Կառավարությունը կաջակցի վերամշակող ճյուղին և արտահանմանը
Այսօր կառավարության նիստի ժամանակ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը առաջարկեց համատեղ խորհրդակցություն հրավիրել, որին կմասնակցեն ՀՀ գյուղատնտեսության, էկոնոմիկայի նախարարությունների, նաև` կենտրոնական բանկի աշխատակցիները: Առաջարկությունն ուղղված էր գյուղատնետսության նախարար Սերգո Կարապետյանին:
Վարչապետը նշեց, որ 2012 թ.-ի բերքի իրացման խնդիրների հետ կապված` տարբեր համայնքներից տեղեկատվություն  է ստանում, խոսքը գնում է վարկավորմանը, որոնք անհրաժեշտ են վերամշակող ճյուղին բերքի սեզոնին գնումների համար: «Հիմա, երբ որ սկսվի մթերումների շրջանը էլի խնդիրների առջև ենք կանգնելու՝ դրանց ակտիվները ու սեփական կապիտալը բավարար չէ, որպեսզի վարկային միջոցներ տրամադրվեն գնումներ իրականացնելու համար»,- ասաց վարչապետը:
Տ. Սարգսյանը նշեց նաև, որ Ռուսաստանի տարբեր մազերի հետ կապեր կան և հետաքրքրվում են, թե Հայաստանը ինչ գյուղմթերք կարող է տրամադրել: Բերքի իրացման խնդիրները հնարավորինս հարթ լուծելու համար, վարչապետն առաջարկեց երկշաբաթյա ժամկետում խորհրդակցություն հրավիրել` հասկանալու, թե գյուղոլորտւմ ինչ խնդիրներ կան և ինչ ծրագրեր կարող են առաջարկվել:
Նա նաև Կենտորնական բանկի նախագահին առաջարկեց տեղեկատվություն տրամադրել վերամշակող կազմակերպությունների վարկային պարտավորություններ վերաբերյալ, և կարող են ձեռնարկությունները վարկային միջոցներ ստանալ` գնումների համար: «Առանց պետության ակտիվ մասնակցության գյուղատնտեսությունը 2013թ-ին լրջագույն խնդիրներ կունենա»,- շեշտեց վարչապետը:

Government to assist processing industry and exports
At the government session today Prime Minister Tigran Sargsyan proposed holding a joint consultation with the participation of representatives of the ministries of agriculture and economy and the Central Bank of Armenia (CBA). The proposal was addressed to Minister of Agriculture Sergo Karapetian.
According to the prime minister, credits should be given to the processing industry for help it with purchases in the harvest season. “In the season of purchases, we will face problems again: they lack assets and own capital to make purchases,” Tigran Sargsyan noted.
He said that various Russian regions show interest in Armenian farm products. The prime minister proposed holding a consultation within two weeks in order to identify the problems in agricultural sphere and work out programs for their solution.
The prime minister instructed the CBA chairman to provide information about credit obligations of processing enterprises. “Agriculture will have serious problems in 2013 unless the state is actively involved,” T. Sargsyan stressed.