Սերժ Սարգսյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը կգտնեն ոչ բախումնային լուծումներ
«Այսօր մենք ունենք բոլորովին նոր քաղաքական իրավիճակ, որը երբևէ Հայաստանում չի եղել և պետք է հույսը կապել նրա հետ, որ Սերժ Սարգսյանը` ի տարբերություն Ռոբերտ Քոչարյանի, և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը` ի տարբերություն Լևոն Տեր-Պետրոսյանի, ավելի միտված են գտնել ոչ բախումնային լուծումներ»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում անդրադառնալով Հայաստանի ներքաղաքական և հետընտրական զարգացումներին ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա նշեց, որ ինքը համոզված է, որ Սերժ Սարգսյանը և Րաֆֆի Հովհաննիսյանը պետք է գտնեն այնպիսի լուծումներ, որոնք չունեն քաղաքական առևտրի կամ գաղտնի բանակցությունների բնույթ, իսկ ժողովուրդը զգա, որ երկրում տեղի են ունենում փոփոխություններ:
«Ես ցանկանում եմ, որ իշխանությունները իրենց մեջ ուժ գտնեն և լուծարեն Ազգային Ժողովը, այսինքն՝ քաղաքական ուժը, որի ղեկավարը Սերժ Սարգսյանն է, հրաշալի գիտի, թե ինչպես դա իրականացնի»,- նշեց Լ. Ալավերդյանը:
Ըստ նրա՝ իշխող կուսակցությունը շատ շնորհաշատ է և եթե նրանք տեսնում են, որ այս ճանապարհը կործանարար է գործող նախագահի, երկրի և իշխող կուսակցության համար, պետք է Ազգային Ժողովի լուծարումը դառնա քաղաքական օրակարգի հարց:
Ալավերդյանը հավելեց, որ Ազգային Ժողովից լուծարումից հետո տեղի ունեցող զագացումները արդեն ցույց կտա կյանքը:

Л.Алавердян: С.Саргсян и Р.Ованнисян могут найти неконфликтные решения
«Сегодня в Армении сложилась совершенна новая политическая ситуация и нужно надеяться, что Серж Саргсян, в отличие от Роберта Кочаряна, и Раффи Ованнисян, в отличие от Левона Тер-Петросяна, больше склонные к поиску неконфликтных решений», - заявила в беседе с корреспондентом Aysor.am первый Омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
Как отметила Л.Алавердян, она уверена в том, что Серж Саргсян и Раффи Ованнисян должны найти такие решения, которые лишены таких свойств как политический торг или тайные переговоры, а народ должен почувствовать, что в стране происходят изменения.
«Я желаю, что власти нашли в себе силу и распустили Национальной Собрание, то есть, политическая сила, лидером которой является Серж Саргсян, прекрасно знает, каким образом сделать это», - отметила Л.Алавердян.
По ее словам, правящая партия обладает способностью, чтобы понять, что этот путь разрушителен для действующего президента, страны и самой правящей партии, посему должна сделать роспуск парламента вопросом политической повестки.