Ամերիկացիները ցանկանում են վերագործարկել Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկաթգիծը
«ԱՄՆ-ը ցանկանում է վերագործարկել Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկաթգիծը, ինչից գոհ կմնան հայերը, թուրքերը, ռուսները, քանի որ վերջիններս հայկական երկաթգծերի մեջ մեծ ներդրումներ են կատարելու»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն անդրադառնալով տարածաշրջանային զարգացումներին ասաց թուրքագետ Արտակ Շաքարյանը:
Նա նշեց, որ Կարս-Գյումրի-Նախիջևան երկագիծը թույլ կտա «Ռուսական երկագծեր» ընկերությանը ամբողջ հզորությամբ օգտագործել հայկական երկաթգծերը:
«Ադրբեջանցիները դեմ են երկաթգծի վերագործարկման այս տարբերակին, քանի որ դա վերջ կտա Հայաստանի շրջափակմանը, ինչը չի բխում Բաքվի շահերից»,-ասաց թուրքագետը:
Նրա խոսքով՝ տվյալ երկաթգծի վերագործարկմամբ Բարաք Օբաման ցանկանում է ապրիլի 24-ին ընդառաջ ինչ-որ դրական քայլ կատարել հայերի նկատմամբ:

“The United States wants a resumption of Kars-Gyumri-Nakhijevan railway operations, which will be advantageous to the Armenians, the Turks, as well as to the Russians who will made considerable investments in the Armenian railway,” Turkologist Artak Shakarain told reporters today, when commenting on regional developments.
He said the operation of Kars-Gyumri-Nakhijevan railroad will allow Russian Railways Company to operate the Armenian railways at full capacity.
“The Azerbaijanis are against this option as it would mean the end of Armenia’s blockade, which contradicts Baku’s interests,” the expert noted.
In his words, by re-launching the abovementioned railway, President Barack Obama wants to take a positive measure for the Armenians ahead of the Armenian Genocide Remembrance Day on April 24.