Ամերիկացիները ցանկանում են վերագործարկել Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկաթգիծը
«ԱՄՆ-ը ցանկանում է վերագործարկել Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկաթգիծը, ինչից գոհ կմնան հայերը, թուրքերը, ռուսները, քանի որ վերջիններս հայկական երկաթգծերի մեջ մեծ ներդրումներ են կատարելու»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկագիծը թույլ կտա «Ռուսական երկագծեր» ընկերությանը ամբողջ հզորությամբ օգտագործել հայկական երկաթգծերը:
«Ադրբեջանցիները դեմ են երկաթգծի վերագործարկման այս տարբերակին, քանի որ դա վերջ կտա Հայաստանի շրջափակմանը, ինչը չի բխում Բաքվի շահերից»,-ասաց թուրքագետը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ երկաթգծի վերագործարկմամբ Բարաք Օբաման ցանկանում է ապրիլի 24-ին ընդառաջ ինչ-որ դրական քայլ կատարել հայերի նկատմամբ:

США желают задействования железной дороги Карс-Гюмри-Нахичеван
США желают задействования железной дороги Карс-Гюмри-Нахичеван, заявил сегодня журналистам тюрколог Артак Шакарян. По его словам, данный участок дороги позволит «Российским железным дорогам» в полную мощность использовать армянскую железную дорогу.
«Против задействования дороги выступает Азербайджан, поскольку данная программа положит конец блокаде Армении, что не исходит из интересов Баку», - отметил А.Шакарян.
Он также отметил, что задействованием дороги Барак Обама желает осуществить положительный шаг в преддверии 24 апреля.