Թուրքագետ. Էրդողանը ընտրվելու համար զգում է քրդերի աջակցության կարիքը
«Թուրքիայի համար բավականին ծանրաբեռնված 2013-2014թթ.-ն են սպասվում, քանի որ քուրդ-թուրքական հարաբերություններում նոր զարգացումներ են սպասվում, հաշվի առնելով Աբդուլահ Օջալանի հայտնի հայտարարությունը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով Թուրքիայի ներքին և արտաքին մարտահրավերներին, ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը ցանկանում է դառնալ Թուրքիայի նախագահ և նրան անհրաժեշտ է ստանալ քրդերի աջակցությունը, այդ իսկ պատճառով նա ցանկանում է քրդերի հետ հասնել խաղաղության:
«Օջալանն իր հերթին հասկացել է, որ այսօր Թուրքիայի դեմ զենքով պայքարելը այնքան էլ արդյունավետ չէ և նա ցանկանում է քրդաբնակ շրջանների համար հասնել ինքնավարության ու բարելավել քրդերի դրությունը Թուրքիայի քրդաբնակ նահանգներում»,-նշեց բանախոսը:
Նրա խոսքով, Թուրքիայի ներսում տեղի ունեցող զարգացումների վրա անդրադառնում են նաև տարածաշրջանային զարգացումները:
«Թուրքիան և Իսրայելը այժմ եկել են համաձայնության ու սկսել բարելավել խաթարված հարաբերությունները, իսկ Բարաք Օբաման ցանկանում է հասնել թուրք-իսրայելական ալյանսի ձևավորման՝ Իրանի դեմ»,- ասաց թուրքագետը:
Ըստ Ա. Շաքարյանի՝ Թուրքիան և Իսրայելը սիրիական հարցում ունեն միասնական շահեր, քանի որ Թուրքիան և Իսրայելը զգուշանում են Սիրիայի կողմից քիմիական զենքի օգտագործումից և այդ առումով Անկարայի ու Թել-Ավիվի շահերը համընկնում են:

“2013 and 2014 are going to be eventful years for Turkey because new developments are expected in Kurdish-Turkish relations, taking into account the famous statement by Abdullah Ocalan,” Turkologist Artak Shakarian said at the meeting with reporters today. He discussed the domestic and foreign challenges facing Turkey.
Shakarian said Turkish Prime Minister Erdogan intends to become president, he needs Kurds’ support and for that reason he wants to make peace with the Kurds.
“Ocalan for his part understands that an armed struggle against Turkey is not very efficient today and he wants to achieve the autonomy of Kurdish-populated areas and improve the conditions of Kurds in Turkey’s Kurdish-populated provinces,” the speaker noted.
In his words, regional developments have an impact on the domestic developments within Turkey.
“Turkey and Israel have reached an agreement and started improving their relationship, while Obama wants Turkey and Israel to establish an alliance against Iran,” Shakarian said.
According to him, both Turkey and Israel are concerned over the possible use of chemical weapons by Syria, and in this sense the interests of Ankara and Tel-Aviv coincide.