ՀՀ-ն և ԵՄ-ն ստորագրել են ռեադմիսիայի մասին համաձայնագիրը
Բրյուսելում ԱԳ նախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը, ԵՄ ներքին գործերի հանձնակատար Սեսիլիա Մալմստրոմը և ԵՄ-ում նախագահող Իռլանդիայի դեսպան Ռորի Մոտգոմերին ստորագրեցին Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև ռեադմիսիայի (հետընդունման) մասին համաձայնագիրը: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԳՆ մամլո ծառայությունից:
Ելույթ ունենալով ստորագրման արարողությանը Էդվարդ Նալբանդյանն ընդգծել է. «Հայաստանն ավելի քան մեկ տասնյակ Եվրոպական Միության անդամ պետությունների հետ ռեադմիսիայի համաձայնագրեր էր ստորագրել և անգամ այն պետությունների հետ, որոնց հետ նման համաձայնագրեր չէին կնքվել, մենք իրականացնում էինք դա որպես բարի կամքի դրսևորում։
Այս համաձայնագրով մենք հիմք ենք դնում կանոնակարգված ռեադմիսիայի գործընթացներին Հայաստանի և Եվրոպական Միության բոլոր պետությունների միջև»։
Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ 2011թ-ի հոկտեմբերին Եվրամիության հետ ստորագրվել է Շարժունակության գործընկերության վերաբերյալ հռչակագիրը, որի նպատակն է օրինական և աշխատանքային միգրացիայի ավելի լավ կառավարումը։ «Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև համագործակցությունը շարժունակության, միգրացիայի և մարդկային շփումների ամրապնդման ոլորտներում զգալի առաջընթաց է ապրել վերջին տարիների ընթացքումե,-ասաց Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը։
Եզրափակելով խոսքը` Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտեց. «Մենք ակնկալում ենք 2012թ. դեկտեմբերին ստորագրված մուտքի արտոնագրի տրամադրման դյուրացման և ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերի շուտափույթ վավերացումը Եվրոպական Միության կողմից, որը հնարավորություն կստեղծի բանակցություններ սկսել մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ»:
Նույն օրը տեղի ունեցավ Էդվարդ Նալբանդյանի և Ընդլայնման ու հարևանության հարցերով ԵՄ հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեի հանդիպումը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Շտեֆան Ֆյուլեն անդրադարձել են արդեն ստորագրված մուտքի արտոնագրային ռեժիմի դյուրացման, ռեադմիսիայի մասին համաձայնագրերին, ինչպես նաև ավարտական փուլում գտնվող Ասոցացման համաձայնագրի, Խորը և համապարփակ ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագրի շուրջ բանակցություններին՝ գոհունակություն հայտնելով դրանց արդյունավետ ընթացքի կապակցությամբ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում բարեփոխումների աջակցության դոնորների համաժողովի հրավիրման նախապատրաստական աշխատանքները:
Բանակցությունների օրակարգում էին ս.թ. սեպտմբերին Երևանում կայանալիք Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպման կազմակերպմանն առնչվող հարցեր։

Армения и Евросоюз подписали соглашение о реадмиссии
Соглашение о реадмиссии между Арменией и Евросоюзом подписали сегодня в Брюсселе и.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, комиссар ЕС по внутренним делам Сесилия Мальмстрём и посол председательствующей в ЕС Ирландии Рори Мотгомери. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Выступая на церемонии подписания, Эдуард Налбандян подчеркнул: «Армении подписала соглашения о реадмиссии с более чем десятком стран Европейского союза и даже с теми государствами, с которыми подобные соглашения не были заключены, мы выполняли это, как жест доброй воли.
Этим соглашением мы закладываем основу регламентированных процессов реадмиссии между Арменией и всеми странами ЕС».
Э.Налбандян отметил, что в октябре 2011 года с Евросоюзом была подписана Декларация о партнерстве в сфере мобильности, цель которой улучшить управление законной и трудовой миграцией.
«В сотрудничестве между Арменией и ЕС в сфере укрепления мобильности, миграции и человеческих контактов в течение последних лет зафиксирован существенный прогресс», - заявил Э.Налбандян.
И.о. главы МИД Армении отметил : «Мы ожидаем скорейшей ратификации Евросоюзом подписанных в декабре 2012 года соглашений об упрощении визового режима и реадмиссии, что создаст возможность начать переговоры вокруг либерализации визового режима».
В тот же день состоялась встреча Эдварда Налбандяна с комиссаром ЕС по вопросам расширения и политики соседства Штефаном Фюле.
Эдвард Налбандян и Штефан Фюле обратились к уже подписанным соглашениям об упрощении визового режима и реадмиссии, а также находящимся на завершающем этапе Соглашению об ассоциации с ЕС и переговорам по созданию всеобъемлющей зоны свободной торговли, выразив удовлетворение эффективностью процесса.
Собеседники обсудили также вопросы подготовительных работ к организации конференции доноров по содействию реформам в Армении.