ԼՂՀ. Մարաղայի արյունահեղ դեպքերն, անկասկած, ռազմական հանցագործություն են
ԼՂՀ ԱԳ նախարարությունը Մարաղայի կոտորածի 21-րդ տարելիցի կապակցությամբ հայտարարություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիան, որը դարձավ Բաքվի՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կամարտահայտության բռնի ճնշման քաղաքականության շարունակությունը, հարուստ է խաղաղ բնակչության դեմ հանցագործությունների աղաղակող փաստերով:
Ամենաողբերգական դրվագներից մեկն է ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մարաղա գյուղի բնակիչների կոտորածը, որն իրագործվել է 1992 թ. ապրիլի 10-ին ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից: Մարաղայի արյունահեղ դեպքերն, անկասկած, ռազմական հանցագործություն են, քանի որ գյուղի վրա հարձակումը պայմանավորված չի եղել ռազմական անհրաժեշտությամբ, այլ նպատակ էր հետապնդում ոչնչացնել խաղաղ բնակչությունը:
Այդ օրը տևական հրետանային գնդակոծությունից հետո ադրբեջանական զինված ստորաբաժանումները ներխուժել են խաղաղ գյուղը և դաժան հաշվեհարդար տեսել նրա անպաշտպան բնակչության նկատմամբ, ինչը հետագայում հաստատվել է տարբեր իրավապաշտպան կազմակերպությունների, մասնավորապես, Human Rights Watch և Amnesty International կազմակերպությունների կողմից: Ըստ տարբեր տվյալների՝ Մարաղայում սպանվել է 53-100 մարդ և ավելի քան 60-ը գերի են վերցվել, որոնցից 9 երեխա և 29 կին: Երկու շաբաթ անց գյուղը կրկին հարձակման է ենթարկվել և հարազատներին հուղարկավորելու նպատակով վերադարձած բնակիչները ադրբեջանական բանակի նոր վայրագությունների զոհ են դարձել:
Մարաղայում իրականացված հրեշավոր հանցագործությունը հերթական դրվագ դարձավ Հյուսիսային Արցախում, ինչպես նաև Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում և Ադրբեջանի այլ բնակավայրերում տեղի ունեցած հայկական ջարդերի և տեղահանությունների շարքում, որոնք նպատակ էին հետապնդում ահաբեկել մարդկանց և զրկել հայրենի հողում ապրելու հնարավորությունից:
Ադրբեջանի տարածքում հայ ազգաբնակչության ջարդերի և էթնիկ զտումների նկատմամբ միջազգային հանրության կողմից համարժեք քաղաքական և իրավական գնահատականի բացակայությունն էր, որ ուղի հարթեց Մարաղա գյուղում ադրբեջանական բանակի կողմից ռազմական հանցագործության իրականացման համար:
Այդ հանցագործությունների անպատժելիությունը բարենպաստ հող է ստեղծել Ադրբեջանում հայերի և ողջ հայկականի նկատմամբ հիվանդագին ատելության արմատավորման, այլատյացության, անհանդուրժողականության և ռազմատենչության սանձարձակ քարոզչության համար:
Այդ արատավոր շրջանակը ճեղքելու և հետագայում նմանատիպ հանցագործությունների հնարավորությունը կանխելու նպատակով Մարաղայի կոտորածը պետք է դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, իսկ նրա կազմակերպիչներն ու իրագործողները՝ պատժվեն»:

NKR MFA: The bloody events in Maragha were certainly a war crime
The NKR Ministry of Foreign Affairs issued a statement on the 21st Anniversary of Massacres in Maragha village. The statement particuilatrly reads:
“The Azerbaijan's military aggression against the Nagorno-Karabakh Republic, which became the continuation of Baku policy of violent crackdown on the expression of free will of the people of Nagorno Karabakh is abound with outrageous facts of crimes against the civilian population.
One of its most tragic episodes was a massacre of the population of the village of Maragha in Martakert region, NKR committed by the units of the Azerbaijani army on April 10, 1992. The bloody events in Maragha were certainly a war crime, as the attack on the village was not driven by military necessity but aimed to annihilate its peaceful population.
On this day, after intensive artillery shelling the Azerbaijani armed units invaded the peaceful village and committed a ruthless reprisal over defenseless people. This fact was later confirmed by various human rights organizations, including the Human Rights Watch and Amnesty International. According to various sources from 53 to 100 people were killed, more than 60 people including 9 children and 29 women were taken hostages. More than 30 hostages were subsequently killed in Azerbaijani captivity. Two weeks later, the village was subjected to a renewed attack and its inhabitants who returned to bury their relatives yet again fell victim to atrocities committed by the Azerbaijani army.
This hideous crime in Maragha became the next in the chain of the anti-Armenian pogroms and deportations in Northern Artsakh, as well as Sumgait, Baku, Kirovobad and other settlements of Azerbaijan, which aimed at intimidating people and depriving them of the opportunity to live on their native land.
It was the lack of the adequate political and legal assessment of the international community of the massacres and ethnic cleansing of the Armenian population in Azerbaijan which paved a way for the war crime committed by the Azerbaijani army in the village of Maragha.
Impunity for those crimes has created a fertile ground for the implanting of the cult of zealous hatred towards Armenians and anything Armenian and uncurbed propaganda of xenophobia, intolerance and militarism in Azerbaijan.
To break this vicious circle and prevent the recurrence of similar tragedies in the future, the massacre in Maragha should be condemned by the international community, and its organizers and perpetuators punished”.