Սեֆիլյան. Ապրիլի 9-ից հետո շարժումը չի կարող համարվել որևէ մեկի գլխավորածը
«Փետրվարի 18-ի շարժումը, հատկապես ապրիլի 9-ից հետո, չի կարող համարվել որևէ մեկի գլխավորած շարժում: Ժողովուրդը քաղաքական զարթոնք է ապրում ինչպես իր երկրում, այնպես էլ արտերկրում»,- նման գրառում է կատարել իր ֆեյսբուքյան էջում «Սարդարապատ» շարժման անդամ Ժիրայր Սեֆիլյանը, ապա շարունակել.
«Այն, ըստ էության, բոլոր նախադրյալներն ունի վերածվելու նորգաղութային տիրապետությունը թոթափելու և Հայաստանում իրապես ինքնիշխան նոր որակի պետություն կառուցելու ազգային-ազատագրական շարժման՝ սկիզբ դնելով հայության ու Հայաստանի վերածննդին: Ուստի, Նախախորհրդարանը ոչ թե շարժման կողքին է, այլ շարժման լիարժեք բաղադրիչ է: Ավելին, Նախախորհրդարանը շարժումը հաղթական ավարտին հասցնելու հստակ ծրագիր ունեցող ուժ է»:

Ж.Сефилян: После 9 апреля движение не может считаться возглавляемым кем-то
«Движение 18 февраля, особенно после 9 апреля, не может считаться возглавляемым кем-то. Это – политическое пробуждение народа как внутри страны, так и заграницей», - такую запись сделал на своей странице в социальной сети Facebook член движения «Сардарапат» Жирайр Сефилян.
«Есть все предпосылки для трансформации этого политического пробуждения в национально-освободительное движение, нацеленное на свержение колониального господства и построение фактического суверенного государства нового качества в Армении, поставив начало возрождению армянства и Армении. Посему «Предпарламент» не просто находится рядом с движением, а является его полноценной составляющей. Более того «Предпарламент» – это сила, имеющая четкую программу доведения до победного конца движения», - пишет Жирайр Сефилян.