Ա. Սիրունյան. Կես %-ի հավակնորդը 1 %-ին խփում է, որ դառնա 1 ու կես տոկո՞ս
«Վարդան Սեդրակյանը մեկ ամիս է, ինչ կալանավորվել է, սակայն նախաքննական մարմնից դեռ որևէ ապացույց չենք ստացել»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանի պաշտպան Ալեքսանդր Սիրունյանը:
Փաստաբանը չբացառեց, որ Վ. Սեդրակյանի դեմ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում, սակայն հավանական չհամարեց, որ այդ կերպ ուզում են նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ «մեծ-մեծ խոսելու» համար պատժել իր պաշտպանյալին:
«Պատժելու այլ ձևեր կան, քան 12 տարվա կամ ցմահի հոդվածներ դնելը: Ես չեմ հասկանում, թե կես տոկոսի հավակնորդը մի տոկոսին խփում է, որ դառնա տոկոս ու կե՞ս»,-ասաց նա:
Փաստաբանի հավաստմամբ` իր պաշտպանյալի դեմ որևէ ապացույց չկա, իսկ այս գործով ավելի վաղ կալանավորված Խաչատուր Պողոսյանը և Սամվել Հարությունյանը Վ. Սեդրակյանի դեմ ցուցմունքներ չեն տվել:

“Vardan Sedrakian has been held in custody for a month, but so far investigators have not produced any evidence ,” the ex-presidential candidate, epos expert Vardan Sedrakian’s defense lawyer Alexander Sirunian said during a meeting with reporters today.
Sirunian did not rule out that Vardan Sedrakian is subjected to political persecution, but he did not share the opinion that the candidate, who spoke arrogantly during his election campaign, is now being punished in this way.
“In addition to 12 years’ and life imprisonment, there are other forms of punishment . There is no reason why a candidate capable of receiving only 0.5% of votes should fire at another who received 1%,” the lawyer said.
According to Sirunian, there is no evidence of Sedrakian’s guilt, while Khachatur Poghosian and Samvel Harutyunian - the two men who were arrested in the case – did not testify against Sedrakian.
The lawyer said they asked a doctor to allow V. Sedrakian to undergo another medical examination of the liver.