծված տեղանքով:
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցելու են ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության և պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

4 и 5 апреля миссия ОБСЕ проведет мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил Нагорного Карабаха и Азербайджана в направлениях Мартакерт – Тертер и Агдам – Барда с участием сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Наблюдение будет осуществляться под руководством Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспшика.
Планируется, что во время мониторинга Личный представитель Действующего председателя ОБСЕ и сопредседатели Минской группы ОБСЕ пересекут линию соприкосновения по разминированному участку.
Миссию наблюдения с карабахской стороны будут сопровождать представители министерства иностранных дел и министерства обороны НКР.