Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ. Հայերն Իրանում մեր կողմից հարգանքի են արժանանում
«Իրանը հայերի համար ապրելու ամենալավ երկրներից մեկն է համարվում»: Այս մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր ՀՀ ԳԱԱ-ի արևելագիտության ինստիտուտ կատարած այցի ժամանակ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳՆ մամլո խոսնակ Ռամին Մեհմանփարաստը:
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Սաֆրաստյանի հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով իրանահայությանը, մասնավորապես նշել է. «Հայերը մեր կողմից հարգանքի են արժանանում և Իրանը նրանց համար ապրելու ամենալավ երկրներից մեկն է համարվում: Իրանահայերը մեր երկրի բնակչության մի մասն են կազմում: Մենք երբեք թույլ չենք տա, որ մեր երկրի քաղաքացիների իրավունքների վրա որևէ մեկը բռնանա»:
Նշենք, որ Ռամին Մեհմանփարաստը, Երևան կատարած այցի ընթացքում հանդիպել է ՀՀ ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանի հետ, իսկ նախօրեին այցելել է Երևանի պետական համալսարան:
«ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ այսօր նախատեսված է նաև ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի և ԻԻՀ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հանդիպումը:

Iranian foreign ministry spokesman: We respect Armenians in Iran
“Iran is one of the best countries for Armenians to live in,” the spokesman for Iranian Ministry of Foreign Affairs Ramin Mehmanparast told Fars news agency during his visit to the Institute of Oriental Studies of Armenia’s National Academy of Sciences today.
At the meeting with Director of the Institute of Oriental Studies Ruben Safrastian, R. Mehmanparast particularly said: “The Armenians enjoy our respect, and Iran is considered one of the best countries for Armenians to live in. The Iranian Armenians are part of our country’s population. We will never allow anyone to violate the rights of our citizens”.
During his trip to Yerevan, the Iranian diplomat met with Deputy Foreign Minister Shavarsh Kocharian and visited Yerevan State University.
A meeting of Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian and R. Mehmanparast is scheduled to take place today, IRNA news agency reported.