Սերժ Սարգսյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կգտնեն ոչ բախումնային լուծումներ
«Այսօր մենք ունենք բոլորովին նոր քաղաքական իրավիճակ, որը երբևէ Հայաստանում չի եղել և պետք է հույսը կապել նրա հետ, որ Սերժ Սարգսյանը` ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` ի տարբերություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, ավելի միտված են գտնել ոչ բախումնային լուծումներ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական և հետընտրական զարգացումներին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա նշեց, որ ինքը համոզված է, որ Սերժ Սարգսյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է գտնեն այնպիսի լուծումներ, որոնք չունեն քաղաքական առևտրի կամ գաղտնի բանակցությունների բնույթ, իսկ ժողովուրդը զգա, որ երկրում տեղի են ունենում փոփոխություններ:
«Ես ցանկանում եմ, որ իշխանությունները իրենց մեջ ուժ գտնեն և լուծարեն Ազգային Ժողովը, այսինքն՝ քաղաքական ուժը, որի ղեկավարը Սերժ Սարգսյանն է, հրաշալի գիտի, թե ինչպես դա իրականացնի»,- նշեց Լ. Ալավերդյանը:
Ըստ նրա՝ իշխող կուսակցությունը շատ շնորհաշատ է և եթե նրանք տեսնում են, որ այս ճանապարհը կործանարար է գործող նախագահի, երկրի և իշխող կուսակցության համար, պետք է Ազգային Ժողովի լուծարումը դառնա քաղաքական օրակարգի հարց:
Ալավերդյանը հավելեց, որ Ազգային Ժողովից լուծարումից հետո տեղի ունեցող զագացումները արդեն ցույց կտա կյանքը:

“Sargsyan and Hovannisian can find conflict-free solutions”
“A new political situation has formed in Armenia today. Hopefully, Serzh Sargsyan (unlike Robert Kocharian) and Raffi Hovannisian (unlike Levon Ter-Petrosian) are more inclined to seek conflict-free solutions,” the first Ombudsperson of Armenia Ms. Larisa Alaverdian told the correspondent of Aysor.am.
In her words, Serzh Sargsyan and Raffi Hovannisian should find solutions, which are devoid of such elements as political bargaining or secret negotiations, while the people should feel that changes are taking place in the country.
“I wish the authorities would find the strength to dissolve the National Assembly. The political force led by Serzh Sargsyan knows how to do it,” L. Alaverdian noted.
She said the ruling party is able to understand that this path is ruinous for the incumbent president, the country, and the ruling party, so the dissolution of the parliament should be put on the political agenda.