«Լուրջ քաղաքական ուժը չի կարող չմասնակցել նախագահական ընտրություններին»
Լուրջ քաղաքական կուսակցությունը չի կարող հենց այնպես մի կողմ քաշվել և որևէ կերպ չմասնակցել նախագահական ընտրությունների գործընթացին: Անդրադառնալով Լևոն Պեր-Պետրոսյանի` «ՀԱԿ» կուսակցության հիմնադիր համագումարում Րաֆֆի Հովհաննիսյանին միանալու նպատակահարմարության վերաբերյալ արտահայտված շեշտադրումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց միջազգային փորձագետ, քաղաքական գործիչ, ՀՀՇ նախկին անդամ Հովհաննես Իգիթյանը:
«Նախագահական ընտրություններից առաջ, լինելով ՀՀՇ վարչության անդամ ներկայացրել եմ այն տեսակետը, որ որպես կուսակցություն մենք պետք է ունենանք մեր թեկնածուն: Եթե ինչ-ինչ պատճառներով չենք կարողանում ունենալ մեր թեկնածուն, ապա գոնե ակտիվ պաշտպանենք որևէ թեկնածուի: Ես գտնում էի, որ քաղաքական լուրջ կուսակցությունը չի կարող այդպես կողմ քաշվել, կիսաբոյկոտ, կիսանեղացած, և որևէ ձևով չմասնակցել»,- նշեց Հովհաննես Իգիթյանը
«Ես գտնում եմ որ ՀԱԿ-ը պետք է ավելի ակտիվ մասնակցեր, հատկապես հանձնաժողովներում: Ի վերջո, Րաֆֆին մեծ գործ է անում, մեզ բոլորիս համար և ոչ թե իր անձնական շահերն է լուծում»,- հավելեց բանախոսը:
Անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` երկրում բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն իրականացնելու գաղափարին` Հովհաննես Իգիթյանը, նշեց՝ չի կարծում որ 21-րդ դարում Հայաստանի նման երկրում այն կարող է կյանքի կոչվել:
«Սա տեսակետ է որը հինգ տարվա մեջ չիրականացավ: Չէ՞, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ինքն ասաց, որ դրա մասին խոսել է չորս-հինգ տարի առաջ: Չորս-հինգ տարվա ընթացքում, ունենալով ժողովորդի մեծ աջակցություն և ավելի մեծ հնարավորություններ դա չիրականացավ: Դա չեղավ նույնիսկ այն ժամանակ երբ, որ նա ֆիքսված էր մեկ-երկու հարուստ մարդկանց վրա: Ես չեմ կարծում, որ դա կարելի է իրականացնել այլ մարդկանց հաշվին: Ավելին` դրա նախադրյալները չկան»,- ասաց Հովհաննես Իգիթյանը:

A serious political force cannot stand aside and refuse to run in a presidential election. International expert, political figure, former member of Pan-Armenian National Movement (HHSh) Hovhannes Igitian expressed this opinion at the meeting with reporters today, when commenting on the first Armenian President, leader of Armenian National Congress (HAK) Party Levon Ter-Petrosian’s statements about the reasons for not joining the movement of Heritage Party’s leader Raffi Hovannisian.
“Prior to the presidential elections, I - as a member of HHSh Board – said that we should have our own candidate, and if for some reason or other we cannot have our candidate, then we should actively support some other candidate. I believed that a serious political force could not stand aside and strike a pose of a half-offended, half-boycotting force and refuse to run in the election,” H. Igitian said.
“I think that HAK should have taken a more active part, especially in election commissions. After all, Raffi does a great job for us, not for himself,” Igitian added.
As for Levon Ter-Petrosian’s idea about organizing a bourgeois-democratic revolution in the country, Hovhannes Igitian noted that in the 21st century such a revolution cannot be carried out in a country like Armenia.
“This idea has not been implemented for five years. Ter-Petrosian himself said that he addressed that subject 4-5 years ago. This has not happened in the past 4-5 years, although there was popular support and ample opportunities. I don’t think it can be done at the expense of others. Moreover, there are no prerequisites for it,” Igitian said.