Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը ռեկորդային քանակի խաղող է մթերելու
Այս տարի Երևանի կոնյակի գործարանը նախատեսել է գնել 35 հազար տոննա խաղող, որը ռեկորդային է գործարանի համար. նախառեկորդային ցուցանիշը 32 հազար տոննա է եղել՝ 2008 թ.-ին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Երևանի կոնյակի գործարանի գործադիր տնօերն Արա Գրիգորյանը:
Նա նաև նշեց, որ ԵԿԳ-ն այսօր պատրաստ է փող կորցնել, սակայն ոչ խաղողագործ կամ խաղող, այդ իսկ պատճառով խաղողագործների հետ երկարաժամկետ պայմանագրեր են կնքում` 7 տարի, հաջորդ տարվանից՝ 9 տարվա պայմանգրեր: Առաջին պայամնագիրն այսօր կնքվեց՝ Արմավիրի մարզի Քարակերտ գյուղի խաղողագործ Գնունի Անտոնյանի հետ`  նվազագույնը 130 դրամ՝ մեկ կգ-ի համար:
Ա. Գրիգորյանը հաղորդեց, որ 2012 թ.-ի գործարանը 25 տոկոս արտադրության աճ է գրանցել 2011 թ.-ի նկատմամբ, ներքին շուկայում ունեն 18-19 տոկոս իրացման մասնաբաժին. երեք և հինգաստղանի կոնյակների շարքում` 30 տոկոս, պրեմիում` 65 տոկոս և սուպերպրերմիում` 97 տոկոս: Հայաստանում խաղողի մթերման գինն, ըստ նրա, էժան չէ, դեռ թանկ է, ցածր է արտադրողականությունը. «Չենք կարող մեքենայի գնով խաղող առնել»:
Կազդի՞ արդյոք ԵԿԳ-ի իրացման վրա մայիսի 15-ից ռուսական շուկայում վրացական ալկոհոլային խմիչքների էմբարգոյի վերացումը հարցին, բանախոսը պաատսխանեց, որ ազդեցություն չի թողնի, էմբագոյի վերացումը կազդի հայկական գինու իարցման վրա. վրացական գինու իրացումը մինչև էմբարգոն ՌԴ-ում կազմում էր 34-35 մլն լիտր, իսկ Հայաստանը դեռ չէր կարողացել հիմնավորվել ռուսական շուկայում:

ЕКЗ доведет в этом году объемы закупок винограда до рекордного показателя
В этом году Ереванский коньячный завод (ЕКЗ) планирует закупить в этом году 35 тысяч тонн винограда и установить рекордный для завода показатель. Об этом в беседе с журналистами заявил исполнительный директор Ереванского коньячного завода Ара Григорян, отметив, что лишь в 2008 году им удалось закупить 32 тыс. тонн винограда.
Касаясь объемов производства, Ара Григорян отметил, что если в 2011 году завод продал 2,7 млн. литров коньяка, то в минувшем году объемы реализации составили 3,5 млн. литров. В 2011-2012 финансовом году объемы производства коньяка увеличились на 25%, а с 2012 года по февраль 2013 года, по предварительным оценкам, рост объемов производства составил 27%. Ара Григорян выразил надежду на то, что в этом году рост объемов производства составит 27-28%.
Исполнительный директор завода добавил, что Ереванский коньячный завод расширил географию экспорта продукции и с марта текущего года первая партия коньяка была экспортирована в Словакию.