Կառավարությունը կաջակցի վերամշակող ճյուղին և արտահանմանը
Այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առաջարկեց համատեղ խորհրդակցություն հրավիրել, որին կմասնակցեն ՀՀ գյուղատնտեսության, էկոնոմիկայի նախարարությունների, նաև` կենտրոնական բանկի աշխատակցիները: Առաջարկությունն ուղղված էր գյուղատնետսության նախարար Սերգո Կարապետյանին:
Վարչապետը նշեց, որ 2012 թ.-ի բերքի իրացման խնդիրների հետ կապված` տարբեր համայնքներից տեղեկատվություն  է ստանում, խոսքը գնում է վարկավորմանը, որոնք անհրաժեշտ են վերամշակող ճյուղին բերքի սեզոնին գնումների համար: «Հիմա, երբ որ սկսվի մթերումների շրջանը էլի խնդիրների առջև ենք կանգնելու՝ դրանց ակտիվները ու սեփական կապիտալը բավարար չէ, որպեսզի վարկային միջոցներ տրամադրվեն գնումներ իրականացնելու համար»,- ասաց վարչապետը:
Տ. Սարգսյանը նշեց նաև, որ Ռուսաստանի տարբեր մազերի հետ կապեր կան և հետաքրքրվում են, թե Հայաստանը ինչ գյուղմթերք կարող է տրամադրել: Բերքի իրացման խնդիրները հնարավորինս հարթ լուծելու համար, վարչապետն առաջարկեց երկշաբաթյա ժամկետում խորհրդակցություն հրավիրել` հասկանալու, թե գյուղոլորտւմ ինչ խնդիրներ կան և ինչ ծրագրեր կարող են առաջարկվել:
Նա նաև Կենտորնական բանկի նախագահին առաջարկեց տեղեկատվություն տրամադրել վերամշակող կազմակերպությունների վարկային պարտավորություններ վերաբերյալ, և կարող են ձեռնարկությունները վարկային միջոցներ ստանալ` գնումների համար: «Առանց պետության ակտիվ մասնակցության գյուղատնտեսությունը 2013թ-ին լրջագույն խնդիրներ կունենա»,- շեշտեց վարչապետը:

Правительство Армении окажет поддержку перерабатывающей отрасли и экспорту
Сегодня в ходе заседания правительства Армении премьер-министр Тигран Саркисян предложил созвать совместное совещание с участием министров сельского хозяйства и экономики, а также представителей Центрального банка Армении. Об этом сообщает пресс-служба правительства Армении.
Т.Саркисян отметил, что в связи с проблемами реализации урожая 2012г. получает информацию из различных общин республики. Речь идет о кредитовании, которое необходимо перерабатывающей отрасли для сезонных закупок урожая. «Сейчас, когда начнется период заготовок, мы опять встанем перед проблемами. Активы и собственный капитал этих компаний недостаточны для осуществления закупок», - сказал премьер-министр.
Премьер-министр отметил, что в различных областях России проявляют интерес к тому, какие сельскохозяйственные продукты может предоставить Армения. Для возможно гладкого решения проблем реализации урожая, Т.Саркисян предложил в течение двух недель пригласить совещание, чтобы уточнить проблемы сельскохозяйственной сферы и программы, которые могут быть предложены для их преодоления.
Т.Саркисян предложил также председателю Центробанка представить информацию о кредитных обязательствах перерабатывающих компаний и о том, могут ли эти предприятия получить кредитные средства для закупок.
«Без активного участия государства сельское хозяйство в 2013 году столкнется с серьезными проблемами», - отметил Т.Саркисян.