ՊՆ-ն կաջակցի Շիրակում ականի վրա պայթած երեխաների ընտանիքներին
Դեպքը տեղի է ունեցել նաև այն պատճառով, որ երեխաները փորձել են երկաթե և ալյումինե թափոն հավաքել: Այսօր ԱԺ-ում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի պաշտոնակատար Սեյրան Օհանյանը՝ անդրադառնալով Շիրակի մարզի գյուղերից մեկում տեղի ունեցած երկու երեխաների մահվան դեպքի հետ կապված հարցին:
Պատասխանելով ՀԱԿ պատգամավոր Արամ Մանուկյանի հարցին՝ Ս. Օհանյանը նշեց, որ այդ տարածքում տեղակայված է 102-րդ ռուսական ռազմական բազան, որն ունի երկու ուսումնական դաշտ, և այդ հողերի օգտագործման համար գոյություն ունեն համապատասխան պայմաններ: Տվյալ դեպքի մասով՝ Ս. Օհանյանը նշեց, որ հատուկ զգուշացումներ են լինում տեղի բնակչությանը, քանի որ լինում են տարբեր մարտավարական պարապմունքներ. «Բացի այդ, տարածքները շրջափակված են»:
Նախարարի պաշտոնակատարը տեղեկացրեց, որ իր մոտ են այսօր եղել բազայի հրամանատարները և կրկին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել տեղաբնակչությանը զգուշացնել, որ զորավարժություններից հետո այդ տարածք այցելելն արգելվում է:

Минобороны Армении окажет содействие семьям погибших детей
Причиной гибели двух детей из села Ваграмаберд 7 апреля на территории танкового полигона российских войск в Ширакской области стало их стремление собрать железный и алюминиевый лом. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении исполняющий обязанности министра обороны Армении Сейран Оганян, касаясь произошедшего недалеко от села Ваграмаберд инцидента.
Отвечая на вопрос депутата фракции «Армянского национального конгресса» Арама Манукяна, С.Оганян отметил, что на этой территории размещается 102-я российская военная база, у которой есть два учебных полигона и эти земли используются на специальных условиях. В частности, в связи с инцидентом С.Оганян отметил, что местные жителей специально предупреждаются, когда на полигоне проходят различные боевые учения. «Кроме того, эти территории ограждены», - заявил С.Оганян.
Исполняющий обязанности министра сообщил, что сегодня у него были командиры военной базы и вновь достигнута договоренность предупреждать местное население о том, что после учений доступ на эту территорию запрещается.