Առաջին նախագահ. Մենք քաղաքապետ ունենալու հավակնություններ չունեինք
Մենք քաղաքական ուժ ենք և միանում, աջակցում, սատարում ենք այն ուժերին, որոնք տանում են քաղաքական պրոցեսներ: ՀԱԿ կուսակցության համագումարում հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
Հետընտրական շրջանում, նրա խոսքով, կար ամեն ինչ, բացի քաղաքական պրոցեսներից. «Մենք պատրաստ ենք «Ժառանգության» հետ համագործակցել»,- ասաց նա` պարզաբանելով, թե քաղաքական պրոցես ասելով` նկատի ունի ընտրություն:
«Խնդրեմ` եկեք միանանք, նախապես էլ ասում էինք եկեք` միասնական ցուցակով հանդես գանք: Մենք հավակնություններ չունեինք քաղաքապետ ունենալ, թող առաջին տեղում լիներ նա, ով կուզեր` լիներ դաշնակցական, ժառանգական, բարգավաճից, մեզ համար տարբերություն չկար»,- ասաց Տեր-Պետրոսյանը:
Նա կոչ արեց վերջ տալ դեմագոգիային` առաջարկելով ստեղծել ընտրությունները վերահսկելու լծակներ:
«Այսօր ստեղծված է հնարավորություն` Երևանում ջախջախիչ պարտության մատնել Սերժ Սարգսյանին, իսկ եթե ռեժիմը նման պարտություն կրի, դա նշանակում է, որ ռեժիմը դատապարտված է կործանման, և ով երազում է նախագահ դառնալ, դրա ճանապարհը Երևանի ավագնու ընտրություններում հաղթանակ տանելն է: Դե եկեք, տարեք այդ հաղթանակը»,- ընդգծեց երկրի առաջին նախագահը:
Տեր-Պետրոսյանը խոսեց նաև գործող քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանի մասին` նշելով, թե «Տ. Մարգարյանը համակարգի մի խամաճիկն է, և ով էլ նշանակվի Տարոնի փոխարեն, նրանից լավը չի լինի»:

Левон Тер-Петросян: Мы не претендуем на пост мэра
«Армянский национальный конгресс» – политическая сила и присоединяется, поддерживает и содействует тем силам, которые ведут политические процессы. Об этом заявил сегодня первый президент Армении Левон Тер-Петросян в ходе учредительного съезда партии «Армянский национальный конгресс».
По его словам, в поствыборный период было все, кроме политических процессов. «Мы готовы сотрудничать с партией „Наследие”», - сказал он, уточнив, что подразумевает под политическим процессом выборы.
«Пожалуйста, давайте объединимся, мы и до этого говорили, дайте выступим единым списком. Мы не претендуем на пост мэра, пусть на первом месте был бы тот, кто хотел – представитель АРФД, „Наследия”, „Процветающей Армении”, для нас нет разницы», - заявил Левон Тер-Петросян.
Он призвал покончить с демагогией, предложив создать рычаги контроля за выборами.
«Сегодня есть возможность нанести в Ереване Сержу Саргсяну разгромное поражение, а если режим потерпит подобное поражение, это значит, что он осужден на уничтожение, и для того, кто мечтает стать президентом, путь к этому – одержать победу на выборах в Совет старейшин Еревана. Так давайте, одерживайте эту победу», - подчеркнул Л.Тер-Петросян.
Левон Тер-Петросян обратился также к действующему мэру Еревана Тарону Маргаряну, отметив, что «Маргарян является просто марионеткой режима, и кто бы не был назначен на его место, будет не лучше него».
Напомним, на учредительном съезде партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Тер-Петросян был единогласно избран председателем партии АНК.