Ա. Վարդանյան. Անում են պարտականությունների 10 %-ը և ներկայանում բարերար
«Նախընտրական շրջանի մեկ երրորդն արդեն հետևում է: Մեր հիմնական գործը եղել է նախապատրաստական, կազմակերպչական աշխատանքները Երևանի բոլոր վարչական շրջաններում ձևավորվել են մեր շտաբները, կիրակի օրն անցանք բոլոր 11 շտաբներով, ամփոփեցինք կատարված աշխատանքները»,- այսօր, անդրադառնալով ՀՅԴ-ի նախընտրական քարոզարշավին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՅԴ ԳՄ փոխներկայացուցիչ Աղվան Վարդանյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ ծրագրվում է յուրաքանչյուր վարչական շրջանում 8-12 բակային հանդիպում, ինչպես նաև մեկական մեծ հանդիպում իրականացնել: Իսկ ընդհանուր քարոզարշավն, ըստ բանախոսի, ամենայն հավանականությամբ կեզրափակվի համաքաղաքային մեծ միջոցառմամբ:
Այնուհետև, խոսելով ընտրությունների բնույթի վերաբերյալ, Ա. Վարդանյանը նշեց. «Այս ընտրությունները նույնքան քաղաքական են, որքան կառավարման խնդիրը: Երկրում կա իրավիճակ, կա մթնոլորտ, նախագահական ընտրությունները նոր են ավարտվել և ակնհայտ է, որ մեր բնակչության մի վիթխարի զանգվածը դեմ է գործող կառավարման համակարգին և քաղաքական մենաշնորհին»:
«Մեր քաղաքացիները պետք է գիտակցեն, որ մենք Տարոն Մարգարյանի ընտրություն չենք անում, մենք անում ենք ընտրություն քաղաքական ուժերի միջև: Այլ հարց է, որ Երևանի ամբողջ տարածքում կարելի է տեսնել պաստառներ, որոնց վրա հսկայական Տարոն Մարգարյան է նկարված և շատ փոքր գրված է հանրապետական կուսակցություն»,- հավելեց ՀՅԴ ԳՄ փոխներկայացուցիչը:
«Մեր ուսուցիչներին նորից տուն առ տուն գցած ստիպում են գնալ, քարոզել իրենց աշակերտների ծնողներին` ձայն ապահովել` ենթադրաբար ՀՀԿ-ի օգտին: բոլոր պետական կամ անկախ համարվող կառույցներն այդ գործընթացի մեջ են»,- ասաց նա:
Խոսելով Երևան քաղաքի խնդիրների մասին, բանախսն ասաց. «Մենք ունենք սեյսմակայունության հսկայական խնդիր: Մեր բնակֆորդի 70 տոկոսը 70 տարվա շենքեր են և պարզ չէ, թե ինչ է լինելու: Նայեք Երևանի ձեղնահարկերի վիճակը»:
Նա հավելեց` քաղաքի ղեկավարությունն անում է օրենքով իր վրա դրված պարտականությունների 10 տոկոսը և ներկայանում է իբրև մեծագործներ ու բարերարներ. «Դա ձեր գործն է, որը մինչև հիմա վատ եք արել»:

Aghvan Vardanian: City authorities perform 10% of their obligations
“One third of the pre-election period is behind. Our main task included preparatory and organizational issues: headquarters have been set up in all administrative districts of Yerevan. On Sunday we visited all the eleven headquarters and summed up the results of work done,” ARF-Dashnaktsutyun faction deputy Aghvan Vardanian said at the meeting with reporters today. He spoke about the election campaign of ARFD.
He said that in each administrative district of the city, ARFD plans to hold 8-12 meetings in yards and one big meeting. As for election campaigning, in all likelihood, it will conclude with a large-scale city event.
Discussing the character of the upcoming elections to Council of Elders, Aghvan Vardanian noted: “These elections are political ones and are also related to the government system. A situation and an atmosphere have formed in the country. Presidential elections have recently been held, and it is clear that a large part of the population is against the current government system and the political monopoly. Our citizens must realize that we elect not Taron Margarian, but make a choice between political forces”.
Discussing Yerevan problems, Vardanian pointed out the problem of earthquake resistance. “Buildings constructed 70 years ago make up 79% of housing fund, and it is not clear what may happen in case of an earthquake. Just look at the state of attics in Yerevan,” Vardanian stressed.
The representative of ARFD said that city authorities perform 10% of their obligations, but present themselves as benefactors. “These are your obligations that you have so far performed badly,” Aghvan Vardanian said.