Սյունիքի մարզի Վանեք համայնքում վերջին երեխան ծնվել է 4 տարի առաջ
Սյունիքի մարզի Վանեք համայնքում վերջին երեխան ծնվել է 4 տարի առաջ: Այս մասին «Ժողովուրդին» հայտնել է Վանեքի համայնքապետ Սամվել Առաքելյանը:
Նշենք, որ այս կարգավիճակում է նաև նույն մարզի Լծեն համայնքը: Վանեքում այս պահին ապրում է ավելի քան 40 մարդ, իսկ դպրոցի աշակերտների թիվը 11-ն է: Գյուղապետը նշել է.«Էդ փոքրիկն էլ ծնվել է 4 տարի առաջ: Դե հիմա ես ի՞նչ անեմ: Ես այս գյուղում անասնաֆերմա ունեմ և աշխատելու նպատակով մի երկու ընտանիք եմ բերել գյուղ, որպեսզի գոնե կարողանամ այդ կերպ լցնել գյուղը: Մեզ մոտ` գյուղում, խայտառակ վիճակ է, հիմնականում փախստականներ են ապրում»: Նրա խոսքով` ծերացող մարդկանց թիվը գերազանցում է երիտասարդների թվին:

«Жоховурд»: В селе Ванек Сюника в последний раз дети рождались 4 года назад
В общине Ванек Сюникской области в последний раз рожали детей 4 года назад. Об этом корреспонденту газеты «Жоховурд» сообщил глава общины Ванек Самвел Аракелян.
Отметим, что такая же ситуация в соседней общине Лцен. В общине Ванек в настоящее время живут 40 человек, а число школьников достигает 11. «В последний раз здесь родился ребенок четыре года назад. Что мне делать? У меня в этой деревне есть животноводческая ферма, и я перевез сюда две семьи, чтобы трудоустроить их и хоть как-то сохранить село. У нас позорная ситуация, в основном здесь живут беженцы», - отметил глава сельской общины. По его словам число стареющих людей в селе превышает число молодежи.