Է. Նալբանդյանն ընդունեց Չինաստանի քաղաքացիական հարցերով փոխնախարարին
Ապրիլի 9-ին Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության քաղաքացիական հարցերով նախարարի տեղակալ Գու Ճաոսիին, ով գլխավորում է ՀՀ Նախագահի երդմնակալության արարողությանը մասնակցող Չինաստանի պատվիրակությունը: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ ԱԳՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է, որ Չինաստանի հետ ավանդական բարեկամական հարաբերությունների խորացումը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևոր ուղղություններից է և կարևորել է այն փաստը, որ հայ-չինական համագործակցությունը վերջին տարիներին դինամիկ կերպով զարգանում է՝ ներառելով նոր ոլորտներ: Էդվարդ Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշել է, որ Հայաստանի Նախագահի Չինաստան կատարած այցելության ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի են կոչվում և արդյունքներն արդեն տեսանելի են։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարի պաշտոնակատարը շնորհակալություն է հայտնել Չինաստանի կողմից Հայաստանի զարգացմանը շարունակական օժանդակություն ցույց տալու համար:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ՉԺՀ պատվիրակության ղեկավարը շեշտել է, որ Չինաստանը հատուկ կարևորություն է տալիս Հայաստանի հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը և խորացմանը:
Զրուցակիցները անդրադարձել են մի շարք բնագավառներում երկկողմ փոխգործակցության զարգացման և ընդլայնման վերաբերող հարցերի։
Այս առումով հատկապես առանձնացվել են արդյունաբերության, գյուղատնտեսության և գիտակրթական բնագավառները:

Э.Налбандян принял заместителя министра по гражданским вопросам Китая
Исполняющий обязанности министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян принял сегодня заместителя министра по гражданским вопросам Китая Гу Чаоси, который возглавляет делегацию КНР, прибывшую в Ереван для участия в церемонии инаугурации президента Армении. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Приветствуя гостя, Эдвард Налбандян подчеркнул, что углубление традиционно дружественных отношений с Китаем является одним из важных направлений внешней политики Армении, отметив важность того факта, что армяно-китайское сотрудничество в последние годы динамично развивается, включая новые сферы.
Э.Налбандян с удовлетворением отметил, что достигнутые в ходе визита президента Армении в Китай договоренности реализуются, и результаты уже видны.
И.о. главы МИД Армении выразил благодарность Китаю за последовательное содействие развитию Армении.
Выразив благодарность за прием, Гу Чаоси подчеркнул, что Китай придает важность дальнейшему развитию и углублению отношений с Арменией.
Собеседники затронули вопросы развития и расширения двустороннего партнерства в ряде сфер. В данном контексте особо были отмечены сферы промышленности, сельского хозяйства, науки и образования.