Լարիսա Ալավերդյան. Մարաղայում տեղի է ունեցել նորագույն Գողգոթան
«1992թ.-ի ապրիլի 10-ի Մարաղայում տեղի ունեցած իրադարձությունը Քերոլայն Քոքսը անվանել է նորագույն Գողգոթա և դրանով ամեն ինչ ասված է»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը, անդրադառնալով Մարաղայի ոճրագործությանը՝ ասաց ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանը:
Նա նշեց, որ Մարաղայի դեպքերից հետո իրենց ցնցումը այնքան մեծ էր, որ նույնիսկ Արցախի քաղաքական և պետական գործիչ, ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի մահը կապում էին այդ իրադարձություններից ստացած ծանր տպավորությունների հետ:
«Մարաղայի ցեղասպանությունը իրականացվել է ադրբեջանցիների կողմից խաղաղ, անպաշտպան հայ գյուղացիների նկատմամբ»,-ասաց բանախոսը:
Նրա խոսքով՝ ադրբեջանցիները սպանել են Մարաղայի բնակիչներին ամենադաժան մեթոդներով՝մարդկանց կենդանի այրել են, մասնատել են, ինչը հետագայում ապացուցվել է էքսգումացիայի արդյունքում:
Լ. Ալավերդյանն ասաց, որ Մարաղայի ահավոր պատկերը ցնցել էր բոլորին և այդ տեսարաններն իրոք ահասարսուռ էին:
Բանախոսը նկատեց, որ «Ընդդեմ իրավական կամայականությունների» ՀԿ-ն 1997թ.-ին Մարաղայի վերաբերյալ իրավական մի մեծ փաթեթ էր պատրաստել, կատարել մեծ աշխատանք և այդ փաթեթը ներկայացրել ՄԱԿ:
Ալավերդյանը նշեց, որ ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 59 հայ պատանդներից 19-ը չեն վերադարձել. «Մարաղայի պատադների հետ զրուցելուց հետո կարելի է տասնյակ գրքեր գրել այդ դժբախտ պատմությունների հիման վրա»:
«Արա Սաղաթելյանը և Հանրային կապերի և տեղակատվության կենտրոնը մեծ աշխատանքներ են տարել Մարաղայի վերաբերյալ ֆիլմի ստեղծման, ինչպես նաև այլ ֆիլմաշարարերի ստեղծման ուղղությամբ»,-ասաց Լ. Ալավերդյանը:
Նա նշեց` երջանիկ է, որ կարողացել է համագործակցել նրանց հետ՝ ֆիլմաշարերի ստեղծման աշխատանքներում մասնակցելու առումով և ուրախ է, որ ստեղծվել է այդպիսի կենտրոն:

"Baroness Caroline Cox called the Maragha Massacre committed on April 10, 1992, a contemporary Golgotha,” the first Ombudsperson of Armenia Ms. Larisa Alaverdian said at a press conference today.
According to her, everyone was so shocked by the mass murder of ethnic Armenians in the village of Maragha by Azerbaijani troops that even the death of First Secretary of the Nagorno Karabakh’s Supreme Council Arthur Mkrtchian was said to be caused by the painful impressions left by those tragic events.
“Azerbaijanis committed genocide against peaceful, defenseless residents of Maragha. They killed Maragha residents by using cruelest methods: people were burned alive, dismembered, which was later proven as a result of exhumation,” L. Alaverdian said.
In her words, everybody was stunned by the horrific scenes. She noted that in 1997 Against Legal Arbitrariness NGO prepared a package of legal documents on the Maragha events and filed it to the United Nations. Ms. Alaverdian stressed that of the 59 villagers taken hostage, 19 were never returned, and dozens of books can be written based on recollections of Maragha hostages.
“The Information and Public Relations Center of the Presidential Administration and the Center’s Head Ara Saghatelian did considerable work to make a film about the Maragha events. I am glad to be able to cooperate with them during the shooting of a series of films,” Larisa Alaverdian stated.