Օսկանյանը չի պարտադրում ընտրել ԲՀԿ-ին, այլ հորդորում է ընտրել ըստ գործի
Երևանի ավագանու ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ընտրական ցուցակի առաջին երկու հորիզոնականները զբաղեցնող Վարդան Օսկանյանն ու Գուրգեն Արսենյանը, ինչպես նաև այլ ԲՀԿ-ականներ այսօր հանդիպեցին մի քանի տասնյակ տաքսիստների:
Հիշեցնենք, որ «Օրենսդրության կարգավորման ազգային կենտրոնի» կողմից ներկայացվել է տաքսի ծառայության ոլորտին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնություն, որով առաջարկվում է տաքսիների դեղին համարնիշները փոխարինել ինքնակպչուն կտրոններով, ինչպես նաև վերացնել բուժզննման և տեխզննման գործառույթները: Այս առաջարկությունները տաքսու վարորդների շրջանում առաջացրել էին դժգոհություններ ու թեև կառավարությունը որոշումն արդեն ընդունել է՝ այդուհանդերձ բողոքի ալիքը չի նվազում:
«Քաղաքացիական դիրքորոշում» հասարակական կազմակերպության նախագահ Գևորգ Դոստուրյանը, ում գլխավորությամբ էլ տեղի են ունենում տաքսիստների բողոքի ակցիաները, դիմելով պատգամավորներին` նշեց, որ թեև կառավարությունը որոշումը կայացրել է, սակայն քանի դեռ մի շարք օրենքներում փոփոխություններ չեն արվել, այն ուժի մեջ չի կարող մտնել և այդ իսկ պատճառով գուցե դեռ հնարավոր է ինչ-որ բան փոխել:
«Սա ներկայացվում է իբրև լավություն վարորդների համար, քանի որ դեղին պետհամարանիշներն արժեն 17 հազար դրամ, բայց սա էլ ավելի շատ նոր տաքսու վարորդներին է վերաբերում: Անհանգստությունն էլ նրանում է, թե ինչո՞ւ ժամանակին ներմուծվեց դեղին համարանիշ հասկացությունը, միակ այն նպատակով, որ տաքսիները տարբերակվեն անօրինականներից, ճի՞շտ է: Մենք այն ժամանակ դեմ էինք, սակայն մեզ համոզեցին… ու հիմա, եթե այս 5-6 տարիների ընթացքում չկարողացան դաշտը կարգավորել, մենք ի՞նչ հույս ունենանք, որ սրանով կօրինականացվի: Ի՞նչ հիմքեր ունենք հավատալու, որ այդ ինքնակպչունով կանեն»,- տաքսիստների անունից դիմելով ԲՀԿ-ական Վ. Օսկանյանին` խնդրի էությունը ներկայացրեց Գ.Դոստուրյանը:
Ի պատասխան Վ. Օսկանյանն էլ ասաց, թե այս հարցը դիտվում է այնպես, թե տաքսիստներին այս կերպ լավություն է արվում և հետաքրքրվեց` տաքսիների քանակը Երևանը պահանջարկին բավարարում է, թե ավելի՞ն է. «Իմ տպավորությամբ` շատ-շատ է: Եվ ես մտահոգություն ունեմ, որ ցանկացած մարդ, եթե համարանիշի տարբերակում չունենա, կարող է երեկոյան մի երկու ժամ տաքսի քշել, ճի՞շտ է: Այսինքն` ստացվում է, որ տաքսիստները, ովքեր օրինական են այսօր այս դաշտում, տուժելու են օրենքի փոփոխությունից… ես այդպես եմ հասկանում»: Վարորդներն էլ համաձայնեցին` նշելով, թե անգամ նման տեղեկություններ ունեն, որ երեք օրը մեկ հերթափոխով աշխատող փրկարարներն ու ոստիկաններն են իրենց աշխատանքից դուրս տաքսի վարում:
Հավաքված վարորդները բարձրաձայնեցին, որ առհասարակ իրենց դաշտը շատ ու շատ շտկումների կարիք ունի ու միայն այդ մի քանի հազարը տաքսու վարորդների վրայից հանելով չէ, որ պետությունը պետք է հոգա իրենց շահերը: Օրինակ, տաքսիստները չունեն կայանելու տեղեր, որոշ դեպքերում էլ հարկադրված կայանելով այնտեղ, որտեղ ցանկանում է հաճախորդը, ստիպված են լինում հետո տուգանք վճարել, և այլն, և այլն:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը համաձայնեց այդ ամենի հետ ու ևս նշեց, որ շտապողականությունն այս հարցում հասկանալի չէ, քանի որ շատ հարցեր դեռ ճշգրտման կարիք ունեն, մասնավորապես` ի՞նչ եկամուտ ունեն տաքսիստները, ի՞նչ կլինի ընդհանուր դաշտի հետ, երբ տարբերակող համարանիշեր այլևս չլինեն և այլն: Նա նշեց նաև, որ օրենքով պարտադրվող տեխզննումն ու բուժզննումը անհրաժեշտ են, սակայն պետք է ճշգրտվի դրա պարբերականությունը: Եվ որ ԲՀԿ խմբակցությունը, երբ հերթը հասնի հարցի քննարկմանը, անպայման այդ ամենը կբարձրաձայնի:
«Խնդիրը երկու հարթության մեջ է, սակայն ամենակարևորն այն է, թե ինչ է նախաձեռնել կառավարությունը, որի դեմ պայքարում է ԲՀԿ-ն` արել ենք հնարավորը և դեռ շարունակելու ենք: Ճիշտ է, կառավարությունը նախնական, կարծես, մերժել է մեր օրենսդրական նախաձեռնությունը, բայց մենք շարունակելու ենք պայքարը: Մենք խոստանում ենք տաքսիների վերաբերյալ բոլոր հարցերը բարձրաձայնել կառավարությունում ու խորհրդարանում` մենք դա կանենք»,- հայտարարեց Վ.Օսկանյանը ու թեման շեղելով դեպի կոնկրետ երևանյան խնդիրներ հետաքրքրվեց, թե ի՞նչ բողոքներ ունեն տաքսիստները համարանիշերից զատ:
«Մի քանի հարց բարձրացրեք, որ, եթե ստացվի այն, ինչ ուզում ենք` վերցնենք քաղաքային իշխանությունը, հասկանալի լինի, թե ձեզ համար Երևան քաղաքում ինչ կարող ենք անել»,- դիմելով ներկաներին ասաց նա: Իսկ խնդիրները բազմազան էին` արագաչափ սարքերից, կայանատեղի չունենալուց մինչև սոցիալական ծանր պայմաններում ապրող հայաստանցիների համար անընդունելի բարձր տուգանքներ: Լսելով այս ամենը` Վ. Օսկանյանն ասաց, որ, ճիշտ է, այդ արագաչափ սարքերի և այլնի հետ կապված որոշում կայացնողը կառավարությունն է, սակայն քաղաքապետը որոշակի գործառույթներ ունի, օրինակ, մերժելու որոշումները և այլն.
«Որովհետև կառավարությունը դրանք կարող է տեղադրել միայն ավագանու թույլտվությամբ: Ես կարծում եմ, որ մենք դա կարող ենք վերանայել և հնարավոր է դրանք սահմանափակել, ավելի կոնկրետացնել ու գումարները փոքր-ինչ իջեցնել, որովհետև այդ գումարները այսօր գնում են անհատ մարդկանց գրպանը, իսկ քաղաքն ու քաղաքացին դրանից զրոյական օգուտ ունի…. մենք դա կանենք»,- հավաստիացրեց Վ. Օսկանյանը: Թեև հավելեց, որ չեն եկել իրենց պարտադրելու, որ ընտրեն ԲՀԿ-ին, այլ եկել են հորդորելու, որ մայիսի 5-ին ընտրություն կատարեն ըստ արված գործերի:

В.Осканян призывает таксистов выбирать 5 мая с учетом проделанной работы
Занимающие первое и второе места в списке партии «Процветающая Армения» (ППА) на предстоящих 5 мая выборах в Совет старейшин Еревана Вардан Осканян и Гурген Арсенян, а также другие члены ППА сегодня встретились с несколькими десятками водителями такси.
Отметим, «Национальным центром по урегулированию законодательства» аппарата правительства Армении разработана законодательная инициатива по упрощению процедуры лицензирования в сфере такси, согласно которой предлагается заменить желтые номера такси на самоклеющиеся талоны, а также отказаться от ежедневного прохождения техосмотра и медосмотра. Эти предложения вызвали возмущение водителей такси, и хотя правительство уже приняло соответствующее решение, недовольство таксистов не стихает.
Водители такси указывают, что они 5-6 лет платят налоги, а работающие незаконно таксисты столько лет избегали уплаты налогов и сейчас окажутся в выигрыше. Кроме того, водители считают, что желтые номерные знаки внушают доверие клиенту, а в случае отказа от них число клиентов может снизиться.
Глава общественной организации «Гражданская позиция» Геворг Достурян, по инициативе которого недовольные новыми правилами таксисты проводили акции протеста, обратившись к депутатам, отметил, что хотя правительство и приняло решение, однако пока не внесены изменения в ряд законов, это решение не может вступить в силу и, возможно, еще можно что-то изменить.
«Беспокоит тот факт, почему в свое время было внедрено понятие «желтых номеров» лишь потому, чтобы такси отличались незаконных машин. Мы еще тогда были против этого, однако нас уговорили. Если в течение 5-6 лет не смогли урегулировать поле, как мы можем надеяться, что новое решение сработает. Какие у нас основания, чтобы верить этому», - обратился Г.Достурян к депутатам.
В свою очередь, депутат от «Процветающей Армении», отметив, что вопрос представляется так, будто данное решение принято в интересах таксистов, поинтересовался, удовлетворяет ли в Ереване в сфере такси предложение спрос, или превышает его? «У меня такое впечатление, что превышает. И у меня есть опасения, что каждый человек в случае отсутствия отличительного знака в виде желтых номеров, может по вечерам пару часов поработать водителем такси», - отметил он.
Депутат парламентской фракции ППА Микаел Мелкумян в свою очередь отметил, что поспешность в этом вопросе непонятна, поскольку многие вопросы все еще нуждаются в уточнении. Он пообещал, что когда будет обсуждаться данный вопрос, фракция «Процветающей Армении» обязательно озвучит все волнующие таксистов вопросы.
«Мы обещаем поднимать в парламенте и в правительстве вопросы, касающиеся таксистов. Мы это сделаем», - заявил Вардан Осканян, поинтересовавшись у таксистов, какие еще проблемы волнуют их, помимо номерных знаков.
«Озвучьте несколько вопросов, чтобы мы, когда достигнем того, к чему стремимся – к взятию городской власти, – понимали, что можем сделать для вас в Ереване», – сказал он, обратившись к присутствующим.
Озвученные таксистами вопросы были многообразны: начиная с установленных на улицах Еревана радаров для измерения скорости, отсутствия парковочных мест до высоких штрафов. Услышав вышеперечисленное, Вардан Осканян отметил, что хотя решения по озвученным вопросам и принимает правительство, однако и у мэра есть определенные функции, например, он может отклонить то или иное решение.
«Правительство может устанавливать на улицах Еревана радары для измерения скорости только с разрешения Совета старейшин. Я считаю, мы сможем это пересмотреть, и возможно, нам удастся ограничить их число», - отметил Вардан Осканян.
В.Осканян отметил, что они пришли не для того, чтобы убедить таксистов отдать свои голоса за «Процветающую Армению». Он призвал таксистов 5 мая сделать выбор с учетом проделанной партиями работы.