«Լուրջ քաղաքական ուժը չի կարող չմասնակցել նախագահական ընտրություններին»
Լուրջ քաղաքական կուսակցությունը չի կարող հենց այնպես մի կողմ քաշվել և որևէ կերպ չմասնակցել նախագահական ընտրությունների գործընթացին: Անդրադառնալով Լևոն Պեր-Պետրոսյանի` «ՀԱԿ» կուսակցության հիմնադիր համագումարում Րաֆֆի Հովհաննիսյանին միանալու նպատակահարմարության վերաբերյալ արտահայտված շեշտադրումներին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մասին նշեց միջազգային փորձագետ, քաղաքական գործիչ, ՀՀՇ նախկին անդամ Հովհաննես Իգիթյանը:
«Նախագահական ընտրություններից առաջ, լինելով ՀՀՇ վարչության անդամ ներկայացրել եմ այն տեսակետը, որ որպես կուսակցություն մենք պետք է ունենանք մեր թեկնածուն: Եթե ինչ-ինչ պատճառներով չենք կարողանում ունենալ մեր թեկնածուն, ապա գոնե ակտիվ պաշտպանենք որևէ թեկնածուի: Ես գտնում էի, որ քաղաքական լուրջ կուսակցությունը չի կարող այդպես կողմ քաշվել, կիսաբոյկոտ, կիսանեղացած, և որևէ ձևով չմասնակցել»,- նշեց Հովհաննես Իգիթյանը
«Ես գտնում եմ որ ՀԱԿ-ը պետք է ավելի ակտիվ մասնակցեր, հատկապես հանձնաժողովներում: Ի վերջո, Րաֆֆին մեծ գործ է անում, մեզ բոլորիս համար և ոչ թե իր անձնական շահերն է լուծում»,- հավելեց բանախոսը:
Անդրադառնալով Լևոն Տեր-Պետրոսյանի` երկրում բուրժուադեմոկրատական հեղափոխություն իրականացնելու գաղափարին` Հովհաննես Իգիթյանը, նշեց՝ չի կարծում որ 21-րդ դարում Հայաստանի նման երկրում այն կարող է կյանքի կոչվել:
«Սա տեսակետ է որը հինգ տարվա մեջ չիրականացավ: Չէ՞, որ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը ինքն ասաց, որ դրա մասին խոսել է չորս-հինգ տարի առաջ: Չորս-հինգ տարվա ընթացքում, ունենալով ժողովորդի մեծ աջակցություն և ավելի մեծ հնարավորություններ դա չիրականացավ: Դա չեղավ նույնիսկ այն ժամանակ երբ, որ նա ֆիքսված էր մեկ-երկու հարուստ մարդկանց վրա: Ես չեմ կարծում, որ դա կարելի է իրականացնել այլ մարդկանց հաշվին: Ավելին` դրա նախադրյալները չկան»,- ասաց Հովհաննես Իգիթյանը:

Серьезная политическая сила не может не участвовать в президентских выборах
Серьезная политическая сила не может отойти в сторону и никоим образом не участвовать в президентских выборах. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами международный эксперт, политический деятель, бывший член Армянского общенационального движения (АОД) Ованнес Игитян, комментируя заявления председателя партии «Армянский национальный конгресс», первого президента Армении Левона Тер-Петросяна о причинах неприсоединения к движению лидера партии «Наследие» Раффи Ованнисяна.
«До президентских выборов я, будучи членом правления АОД, представлял свою точку зрения, что у нас должен быть свой кандидат. Если по тем или иным причинам мы не можем иметь своего кандидата, то должны активно поддерживать какого-либо другого кандидата. Я считал, что серьезная политическая сила не может просто отойти в сторону, встать в позу полубойкота, полуобиженного и никоим образом не участвовать в выборах», - отметил Ованнес Игитян.
«Считаю, что АНК должен был более активно участвовать, особенно в избирательных комиссиях. В конце концов, Раффи делает большое дело для всех нас, а не ради собственных интересов», - добавил он.
Касаясь идеи Левона Тер-Петросяна об осуществлении буржуазно-демократической революции в стране, Ованнес Игитян отметил, что в 21 веке в таком государстве как Армения она не может быть совершена.
«Это идея, которая не реализовалась в течение 5 лет. Ведь сам Л. Тер-Петросян сказал, что обращался к этой теме 4-5 лет назад. За 4-5 лет, при большой поддержке народа и больших возможностях, этого не произошло. Не думаю, что это можно свершить за счет других. Более того, нет никаких предпосылок для этого», - резюмировал мысль Ованнес Игитян.