Սյունիքի մարզի Վանեք համայնքում վերջին երեխան ծնվել է 4 տարի առաջ
Սյունիքի մարզի Վանեք համայնքում վերջին երեխան ծնվել է 4 տարի առաջ: Այս մասին «Ժողովուրդին» հայտնել է Վանեքի համայնքապետ Սամվել Առաքելյանը:
Նշենք, որ այս կարգավիճակում է նաև նույն մարզի Լծեն համայնքը: Վանեքում այս պահին ապրում է ավելի քան 40 մարդ, իսկ դպրոցի աշակերտների թիվը 11-ն է: Գյուղապետը նշել է.«Էդ փոքրիկն էլ ծնվել է 4 տարի առաջ: Դե հիմա ես ի՞նչ անեմ: Ես այս գյուղում անասնաֆերմա ունեմ և աշխատելու նպատակով մի երկու ընտանիք եմ բերել գյուղ, որպեսզի գոնե կարողանամ այդ կերպ լցնել գյուղը: Մեզ մոտ` գյուղում, խայտառակ վիճակ է, հիմնականում փախստականներ են ապրում»: Նրա խոսքով` ծերացող մարդկանց թիվը գերազանցում է երիտասարդների թվին:

Babies were last born four years ago in Vanek rural community of Syunik province, the community head Samvel Arakelian told “Zhoghovurd” newspaper.
The situation is similar in the neighboring village of Ltsen. 40 people, including 11 schoolchildren, live in Vanek now. “It was four years ago that a baby was born in our village. I have a livestock farm. I brought two families here and gave them jobs in order to maintain the village. Most of the village residents are refugees,” Arakelian said. In his words, the number of ageing residents exceeds that of young people in the community.