Տիգրան Սարգսյան. Մեղքի զգացում ունենք
Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ «Ժառանգություն» խմբակցության քարտուղար Զարուհի Փոստանջյանը հարց ուղղեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանին՝ հարցնելով, թե չի մտահոգվում, չի տանջում վարչապետին այն միտքը, որ հանձնում է մի կառավարություն, երբ միլիոնից ավելի ընտանիքներ աղքատ են, երեխաները սոված են և նվազագույն աշխատավարձը 35 հազար դրամ է. «Արդյոք տառապում եք, որ նման կառավարություն եք հանձնում»,- հարցրեց Փոստանջյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը նախ շնորհակալություն հայտնեց պատգամավորին, որ միշտ հետաքրքրվում է, թե ինչ զգացմունքներով են ապրում և ինչ տրամադրություն ունեն.
«Շնորհակալ եմ, որ անհանգստանում եք, թե ինչ մեղք ենք գործում: Շնորհակալ եմ, որ այսքան նրբազգաց եք, բայց պիտի խնդրեմ, որ քաղաքական կեցվածքում այդ մարդկային նրբերանգները պահպանվի, որը պետք է ոչ թե ինձ, այլ՝ հասարակությանը»,- ասաց Տ. Սարգսյանը:
Շարունակելով խոսքը՝ վարչապետի պաշտոնակատարը նշեց, որ այս տարիների ընթացքում բազմաթիվ բացթողումներ, սխալներ եղել են, սակայն չի սխալվում այն մարդը, ով ոչինչ չի անում:
«Մեղքի զգացում ունենք, բայց մեծ համարձակություն է պահանջվում, որ սեփական մեղքերը տեսնի մարդը և դա երաշխիք է, որ այլևս չսխալվի»,- ասաց նա:
Վարչապետը չհամաձայնեց Զ. Փոստանջյանի գնահատականների հետ, որոնք վերաբերում էին անցյալ տարիների աշխատանքին:
Ինչին հակադարձեց Փոստանջյանը՝ հարցնելով, թե «ի՞նչ պետք է անեիք, որ չարեցիք, որ միլիոնից ավելի մարդ քաղցած չլիներ, որ մարդիկ չարտագաղթեին:
Վարչապետի պաշտոնակատարը կրկին ասաց, որ համամիտ չէ, թե ձախողել են. «Մենք արել ենք առավելագույնը»:
Ընդհանուր ուղղությունը, ռազմավարությունը ճիշտ է եղել: Կարծում եմ, որ մեր հիմանական թերացումը եղել է այն, որ մենք չենք կարողացել՝ ձեզ հետ միասին, գալ համաձայնության այն հարցի շուրջ, թե որոնք են այդ խնդիրների բուն պատճառները, և այստեղ է, որ մեր քաղաքական ընկալումներն էապես տարբերվում են, և սա լրջագույն բացթողում է, որ չենք կարողացել ձեզ համոզել, որ մեր ախտորոշումներն իրականությանն ավելի մոտ են, քան ձեր ախտորոշումները»:

Тигран Саркисян: Чувство вины у нас есть
Секретарь парламентской фракции «Наследия» Заруи Постанджян обратилась сегодня в парламенте к исполняющему обязанности премьер-министра Армении Тиграну Саркисяну с вопросом о том, не беспокоит ли премьера та мысль, что он сдает правительство, когда в стране более миллиона семей – бедные, дети голодные и минимальная зарплата составляет 35 тысяч драмов. «Переживаете ли Вы, что сдаете такое правительство», - заявила З.Постанджян.
И.о. премьер-министра поблагодарил депутата за вопрос и проявляемый постоянный интерес к настроению правительства.
«Спасибо, что обеспокоены тем, какую вину мы совершили, за проявляемую чуткость, однако должен попросить, чтобы эта человеческая чуткость соблюдалась и в политическом поведении, что нужно не мне, а обществу», - сказал Т.Саркисян.
Т.Саркисян отметил, что в течение этих лет были многочисленные упущения, ошибки, но не ошибается тот, кто ничего не делает.
«Чувство вины у нас есть, но нужна большая смелость, чтобы человек осознал собственную вину и это является гарантией того, что он больше не ошибется», - отметил он.
Т.Саркисян заявил, что не согласился с оценками Заруи Постанджян относительно деятельности правительства в течение предыдущих лет.
В ответ на это З.Постаджян спросила: «Что Вы должны были сделать, чего не сделали, чтобы более миллиона людей не голодали, чтобы люди не уезжали из страны?»
Т.Саркисян вновь подчеркнул, что не согласен с мнением, что политика правительства провалилась. «Мы сделали максимум. Общий курс, стратегия – были правильными. Считаю, что наш основной недочет был в том, что мы не сумели вместе с вами прийти к согласию вокруг вопроса, каковы истинные причины этих проблем, и именно здесь наши политические восприятия существенно отличаются. Серьезнейшее упущение в том, что нам не удалось убедить вас в том, что наша диагностика более близка к действительности, чем ваша», - заявил Т.Саркисян.