Հայ և ռուս փորձագետներ. Աշխարհը պետք է դատապարտի Հայոց ցեղասպանությունը
Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ընթացքում հայ և ռուս փորձագետները խոսեցին Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և հետևանքների մասին:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, խոսելով Հայաստանի և հայ ժողովրդի համար Հայոց ցեղասպանության նշանակության մասին, միաժամանակ նկատեց, որ այն ակտուալ է այսօր աշխարհում բոլոր ժողովուրդների համար, և Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչմանը հասնելը ոչ միայն հայերի և Հայաստանի, այլև ամբողջ աշխարհի խնդիրն է:
«Հայոց ցեղասպանության դասերն ու հետևանքները վերաբերում են բոլորին, քանի որ այն համաշախարհային, եվրոպական, ռուսական պատմության և հիշողության մի մասն են: Այսօր էլ աշխարհի որևէ տեղ շարունակվում են ցեղասպանությունները: Դա նշանակում է, որ դասեր չեն քաղվել, հետևանքները մինչ օրս չեն վերացվել: Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն պատմական նշանակություն ունի, այն ուղղակիորեն վերաբերում է ներկայիս Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությանը»,- նշեց Հ. Դեմոյանը:
Իր հերթին, ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը նկատեց, որ Հայոց ցեղասպանության հետևանքները հսկայական են, և այն, ըստ էության, դարձել է հայ ժողովդրի ինքնանույնականացման դրսևորումներից մեկը, հետևաբար պատահական չէ, որ մոտ 100 տարի հայ ժողովուրդը պայքարում է ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման համար:
«Պատահական չէ, որ Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքականության նպատակներից մեկը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումն ու դատապարտումն է, որի արդյունքում մոտ 20 պետություն ճանաչել և դատապարտել են Հայոց ցեղասպանությունը: Հատկապես յուրահատուկ է ՌԴ Դումայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման մասին ընդունված փաստաթուղթը, քանի որ այնտեղ նշվում է, որ Հայոց ցեղասպանությունը տեղի է ունեցել Արևմտյան Հայաստանում՝ հայ ժողովրդի հայրենիքում»,- ընդգծեց թուրքագետը:
Խոսելով Թուրքիայի կողմից վարվող քաղաքականության մասին՝ Սևծովյան և կասպյան տարածաշրջանի քաղաքական ու սոցիալական հետազոտությունների ինստիտուտի տնօրեն Վլադիմիր Զախարովը նշեց, որ ամեն կերպ փորձ է արվում կեղծել պատմական իրողություններն ու մոլորեցնել ժողովրդին, որ Հայոց ցեղասպանություն տեղի չի ունեցել:
«Գաղտնիք չէ, որ Թուրքիայում հրապարակվում են գրքեր, որտեղ ասվում է, որ հայերն իրենք են փախչել, եթե ոչ իրենք իրենց սպանել: Սա խոսում է այն ցինիզմի մասին, որով թուրքական իշխանությունները վերաբերվում են այս ողբերգությանը: Այսօր էլ ցեղասպանությունը շարունակվում է: Կարող ենք հիշել, թե ինչպես տեղի ունեցան հայերի ցեղասպանությունը Սումգաիթում և Բաքվում: Հարյուր տարվա ընթացքում գրեթե չի փոխվել գաղափարախոսությունը: Նրանք նույն թուրքերն են, որոնք միայն մտածում են, թե ինչպես խաբել ողջ աշխարհին, որպեսզի հնարավորինս քիչ խոսվի Հայոց ցեղասպանության մասին: Նրանք վախենում են, որ հայերը կվերադառնան իրենց հայրենիք՝ Արևմտյան Հայաստան, և որքան մեծ փոխհատուցում պետք է տրվի ցեղասպանության ժառանգներին: Ողջ աշխարհը պետք է դատապարտի Թուրքիային Հայոց ցեղասպանության իրականացման համար»,- ասաց Վ. Զախարովը:
Վերջինս կարևորեց Ռուսաստանում Հայոց ցեղասպանության մասին գրականության տպագրումն ու տարածումը, դասագրքերում Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակումն, ինչպես նաև ցեղասպանության թանգարանների հիմնումը:
ՌԴ Հանրային պալատի անդամ Դենիս Դվորնիկովը համաձայնեց բանախոսների հետ, որ Հայոց ցեղասպանության դատապարտումը ունի մեծ նշանակություն, քանի որ անգամ Ռուսաստանում միջէթնիկական լարվածության խորացման դեպքում հնարավոր են ցեղասպան հանցագործություններ:
«Պետք է լրջորեն գնահատել Հայոց ցեղասպանության պատամական դասերը: Կցանկանայի նշել, որ ՌԴ Հանրային պալատում քննարկման է դրվել Հոլոքոստի փաստի հերքումը քրեորեն դատապարտելի համարելու վերաբերյալ օրենսդրական նախագիծ: Սա ճիշտ եմ համարում, բայց միաժամանակ այն պետք է ներառի նաև Հայոց ցեղասպանության հարցը»,- ասաց Դ. Դվորնիկովը:
Բանախոսները պայմանավորվեցին հանդիպել, քննարկել և պատկան մարմիններին ու կազմակերպություններին ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ ռուսալեզու գրականության տպագրության, Ռուսաստանում ցեղասպանության թանգարանների ստեղծման և ՌԴ Դումայում ցեղասպանության հերքումը քրեորեն պատժելու օրինագծերի շուրջ մասնագիտական առաջարկություններ:

Российский эксперт: Мир должен осудить Турцию за Геноцид армян
Сегодня в ходе видеомоста Ереван-Москва на тему «Геноцид армян: уроки истории и борьба за признание» армянские и российские эксперты обратились к международному признанию и последствиям Геноцида армян.
Директор Музея-института Геноцида армян Айк Демоян, говоря о значении Геноцида армян для Армении и армянского народа, отметил, что международное признание Геноцида армян является не только задачей армян и Армении, но и всего мира.
«Уроки и последствия Геноцида армян касаются всех, поскольку он является частью всемирной, европейской, российской истории и памяти. И сегодня где-то в мире продолжаются геноциды. Это значит, что уроки не извлечены, последствия не устранены по сей день. Геноцид армян имеет не только историческое значение, он напрямую касается безопасности нынешней Республики Армения», - заявил А.Демоян.
Директор института востоковедения НАН Армении, тюрколог Рубен Сафрастян в свою очередь отметил, что последствия Геноцида армян – огромные и он, по сути, стал одним из проявлений самоидентификации армянского народа, следовательно, неслучайно, что около 100 лет армянский народ борется за международное признание и осуждение геноцида.
«Неслучайно, что одной из целей внешней политики Армении является международное признание и осуждение Геноцида армян, в результате чего порядка 20 государств признали и осудили Геноцид армян. Особенно отличается принятый Государственной Думой России документ, поскольку там отмечается, что Геноцид армян был совершен в Западной Армении – на родине армян», - подчеркнул тюрколог.
Обратившись к осуществляемой Турцией политике, директор Института политических и социальных исследований Черноморско-Каспийского региона Владимир Захаров заявил, что предпринимается попытка любым способом исказить историческую реальность и ввести народ в заблуждение, будто Геноцида армян не было.
«Не секрет, что в Турции издаются книги, в которых говорится, что армяне сами убежали из страны, если не сами себя убивали. Это свидетельствует о том цинизме, с которым турецкие власти относятся к этой трагедии. Геноцид продолжается и сегодня. Можем вспомнить о том, как произошел геноцид армян в Сумгаите и Баку. В течение ста лет идеология не изменилась. Это те же турки, которые только и думают о том, как обмануть весь мир, чтобы как можно меньше говорили о Геноциде армян. Они боятся, что армяне вернутся на свои земли – в Западную Армению, и того, какая огромная компенсация должна быть выплачена потомкам жертв Геноцида. Весь мир должен осудить Турцию за Геноцид армян», - сказал В.Захаров.
Он подчеркнул важность как издания и распространения в России литературы о Геноциде армян, так и упоминания в учебниках о Геноциде армян и основания музеев геноцида.
Член Общественной палаты РФ, председатель Общественного комитета «За открытость правосудия» Денис Дворников в свою очередь отметил, что осуждение Геноцида армян имеет большое значение, поскольку даже в России в случае углубления межэтнической напряженности возможны случаи этнических преступлений.
«Необходимо серьезнейшим образом оценить исторические уроки Геноцида армян. Хотел бы отметить, что в Общественном комитете РФ обсуждается законодательный проект о привлечении к уголовной ответственности за отрицание Холокоста. Я считаю это правильным, однако одновременно он должен включать и вопрос Геноцида армян», - отметил Д.Дворников.
Эксперты договорились встречаться, обсуждать и представлять надлежащим органам и организациям профессиональные предложения об издании русскоязычной литературы о Геноциде армян, открытии в России музеев и экспозиций о Геноциде, а также внесения в Государственную Думу РФ законопроектов об уголовном наказании за отрицание Геноцида армян.