Տիգրան Սարգսյանը ծանոթացել է Օպերայի վերանորոգման աշխատանքներին
Վարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Սարգսյանը ՀՀ մշակույթի նախարարի պաշտոնակատար Հասմիկ Պողոսյանի ուղեկցությամբ այցելել է Երևանի Ալեքսանդր Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն: Տիգրան Սարգսյանը շրջել է թատրոնում՝ ծանոթացել կատարված տեխնիկական վերազինման աշխատանքներին: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ Կառավարության մամուլի ծառայությունից:
Տեխնիկական վերազինումն իրականացվել է ավստրիական Waagner-Biro Austria Stage Systems AG ընկերության կողմից` ՀՀ կառավարության աջակցությամբ:
Մասնավորապես, ամբողջովին արդիականացվել է թատրոնի բեմական մեխանիզմը, ներդրվել են ժամանակակից բարձրակարգ լուսային և ձայնային թվային կառավարման համակարգեր, ներկայացումների վիզուալիզացիայի ծրագիր, պրոֆեսիոնալ թվային ձայնագրման ստուդիայի սարքավորումներ: Ամբողջովին փոխվել են բեմի և նվագախմբի 1090 քմ տախտակամածը, դեկորացիոն շարժաձողերը: Տեղադրվել և մոնտաժվել են հիմնական բեմական հարթակի շարժիչները՝ կից փոխանցվող համակարգով:
Նշենք, որ օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնն իր գործունեությունը կվերսկսի ապրիլի վերջերից:

Тигран Саркисян ознакомился с ходом реконструкции театра оперы и балета
Исполняющий обязанности премьер-министра Армении Тигран Саркисян посетил сегодня в сопровождении и.о. министра культуры Асмик Погосян Национальный академический театр оперы и балета им. А. Спендиарова в Ереване. Т.Саркисян обошел здание, ознакомился с реализованными работами по техническому переоснащению.
Как сообщает пресс-службе правительства, техническое переоснащение осуществила австрийская компания Waagner-Biro Austria Stage Systems AG при содействии правительства Армении.
В частности, полностью модернизирован сценический механизм театра, внедрены современные высококачественные системы цифрового управления светом и звуком, программ для визуализации спектаклей, оборудование для профессиональной цифровой звукозаписи. Полностью сменен помост сцены и оркестровой ямы, устройства для смены декораций.
Отметим, что Национальный академический театр оперы и балета им. А. Спендиарова возобновит работу с конца апреля.