ՍԴ խորհրդական. Ցեղասպանության ճանաչմանը պետք է հասնել իրավական ճանապարհով
Եթե այս կամ այն իրականության վերաբերյալ չկա դատական ակտ, մնացած փաստերը, կարծիքները, վավերագրական նյութերը մեծ արժեք չեն ներկայացնում, իսկ Թուրքիան ամեն ինչ անում է, որ իրենց իսկ կողմից ցեղասպանության վերաբերյալ ընդունված դատական ակտերը չդառնան քննարկման առարկա: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Սահմանադրական դատարանի խորհրդական, «Սահմանադրական իրավունքի կենտրոն» խորհրդի նախագահ Գևորգ Դանիելյանը:
Գևորգ Դանիելյանը մատնանշեց հատկապես 1919-21 թթ. երիտթուրքերի դատավարությունները, որոնց ընդունած դատական ակտերը հետագայում չեն բեկանվել, հետևաբար այսօր էլ օրենքի ուժ ունեն:
«Այսօր թուրքերը պնդում են, որ իրենց դատական ատյանների կողմից նման որոշումներ ընդունվել են միջազգային ճնշման ներքո, բայց մեզ համար դա նշանակություն չպետք է ունենա` փաստը փաստ է»,- ասաց իրավաբանը:
Գևորգ Դանիելյանն ընդգծեց` պատմաբանները Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար շատ բան են արել, բայց այսուհետ հարցը պետք է դրվի իրավական հարթության վրա:

Danielian: Turks try to hide judicial acts related to Armenian Genocide
“Facts and opinions have no special value without judicial cats. Turkey is now trying to hide the judicial acts which were adopted regarding the events during the Armenian Genocide. Turkey does not want these acts to become a subject of discussion,” the advisor to the Constitutional Court Chairman, head of Constitutional Law Center Gevorg Danielian said.
In his words, the judicial acts adopted at trials of the Young Turks in 1919-1921 still have legal force.
“Today the Turks claim that these decisions were taken under international pressure. But the fact remains. These acts still exist,” Gevorg Danielian stressed.
He said that historians have done much work for the recognition of the Armenian Genocide and now the issue should be moved to the legal plane.