Ճանապարհային պատահարների և դրա հետևանքով վիրավորների թվի աճ է գրանցվել
2013թ.-ին ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վիճակը ՃՈ ճանապարհապարեկային ծառայության բաժնի պետ Նորիկ Սարգսյանը գնահատեց բավարար:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նա նշեց, որ պատահարների ու վիրավորների թվի առումով աճ է գրանցվել, ինչը կապված է ԱՊՊԱ համակարգի ներդրման հետ, քանի որ մարդիկ փոքր քերծվածք ստանալու դեպքում էլ դիմում են բուժօգնության, մինչդեռ նախկինում բժշկի դիմում էին միայն ծայրահեղ դեպքերում:
«Այս ժամանակաշրջանում գրանցվել է 57 մահվան դեպք, որից երկուսը` անչափահաս են եղել, իսկ 50 ճանապարհատրանսպորտային պատահար եղել է անչափահասի մասնակցությամբ»,-պատասխանելով Aysor.am-ի թղթակցի հարցին, ասաց Ն. Սարգսյանը, նշելով, որ այս ցուցանիշը ևս աճ է գրանցել:
Նորիկ Սարգսյանի խոսքով՝ վթարների թվի ավելացումը կապված է նաև նրա հետ, որ 2013 թ. Հայաստան 62 հազար տրանսպորտային միջոց է ներկրվել:

Number of road accidents increases in Armenia
The number of road accidents and people injured in such accidents has increased this year, Head of the Road Patrol Service of Traffic Police Norik Sargsyan said at the meeting with journalists today. According to him, the increase has to do with the introduction of APPA insurance system as people began to seek health care even in case of a scratch, whereas previously they do it in case of serious injuries.
“57 people, including two minors, died in road accidents this year,” Norik Sargsyan said in response to the question of Aysor.am, adding that there has been an increase in this index as well.
He attributed the growth in car accidents to increased imports of cars: 62,000 vehicles were imported into Armenia in 2013.