ԼՂՀ. Մարաղայի արյունահեղ դեպքերն, անկասկած, ռազմական հանցագործություն են
ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունը Մարաղայի կոտորածի 21-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, որը դարձավ Բաքվի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության բռնի ճնշման քաղաքականության շարունակությունը, հարուստ է խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործությունների աղաղակող փաստերով:
Ամենաողբերգական դրվագներից մեկն է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի բնակիչների կոտորածը, որն իրագործվել է 1992 թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից: Մարաղայի արյունահեղ դեպքերն, անկասկած, ռազմական հանցագործություն են, քանի որ գյուղի վրա հարձակումը պայմանավորված չի եղել ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել խաղաղ բնակչությունը:
Այդ օրը տևական հրետանային գնդակոծությունից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժել են խաղաղ գյուղը և դաժան հաշվեհարդար տեսել նրա անպաշտպան բնակչության նկատմամբ, ինչը հետագայում հաստատվել է տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների, մասնավորապես, Human Rights Watch և Amnesty International կազմակերպությունների կողմից: Ըստ տարբեր տվյալների՝ Մարաղայում սպանվել է 53-100 մարդ և ավելի քան 60-ը գերի են վերցվել, որոնցից 9 երեխա և 29 կին: Երկու շաբաթ անց գյուղը կրկին հարձակման է ենթարկվել և հարազատներին հուղարկավորելու նպատակով վերադարձած բնակիչները ադրբեջանական բանակի նոր վայրագությունների զոհ են դարձել:
Մարաղայում իրականացված հրեշավոր հանցագործությունը հերթական դրվագ դարձավ Հյուսիսային Արցախում, ինչպես նաև Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի և տեղահանությունների շարքում, որոնք նպատակ էին հետապնդում ահաբեկել մարդկանց և զրկել հայրենի հողում ապրելու հնարավորությունից:
Ադրբեջանի տարածքում հայ ազգաբնակչության ջարդերի և էթնիկ զտումների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի բացակայությունն էր, որ ուղի հարթեց Մարաղա գյուղում ադրբեջանական բանակի կողմից ռազմական հանցագործության իրականացման համար:
Այդ հանցագործությունների անպատժելիությունը բարենպաստ հող է ստեղծել Ադրբեջանում հայերի և ողջ հայկականի նկատմամբ հիվանդագին ատելության արմատավորման, այլատյացության, անհանդուրժողականության և ռազմատենչության սանձարձակ քարոզչության համար:
Այդ արատավոր շրջանակը ճեղքելու և հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների հնարավորությունը կանխելու նպատակով Մարաղայի կոտորածը պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, իսկ նրա կազմակերպիչներն ու իրագործողները՝ պատժվեն»:

МИД НКР: Кровавые события в Мараге являются военным преступлением
Военная агрессия Азербайджана против Нагорно-Карабахской Республики, ставшая продолжением политики Баку по силовому подавлению волеизъявления народа Нагорного Карабаха, изобилует вопиющими фактами преступлений против мирного населения. Об этом говорится в заявлении, распространенном пресс-службой МИД НКР.
Согласно заявлению, одним из самых трагических эпизодов является резня жителей села Марага Мартакертского района НКР, совершенная подразделениями азербайджанской армии 10 апреля 1992 года. Кровавые события в Мараге, безусловно, являются военным преступлением, так как нападение на село не было обусловлено военной необходимостью, а преследовало цель уничтожить его мирных жителей.
«В этот день после продолжительного артиллерийского обстрела азербайджанские вооруженные подразделения вторглись в мирное село и учинили безжалостную расправу над его беззащитными жителями, что было в дальнейшем подтверждено различными правозащитными организациями, в частности Human Rights Watch и Amnesty International. По различным данным, в Мараге было убито от 53 до 100 и взято в заложники более 60 человек, среди них 9 детей и 29 женщин. Более 30 заложников в последующем были убиты в азербайджанском плену. Спустя две недели село подверглось повторной атаке, а вернувшиеся похоронить своих близких жители стали жертвами новых бесчинств азербайджанской армии.
Чудовищное преступление в Мараге стало очередным эпизодом в череде армянских погромов и депортаций в Северном Арцахе, а также Сумгаите, Баку, Кировабаде и других населенных пунктах Азербайджана, которые преследовали цель запугать людей и лишить их возможности жить на родной земле», - говорится в заявлении.
Именно отсутствие адекватной политической и юридической оценки со стороны международного сообщества погромов и этнических чисток армянского населения на территории Азербайджана открыли путь для осуществления военного преступления азербайджанской армии в селе Марага.
«Безнаказанность этих преступлений создала благоприятную почву для насаждения культа патологической ненависти по отношению к армянам и всему армянскому и разнузданной пропаганды ксенофобии, нетерпимости и милитаризма в Азербайджане.
Чтобы разорвать этот порочный круг и предотвратить возможность повторения подобных трагедий в будущем, резня в Мараге должна быть осуждена международным сообществом, а ее организаторы и исполнители – наказаны», - отмечается в заявлении МИД НКР.