Բնակչության 90%-ը հետաքրքրված չէ ընտրացուցակների ճշգրտությամբ
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ «Հասարակական հետազոտությունների առաջատար խումբ» հ/կ-ի ղեկավար Ռուբեն Սարգսյանը, ծրագրի սոցիոլոգ Լիանա Բալյանը և ծրագրի հարցերով փորձագետ Ալեքսեյ Պետրոսյանը լրագրողներին ներկայացրեցին 2012 թ. դեկտեմբերից սկսած «ՀՀ նախագահական ընտրություններ. ընտրողների ցուցակների բարելավում» հետազոտության արդյունքները:
Նշենք, որ այդ հետազոտության նպատակն է եղել հարցումների միջոցով պարզել բնակիչների իրազեկության մակարդակը ընտրողների ցուցակների վերաբերյալ, ինչպես նաև հայտնաբերել անճշտություններ ընտրողների ցուցակներում:
Հարցումներն իրականացվել են ինչպես մարզերում, այնպես էլ` մայրաքաղաքում և դրան մասնակցել է 1300 մարդ:
Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ հարցվողների 6,8%-ի տվյալները ցուցակներում տեղ են գտել անճշտություններով: Հարցվածների 1,5 %-ի դեպքում ընտրողի անունը եղել է, իսկ ընտրողների ցուցակում տվյալ հասցեով իր տվյալները նշված չեն եղել: 5,3 %-ի դեպքում ընտրողների ցուցակի տվյալ հասցեում եղել են տվյալներ, որոնք, սակայն, չեն համապատասխանել իրականությանը:
Հետաքրքիր է, որ հարցվողների 90%-ը ընդհանրապես հետաքրքրված չէր ընտրացուցակների տվյալները ճշտելու խնդրով:
Նշենք, որ ծրագիրն իրականացվել է ԱՄՆ ժողովրդավարության աջակցության ազգային հիմնադրամի ֆինանսական օժանդակությամբ:

Р.Саркисян: 90% не проявляют интереса к уточнению избирательных списков
Председатель общественной организации «Ведущая группа общественных исследований» (APR Group) Рубен Саркисян и социолог Лиана Балян представили сегодня в ходе встречи с журналистами результаты исследования «Президентские выборы РА: улучшение избирательных списков».
Отметим, что исследование проводится с декабря 2012 года и направлено на выяснение уровня информированности населения об избирательных списках, а также выявление неточностей в списках. Исследование проводилось как в областях Армении, так и в столице. В нем участвовали 1300 человек.
Согласно результатам исследования, в избирательных списках имело место 6,8% неточностей данных респондентов. В случае 1,5%, избиратель де-факто присутствовал, однако он не был включен в список соответствующего избирательного участка. В 5,3% случае, в избирательном списке по данному адресу были данные, которые, однако, не соответствовали действительности.
Примечательно, что 90% респондентов вообще не проявляли интереса к вопросу уточнения данных в избирательном списке.
Общественная организация «Ведущая группа общественных исследований» осуществила исследование при финансовой поддержке Национального фонда поддержки демократии США.