Տեր-Պետրոսյանը` Ծառուկյանի մասին. Նա չի կարող պոկվել իշխանություններից
«Մեզ սվիններով դիմավորեցին, թե ինչպես կարելի է համագործակցել ԲՀԿ-ի հետ, բայց ինչ վատ բան կար դրա մեջ, որ մենք այսօր պոկեցինք մեկին ավազակապետական իշխանություններից, վաղը՝ մյուսին, հաջորդ օրը` մեկ ուրիշին»,- ՀԱԿ համագումարում հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը:
«Եթե այսօր խոշոր բուրժուազիան և իշխանությունը սերտաճած են, մենք որևէ զարգացման չենք կարող հասնել, նույն կերպ էլ տեղի ունեցավ գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի հետ: 2008-ին Խաչատուր Սուքիաայանը ո՞վ էր, այդ խոշոր բուրժուազիայի մի մասն էր, բայց այդ մարդը հասկացավ, եկավ բացահայտ միացավ մեր շարժմանը, ոչինչ չստացավ դրա դիմաց… Իշխանությունները հենց առաջին հարվածը հասցրին նրան, հասկացան՝ որտեղ է վտանգը և ամենադաժան հարվածը հասցրին Խաչատուր Սուքիասյանին, պարզապես սնանկացրին այդ մարդուն, իհարկե, դա կանեին, որովհետև նա մենակ էր, իսկ եթե նրա նման լինեին մի քանիսը, իշխանությունը անզոր կգտնվեր նրանց դեմ պայքարում»,- ասաց Տեր-Պերոսյանը:
Շարունակելով խոսքը` նա նշեց, թե նույն ճանապարհն է ընտրել նաև Գագիկ Ծառուկյանը, և փոխանակ իշխանությունները նպաստեն այդ պրոցեսին, «և այդ մարդը մի քայլ չարեց, որ կասկածներ հարուցի, որ նա, իսկապես փորձում է պոկվել իշխանություններից»:
«Ես չեմ ասում նա լրիվ պոկվել է իշխանություններից, նա չի կարող` հսկայական տնտեսություններ ունի, բայց փորձում է, գնում է այդ ճանապարհով` նրա բոլոր քայլերը դա են ցույց տալիս, դուրս եկավ կոալիցիայից, նախագահական ընտրություներին չսատարեց Սերժ Սարգսյանին, խորհրդարանականին առանձին մասնակցեց, չմասնակցեց Սերժ Սարգսյանի երդմնակալությանը, այսօր էլ պատրաստ է ավագանու ընտրություններում ճակատ տալ…. Ինչպե՞ս կարելի է վանել մեկին, որը փորձում է պայքարել այդ չարիքի դեմ: Ես չեմ բացառում, որ առաջիկա ավագանու ընտրություններում լուրջ հարված ստանալու է հենց ԲՀԿ-ն, որովհետև Սերժը զգում է այդ վտանգը: Իմ կարծիքով` թույլ չեն տալու ունենալ այն հաջողությունը, որը ունեցավ խորհրդարանական ընտրություններում, որովհետև այս օրինակը կարող է վարակիչ լինել մյուս օլիգարխների համար»,- ասաց Լ. Տեր-Պետրոսյանը:
Սերժ Սարգսյանի վերաբերմունքը, ՀՀ առաջին նախագահի խոսքերով, կփոխվի նաև «Ժառանգության» նկատմամբ. «Չկարծեք, թե թույլ են տալու ստանալ այն տոկոսները, ինչ նախագահական ընտրություններում: Սերժ Սարգսյանը հիշաչար մարդ է և երբեք չի ներելու Գագիկ Ծառուկյանի երկու տարվա անկախ քայլերի համար, թույլ չի տալու, որ նա ավելի ամրապնդվի: Չի ներելու նաև Րաֆֆի Հովհաննիսյանին, չի ներելու 37 տոկոս ստացած ձայները»:
Եզրափակելով խոսքը` Տեր-Պետրոսյանն ասաց, որ Երևանի ավագանում ընտրություններում Սերժ Սարգսյանը կփորձի Րաֆֆի Հովհաննիսյանին ցույց տալ ուրիշ տոկոս, թե «տես, այ սա է քո տոկոսը»:

Л.Тер-Петросян: Многие восприняли нашу идею о сотрудничестве с ППА в штыки
Многие восприняли нашу идею о сотрудничестве с партией «Процветающая Армения» в штыки, но что было плохого в том, что мы сегодня сумели оторвать одного от криминального режима, завтра – другого, а на следующий день – третьего», - заявил сегодня первый президент Армении Левон Тер-Петросян в ходе учредительного съезда партии «Армянский национальный конгресс».
«Сегодня, когда крупная буржуазия и власти сращены, в этой стране мы не можем достичь какого-либо развития. Таким же образом поступил бизнесмен Хачатур Сукиасян. В 2008 году Хачатур Сукиасян был частью этой крупной буржуазии, но этот человек понял, и присоединился к нашему движению, ничего не получив за это. Первый удар власти нанесли именно ему, поняли, откуда исходит опасность, и нанесли самый жестокий удар Хачатуру Сукиасяну, просто обанкротили его. Но если бы таких как он было больше, власти были бы бессильны в борьбе с ними», - сказал Тер-Петросян.
Как отметил Л.Тер-Петросян, такой же путь избрал Гагик Царукян.
«Этот человек не предпринял никаких действий, чтобы вызвать сомнения относительно того, что он действительно пытается изменить власть. Я не говорю, что он полностью „оторвался”, он не может сделать этого, поскольку имеет огромное хозяйство, однако, он пытается, идет по этому пути. Все его шаги свидетельствуют об этом: он вышел из коалиции, не поддержал на президентских выборах Сержа Саргсяна, участвовал отдельно в парламентских выборах, не присутствовал на инаугурации Сержа Саргсяна, и сегодня готов выступить против властей на выборах в Совет старейшин Еревана. Как можно отталкивать кого-то, кто пытается бороться против зла?» - заявил Левон Тер-Петросян.
«Не исключаю, что на предстоящих выборах в Совет старейшин Еревана именно партии „Процветающая Армения” будет нанесен серьезный удар»,- отметил политик.
По словам первого президента Армении, отношение Сержа Саргсяна изменится и к партии «Наследин».
«Не думайте, что им позволят набрать те же проценты, что и на президентских выборах. Серж Саргсян никогда не простит Гагика Царукяна за независимые шаги в течение последних двух лет, не позволит, чтобы он стал сильнее. Не простит и Раффи Ованнисяну полученных им 37% голосов»,- отметил Левон Тер Петросян.
Напомним, на учредительном съезде партии «Армянский национальный конгресс» (АНК) Левон Тер-Петросян был единогласно избран председателем партии АНК.