«Իրանում որ թեկնածուն էլ գա իշխանության, կհակառակվի Իսրայելին և ԱՄՆ-ին»
«Իրանի նոր նախագահի ընտրությունը չի ազդի Հայաստանի հետ հարաբերությունների վրա, քանի որ Իրանի արտաքին քաղաքականությունում հիմնական դերակատարը երկրի հոգևոր առաջնորդն է, և որ թեկնածուն էլ գա իշխանության, կհակառակվի Իսրայելին ու ԱՄՆ-ին, և բարիդրացիական կապեր կհաստատի Ռուսաստանի, Հայաստանի և Սիրիայի հետ»,- այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց իրանագետ Գոհար Իսկանդարյանը:
Նրա խոսքով՝ Հայաստան-Իրան հարաբերություններում նկատվող պասիվությունը կապված է Իրանում տնտեսական ճգնաժամի հետ, սակայն Իրանին ձեռնտու չէ կորցնել բարեկամ պետություն:
Անդրադառնալով Իրանի ներքաղաքական կյանքին, նա նշեց, որ եթե միավորվեն ներկայիս իշխանություններից դժգոհողները, ապա Իրանում նոր խմորումներ կսկսվեն։

“Whoever comes to power in Iran will oppose Israel and the U.S.”
“The election of a new president in Iran will not affect relations with Armenia because Iran’s spiritual leader is the main player in its foreign policy. Whoever comes to power will oppose Israel and the Unites States and establish good-neighborly relations with Russia, Armenia, and Syria,” expert on Iran Gohar Iskandarian stated at a meeting with journalists today.
In her words, the passivity observed in Armenian-Iranian relations has to do with the economic crisis in Iran, but losing a friendly state would not be advantageous to Iran.
Speaking about Iran’s domestic political life, Gohar Iskandarian expressed an opinion that if those discontented with the current authorities unite, new ferment may start in Iran.