Մենք հաղթահարեցինք խոչընդոտներ, ընկանք, բայց չծնկեցինք. ՈւՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ
Այսօր հավաքվել ենք մեր պայքարի հերթական հանգրվանը տալու: «Անի Պլազա» հյուրանոցում իր ողջույնի խոսքն այսպես սկսեց նախագահի նախկին թեկնածու Րաֆֆի Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ այսօր իր ասելիքը շատ է և կուտակվել է:
«Մենք հաղթահարեցինք խոչընդոտներ, սակայն չընկրկեցինք, ընկանք, բայց չծնկեցինք: Մենք միասնաբար երդվեցինք լուծարել կապերը ներկա իշխանության հետ: Մենք մեր երդումը չենք դրժելու երբեք»,- ասաց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը:
Իր պայքարի առաջին լուրջ փորձությունը՝ ապրիլի 9-ը, նրա խոսքով, չսասանեց իրենց, այլ ավելի ամրապնդեց իրեն ու իր պայքարը:
Ր. Հովհաննիսյանը կոչ արեց «չընտրված իշխանությանը» գիտակցել իրենց սխալը և հեռանալ:
«Ես հայտարարում եմ, որ քաղաքական դաշտում այս պահից սկսած, ոչ թե իմ խնդրանքով, այլ ժողովրդական պահանջով, սկսվում է նոր Հայաստան քաղաքացիական շարժման կազմավորման գործընթացը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, Ր. Հովհաննիսյանը իր խոսքի ընթացքում մի քանի անգամ մեջբերեց Գանդիի խոսքերը:
Նա հայտնեց, որ իրենց պայքարին կարող են միանալ բոլոր քաղաքական ուժերը, միայն մի պայմանով, այն է՝ վեր կանգնել կուսակցական շահերից:

Raffi Hovannisian: We overcame obstacles, but did not retreat
“We have gathered today to state about yet another stage of our struggle”. The leader of Heritage Party, former presidential candidate Raffi Hovannisian started his speech with these words. The meeting took place at Ani Plaza Hotel.
“We overcame obstacles together, but we did not retreat. We fell down, but we did not retreat. We vowed together to abolish links with the current authorities. We will never recant our vow,” Hovannisian declared.
In his words, the first serious ordeal on April 9 did not undermine their movement, but only strengthened it. Raffi Hovannisian called upon the “unelected authorities” to realize their mistake and leave.
“I declare that from this moment, the organization process of a civil movement of the new Armenia is starting in the political field – on the demand of the people, not at my request”, Hovannisian stated.
He said that all political forces may join their struggle, but on condition that their party interests not come first.